Lwówek Śląski: Spotkanie dot. przebudowy ul. Jana Pawła II

11
839

Po burzy w sprawie planowanej wycinki 74 drzewna na ulicy Jana Pawła II, burmistrz Lwówka Śląskiego organizuje spotkanie z mieszkańcami, na którym mają zostać omówione plany przebudowy tej ulicy.

 

„Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.” – brzmi pierwszy artykuł ustawy o samorządzie gminnym. I to ta wspólnota decyduje o tym, co dzieje się w gminie, a wybrani przez mieszkańców burmistrz i radni mają – oczywiście działając w granicach prawa – rządzić wykonując wolę swoich mieszkańców. Aczkolwiek czasami da się dostrzec, że niektórzy samorządowcy zapominają, kto ich wybrał i dla kogo pracują. Dlatego tak ważne jest, żeby mieszkańcy nie byli bierni, tylko aktywnie uczestniczyli w życiu gminy. I nie chodzi tu o udział w imprezach rozrywkowych, tylko o zabieranie głosu w sprawach dotyczących życia całej wspólnoty i to nie wyłącznie w dniu wyborów samorządowych, ale przez całą kadencję.

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego już niejednokrotnie udowadniali, że zależy im na ich wspólnocie, na ich mieście, gminie, udowadniali, że są aktywni i nie dadzą włodarzom zapomnieć o sobie.

Z jednym z takich przykładów mieliśmy do czynienia w sierpniu. To wówczas rozgorzała dyskusja na temat zagospodarowania stadionu miejskiego w Lwówku Śląskim. Sportowcy dopatrzyli się, że zaprezentowana przez burmistrz Szczęsną koncepcja nie ma 400 metrowej bieżni lekkoatletycznej, co nie omieszkali skrytykować. Wówczas Przewodniczący Rady zaprosił wszystkich do dyskusji.

 

Podczas debaty w urzędzie wiceburmistrz Krokosz wskazał, że koncepcja jest już gotowa i była prezentowana podczas sesji. Mówił, iż od kilku miesięcy projektant pracuje nad realizacją projektu w oparciu o tę właśnie koncepcję. Wskazywał też, że Gmina zawarła z nim umowę i gotowy projekt ma być w październiku br. A burmistrz Szczęsna w odpowiedzi na pytanie jednego z radnych stanowczo stwierdziła, że nie widzi potrzeby zmian, bo ta koncepcja w jej ocenie jest dobra.

„Skoro już pan wspomniał o tym, że ja o tym decyduję, to na pewno drodzy państwo nie przedstawię wam, państwu w budżecie, czy w ogóle takiej koncepcji zmiany i budowy tego profesjonalnego boiska, ponieważ wiem, rozmawiam też z ludźmi jeżdżę po wioskach, że obywatele Lwówka Śląskiego i całej gminy byliby oburzeni gdybyśmy tam wsadzili tyle kasy.” – tymi słowy burmistrz M. Szczęsna zapewniła o swojej nieugiętości, po czym opuściła salę.

Jednak siła mieszkańców zrobiła swoje. Kilkanaście dni później Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim przekazał w mediach społecznościowych znakomitą informację „BĘDZIE BIEŻNIA 400M NA NOWYM STADIONIE! UDAŁO NAM SIĘ!” – napisał Dawid Kobiałka, który jasno podkreśla, iż to zasługa mieszkańców: „Chciałbym podkreślić, że ja tylko zorganizowałem spotkanie, którego wcześniej nie zorganizowali Burmistrzowie i złożyłem odpowiednie pismo w naszym wspólnym imieniu, a cała robota to WASZA ZASŁUGA!” – pisał kierując te słowa do mieszkańców Lwówka Śląskiego.

