Czy część lwóweckiego rynku będzie zamknięta dla samochodów?

17
2600

Kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wyłączeniu z ruchu części górnego rynku w Lwówku Śląskim niektórzy z mieszkańców byli tym faktem oburzeni. Wówczas docierały do nas głosy o podtekście politycznym takich decyzji. Z czasem sprawa jednak przycichła, ludzie o niej chyba zapomnieli.

 

Dziś temat powraca, aczkolwiek władze Lwówka Śląskiego jak na razie nie mówią o tym głośno.

Z początkiem lipca na platformie zakupowej zawisł przetarg na rewitalizację północnej części rynku. Potencjalnych wykonawców, którzy złożyli oferty poznaliśmy 22 lipca. Było ich dwóch. Jeden złożył ofertę na kwotę 2.359.257,69 zł a drugi na kwotę 3.031.850,17 zł. Dnia 5 sierpnia pojawiła się informacja, iż burmistrz wybrała wykonawcę, który zaoferował wykonanie robót za niższą cenę. Kilka dni po tym wykonawca wszedł na plac budowy a na stronach urzędowych lwóweckiego magistratu pojawił się lakoniczny komunikat:

Szanowni kierowcy i piesi, prosimy o zachowanie ostrożności w związku z rozpoczęciem zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim”, polegającego na zagospodarowaniu skweru w obszarze Placu Wolności. Za utrudnienia przepraszamy!

rewitalizacja górnej części lwóweckiego rynku

Brak jest jednak informacji o tym, jak rynek będzie wyglądał po rewitalizacji. Czy faktycznie tak, jak kiedyś mówiono jego część będzie wyłączona dla ruchu pojazdów? Garść istotnych w tym temacie informacji znajdujemy w opisie technicznym do projektu budowlanego dla zadania pn.: „Zagospodarowanie dwóch skwerów w obszarze Placu Wolności w Lwówku Śląskim” dołączonym oczywiście do dokumentacji przetargowej.

Z tego opracowania możemy się dowiedzieć, iż przebudowie podlegają również konstrukcje nawierzchni jezdni, chodników, oraz miejsc postojowych. W obszarze od ul. Chrobrego – łącznika do ul. Mickiewicza po stronie wschodniej i po stronie północnej placu Wolności zostanie zlikwidowany ruch drogowy publiczny, pozostanie tylko droga manewrowa pozwalająca na dojazd do Urzędu Stanu Cywilnego i obsługi lokali użytkowych na pierzei wschodniej zabudowy oraz w Ratuszu.

źródło projektu: UGiM Lwówek Śl.

Główny układ komunikacyjny dróg pozostaje w istniejącym planie, przy wprowadzeniu ograniczenia ruchu publicznego pojazdów, polegającego na zamknięciu do ruchu publicznego odcinka drogi obwodowej wokół zabudowy wewnętrznej na odcinku od ul. Chrobrego do głównego ciągu drogi od ulicy E. Orzeszkowej do ul. H. Sienkiewicza. Wyłącza się całkowicie z ruchu odcinek drogi wlotowej od strony ul. Kościelnej i PCK, natomiast odcinek drogi od ul. Chrobrego do głównego ciągu drogi od ul. E. Orzeszkowej do ul. H. Sienkiewicza pozostawia się jako ciąg drogi manewrowej do obsługi lokali użytkowych w tej części rynku, w tym Urzędu Stanu Cywilnego. Wjazd od strony ul. Chrobrego i z południowej części rynku będzie ograniczony poprzez zabudowę automatycznych słupków blokujących.” – czytamy we wspomnianym dokumencie.

Z tego dokumentu jasno wynika, iż kierowcy muszą się już chyba przyzwyczajać do jeżdżenia z tyłu bloków, ulicą Adama Mickiewicza? Aczkolwiek burmistrz jak na razie – nie wiedząc czemu – nie chwali się ewentualnymi zmianami w organizacji przestrzeni publicznej i ruchu samochodów na Placu Wolności w Lwówku Śląskim oraz ubytkiem miejsc parkingowych.

Co Wy na to? Czy rynek w tej części faktycznie zostanie zamknięty, czy po zakończeniu robót wszystko będzie jak dawniej? Czekamy na Wasze opinie.

