Lwówek Śląski: Uratowali zaniedbanego konia

44
5617
fot.: Fundacja Viva - ratujkonie.pl

Źrebak ma wrośnięty kantar w głowę, a pod szyją zwisa mu łańcuch. Jest niedożywiony, odwodniony, z ran sączy się ropa i krew. To obraz, jaki zastali w dniu wczorajszym przedstawiciele Fundacji Viva koło Lwówka Śląskiego. O fatalnej sytuacji, w jakiej znajdują się zwierzęta poinformowali ich mieszkańcy.

 

W czwartek, 23 stycznia 2020 roku przedstawiciele Fundacji Viva od 10 lat zajmującej się ratowaniem koni przyjechali z Warszawy do Lwówka Śląskiego. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele służb, w tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim. Na łąkę pod lasem, na której pasły się zwierzęta przybył także ich właściciel.

Tak interwencję na swoim profilu Facebookowym opisuje Fundacja Viva – “Ratujemy konie”:

W lesie, na polanie zostajemy 3 konie. W rzeczywistości wyglądają dużo gorzej niż na zdjęciach, które przysłała nam anonimowa osoba. Dwa konie stoją związane na łańcuchach, a obok biega luzem półtoraroczny źrebak.

Podchodzimy i potwierdza się najgorszy scenariusz. Źrebak ma wrośnięty kantar w głowę, a pod szyją zwisa mu łańcuch. Jest niedożywiony, odwodniony, z ran sączy się ropa i krew, mimo tego podchodzi do nas, jest ufny, daje się głaskać jakby prosił o pomoc.

Pozostałe konie są w lepszej kondycji, ale również niedożywione, odwodnione i zaniedbane.

Wzywamy policję i powiatowego lekarza weterynarii, którzy potwierdzają, że sytuacja jest poważna, a źrebak wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.

W tym momencie zjawia się właściciel. Wpada w furie, jest agresywny, krzyczy i nam ubliża, a zły stan koni tłumaczy absurdalnymi wymówkami. W amoku chwyta źrebaka i uderza go w głowę łańcuchem. I już nikt nie ma wątpliwości, że konia trzeba zabrać.

Wezwany przez nas weterynarz po zbadaniu źrebaka stwierdza, że trzeba pilnie opatrzyć i zdezyndekować rany i natychmiast zaszczepić na tężec.

Zabieramy źrebaka, a dwa pozostałe konie warunkowo zostają u właściciela pod kontrolą powiatowego lekarza weterynarza. Jeśli sytuacja nie poprawi się w ciągu kilku dni to ustaliliśmy, że powiatowy lekarz weterynarii wyda zgodę na odbiór pozostałych koni.

fot.: Fundacja Viva – ratujkonie.pl

Powagę całego zdarzenia potwierdza w rozmowie z redakcją Lwówecki.info Pan Ireneusz Hołoga Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim, który przyznaje, iż jeden z koni został odebrany. Natomiast dwa kolejne warunkowo zostały u właściciela.

Koń, który został odebrany nie był w bardzo złej kondycji fizycznej. Jednak rany, które posiadał, głównie te na głowie, które powstały w wyniku zaniedbania zwierzęcia przez jego właściciela oraz z uwagi na to, iż właściciel nie ma środków na leczenie konia były podstawą do odebrania zwierzecia przez Fundację. – wynika z relacji Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Około półtora roczny koń od wielu miesięcy nie miał poszerzanej uprzęży. Koń rósł a uprząż wrastała się w skórę. To mniej więcej tak jakby małemu dziecku założyć buty i nie zdejmować ich przez wiele miesięcy. Tak najprościej można wyjaśniać ból zwierzęcia i cierpienie, jakie spotkało konia.

W gospodarstwie koło Lwówka Śląskiego oprócz tego biednego konia znajdowały się jeszcze dwa inne konie a przy domu właściciel posiadał także krowy. W dniu dzisiejszym Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął kontrole w tym gospodarstwie. Pan Hołoga tłumaczy, iż zwierzęta nie są w złej kondycji fizycznej. – Bydło jest utrzymywane w stanie średnim – tłumaczy i dodaje, że nie są one w kondycji bardzo dobrej, ale również nie są w takim stanie, który definiowałby konieczność ich odebrania. Zwierzęta mają pokarm i mają schronienie.

Po całym zdarzeniu gospodarstwo i przebywające w nim zwierzęta będą teraz pod czujnym okiem weterynarzy, którzy będą na bieżąco kontrolowali ich stan zdrowotny oraz wykonywanie zaleceń. Właścicielowi już zasugerowano, żeby jak najszybciej sprzedał zwierzęta.

Odebrany źrebak jest już pod okiem Fundacji Viva. Czeka go wielotygodniowe leczenie. Złożyliśmy zawiadomienie na komisariacie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa dotyczącego znęcania nad zwierzętami. Uruchomiliśmy zbiórkę, ponieważ musimy pokryć koszty interwencji, leczenia, transportu. – wyjaśnia Pani Ilona Dąbrowska, która zwraca się do wszystkich z prośba o pomoc. Więcej o jej formach można przeczytać tutaj 

44 KOMENTARZE

 1. Jak ? Jak tak można ??? Nie potrafię tego nawet sobie wyobrazić jakim trzeba być zwyrodnialcem, żeby widzieć coś takiego codziennie, pozwalać na to …Nieeeepojęte.
  Życzę temu „właścicielowi” od siedmiu boleści tego samego bólu (a nawet gorszego), które przeszły te konie !!!

 2. Dziwię się, że nie zabrali reszty zwierząt. Taki człowiek powinien mieć zakaz posiadania zwierząt. Jego powinni obciążyć kosztami leczenia tych zwierzaków. On powinien iść siedzieć za to jak traktuje zwierzęta. Tragedia.

 3. Kochani blagam pomozcie fundacji Cordie Canis Wielkopsy Adopcje oni ratuja konska matke z dzieciem od rzezni oraz male dwa kucyki! Pomozcie! Znajdziecie fundacje na fb. Pomocy potrzebuje rowniez,Azyl dla Koni jak fundacja upadnie to chore konie rowniez trafia na,rzez!!! BLAGAM POMOCY DLA TYCH KONI!!!

 4. Nikt nie jest idealny ale żeby tak zaniedbać zwierzęta. Jeśli ma się za gospodarza to gospodarz chodzi koło swoich zwierząt dogląda ich, a ten kretyn co robił. Styczeń a konie na łące bez wody i pożywienie. Tragedia, powinni zabrać mu wszystkie zwierzęta.

  • Jak coś się stanie to dopiero reagujecie najlepiej zdeptać człowieka do reszty gdzie byliście ludzie jak widzieliście w jakim stanie są konie??? Nie było żadnej pomocy dopiero w tędy jak Wszystko zostało nagłośnione to dopiero te reakcja wy Polscy tak macie ,,!!!

 5. Dobrze że zabrali konia, teraz będzie miał należytą opiekę. Cieszę się, że ktoś to zgłosił i tak się to skończyło. Skończyło się cierpienie tego źrebaka. Wpłacajcie ludzie pieniążki to szybko go wyleczą, choć to właściciel powinien być ukarany i pokryć wszystkie koszty. Oby zwierzak szybko doszedł do siebie i trafił pod opiekę dobrego człowieka.

 6. Powinni dać nakaz sprzedaży zwierząt a za pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na leczenie źrebaka który został zabrany. Weterynarz powiatowy powinien się ostro za to wziąść. Jak nie ma pieniędzy na utrzymanie zwierząt to po co je trzyma, żeby były w takim stanie jaki widzimy na zdjęciach. Niech idzie do pracy jak nie potrafi się zająć gospodarką.

 7. Ludzie widzieliście że konie są bardzo złej kondycji dlaczego żeście wcześniej nie zareagowała tylko w tedy kiedy zostało nagłośnione też jesteście nie w porządku a nakim psy wieszacie

 8. Nie jestem wspaniała ale zdjęcia dają obraz jak właściciel się zajmuje zwierzętami na swoim gospodarstwie. Jakby było dobrze to by nie zabrali źrebaka a właściciel nie zbyt ogarnięty jeśli zaczął bić łańcuchem po głowie źrebaka.

 9. Po twoich komentarzach widać że bronisz tego zwyrodnialca. Jeśli to nie ludzi sprawa to do dziś by te zwierzęta tam stały w lesie bez wody i pożywienia. I kogo ty nazywasz osłem, może ciebie trzeba było tam postawić między te konie to byś się głupio nie wypowiadał.

 10. Dlaczego taki człowiek nie pokrywa teraz kosztów leczenia, transportu, wstyd. Powinna teraz policja się porządnie za niego wziąść. Jakby poszedł siedzieć i dostał karę pieniężną to by się czegoś nauczył

 11. Nie bronię tego człowieka ale jak sie noga komuś podwinie to trzeba tego człowieka całkiem z gnoic
  To co wypisuje jest karalne jak nie przestanie to pójdę z tym do sądu pozdrawiam serdecznie.

 12. Ludzie to co wypisujecie to jest wszystko karalne jak się coś stanie temu człowiekowi to zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialnosci to wszystko są groźby karalne proszę się dobrze zastanowić co wypisujecie .

 13. Do . Krystyna.To nie Pani sprawa czy ten człowiek który tak zrobił zapłaci za to z pani portfela nie będzie zapłacone komentarze proszę zostawić w swoim domu jest pani taka krystaliczna???

 14. Jak to jest karalne to co ludzie piszą to czemu ma pójść płazem właścicielowi. To co on zrobił i jak zajmuje się swoim gospodarstwem to jest ok. Dla mnie ważne jest teraz to że konia zabrali i gospodarstwo jest pod kontrolą powiatowego lekarza weternarii.

 15. Nie zapomnijcie . ze zawsze jeszcze možna temu człowiekowi pomóc : Leczenie agresji i zaburzeń osobowošci tel.530-545-002 lub inny tel.500-012-016
  Poradnia Homine

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here