17 KOMENTARZE

 1. Oby ta część była zamknięta.
  Wyjdzie z tego fajny deptak z widokiem na najładniejszą część ratusza, ogródkami przy obu restauracjach czy cukierni. Fajna część rekreacyjna wolna od hałasu, smrodu i sebixów w ich wściekłych e36.

  Trzymam za to kciuki a niezadowolonych kierowców zapraszam na spacer.

 2. super więcej ciszy i spokoju w końcu będziej lepiej a przejazd nadal będzie przez rynek i to z obu stron ratusza nie ma co snuć fantastycznych opowieści i straszyć za to mniej wypadków będzie i popisów młodych kierowców podczas ciszy nocnej

 3. Zapowiedź lepszego no i ten paskudny asfalt i betonowe kwiatowy odszedły do lamusa. Piękny się robi nasz rynek jeszcze tylko fasady bloków przestylizować na kamieniczki i będzie perła. Czekam z niecierpliwością na finał robót. Mniej ruchu i duzy deptak na rynku. Bomba!

  • już widzę te tłumy goniące przez pół miasta do sklepu w centrum ha ha ha te sklepiki teraz ledwie przędą a jak zamkną rynek to pojawi sie widmo bankructwa. Ale niektórzy na tym skorzystają i zapewne o tych niektórych może tu tylko chodzić

   • Co ty bredzisz. Jest obecnie 5 wjazdów dróg wjazdowych do rynku z 7 ulic. Po zamknięciu będą 4 wjazdy z 6 ulic. Rynek zamknięty? Siedz dalej w Chmielnie w centrum przy świetlicy i jednym sklepie z winem dla ubogich. Siarczyny dają się we znaki

 4. Największą głupota. Następna afera w Lwówku Śląskim. Układ komunikacyjny Lwowka Śląskiego to nie Wrocław czy Bolesławiec. Bierzmy przykład np z Gryfowa Śląskiego itd. Rynek po cichu się zamyka a po Zamkowej jeździ w obie strony. To grozi wypadkiem. Deptak to można zrobić z Kościelnej.

 5. Wszystkie siły i pieniądze na górny rynek i okolice rycerskiej. A co z resztą miasta. Niedokończony remont murów. Np przy Krawczyńskiego zaniedbane place zielone
  Drzewa świerk nie są przycinane od dołu a po nimi Moc śmieci różnych w tym butelek i odchodów. Tylko dba się o rynek i dwie ulice przy gminie.

 6. Najlepiej zamknąć całe stare miasta otoczone murami. Będzie super Skansen. Najpierw zapewnia się mieszkańcom miejsca parkingowe i dobre szlaki komunikacyjne a później po konsultacjach zamyka ruch. Spacery to w parku i plantach.

 7. Widzę całe grono optymistów nowej koncepcji kiepskiego włodarza miasta. zapewne bywacie w centrum od czasu do czasu lub poruszacie się na hulajnodze. A może bywacie tylko na weekendy w tej mieścinie? To Wasza krótkowzroczność na potrzeby mieszkańców centrum (sklepy i usługi). Jak usunie się samochody to niby gdzie będą ? Dalej wokół rynku tylko po uliczkach napchane. Smród dalej będzie tylko mniej widoczny. Wtedy się zacznie. Niech Szczęsna wywiąże się z obietnic i zrobi parkingi na plantach!!! Będą miejsca dla pojazdów i mozna specerkiem dojść do rynku.
  Automatyczne słupki blokujące? Już widzę jak każdy pojazd uprzywilejowany ma na stanie pilota aby sobie otworzyć przejazd w razie pilnej potrzeby (straż czy pogotowie). Dojazd karetki do szpitala SUPER !, slalomem uliczkami. Już dzisiaj mamy namiastkę chaosu komunikacyjnego, a co będzie jak się skończą wakacje? Jakie ogródki ? Gdzie to widać na projekcie? Chyba jeden wielki ogród dla małego rycerzyka. Ktoś chce z miasta zrobić totalną wiochę albo skansen, a turystów oprowadzi lokalny półprzewodnik WC co ma siedzibę na zapleczu kibla miejskiego.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here