W tych kilku zdaniach z postu Dawida Kobiałki nam w sposób szczególny rzuca się fragment, który w naszej ocenie jest jednym z największych problemów obecnej władzy w Lwówku Śląskim. To brak szerokich konsultacji społecznych, niewystarczająca ilość rozmów z mieszkańcami, czy nie branie pod uwagę ich zdania. Jak już wskazywaliśmy na stronach Lwówecki.info gdyby władze miasta częściej rozmawiały z mieszkańcami, przed sporządzeniem projektów pytały się ludzi, jak oni widzą planowane zmiany, to z pewnością takie spotkania, jak to w sprawie bieżni nie byłoby potrzebne.

Dziś mamy kolejny dowód na to, że władza w sposób niewystarczający rozmawia z mieszkańcami.

Ostatniego dnia sierpnia redakcja Lwówecki.info poinformowała o planach wycinki kolejnych 62 drzew. Te miały zostać wycięte w związku z planowaną inwestycją przebudowy ulic Jana Pawła II i Kościuszki. Nasi czytelnicy bardzo krytycznie ocenili te plany. Jak się jednak szybko okazało, do wycinki burmistrz wskazała znacznie więcej drzew.

W związku ze zmianą geometrii niektórych odcinków remontowanej ulicy i ich poszerzeniem dla potrzeb lokalizacji miejsc postojowych, projektant przewidział wycinkę drzew/ krzewów w ilości:

 • ul Jana Pawła II – boisko: 14 drzew,
 • ul Jana Pawła II – szkoła: 12 drzew,
 • ul Jana Pawła II – 48 drzew.”

– poinformował z upoważnienia burmistrz M. Szczęsnej jej zastępca, który wskazywał, iż Gmina jest już w posiadaniu zatwierdzonej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na wykonanie robót budowlanych dla przebudowy ulicy Jana Pawła II.

wycinka drzew Jana Pawłą II Lwówek Śląski szkoła 1

Jednak nie wszystkim mieszkańcom gminy Lwówek Śląski taki projekt się podoba, nie wszyscy są za wycinaniem pięknych drzew. I nawet ci, co mieszkają przy tej ulicy krytycznie wypowiadają się o nowych planach. Głos mieszkańców jest na tyle silny, iż burmistrz Szczęsna decyduje się wreszcie na organizację spotkania z mieszkańcami.

„W związku z planowaną realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim, Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski zaprasza mieszkańców na spotkanie w tym temacie” – czytamy na stronie magistratu.

Spotkanie odbędzie się dnia 11 października 2022 r. (wtorek) o godz. 16:00 do siedzibie urzędu w Lwówku Śląskim przy Alei Wojska Polskiego 25A, w sali konferencyjnej na 1 piętrze. W tym uczestniczyć będą przedstawiciele projektanta oraz pracownicy urzędu.

Teraz dużo zależy od samych mieszkańców, od frekwencji, ich determinacji i argumentacji. Sporo także od aktywności radnych, którzy maja głos w sprawach przesunięć środków w budżecie.

11 KOMENTARZE

 1. Pani Burmistrz niech Pani robi swoje. Do tej pory wszystko co zostało zrobione jest na PLUS . Proszę nie przejmować się garstka ludzi którzy widzą tylko czubek swojego nosa albo swój interes .

 2. Samochody ledwo się mijają, droga dziurawa łatana od dekad i bardzo dobrze niech przebudują. Muszą być zatoczki parkingowe a nie las jarzębinowy. Obok jest park ruszyć dupsko i na spacer dla zdrowia.

 3. Chodniki zajmują na JPII w szerokości dobre 5 metrów! Zrobić jeden wąski na 1 m i zatoczkę na auta a z drugiej chodnik 1 m i może pas zieleni. Drzew w Lwówku nie brakuje, są parki, skwery, aleje, lasy na obrzeżach. Nie dajmy się zwariować wycinką szpaleru jarzębin. Ilu z krzykaczy i pseudo ekologów posadzili ostatnio drzewa? Były ostatnio za darmo w Nadleśnictwie

 4. Ja bym Wam powycinał nie powiem co.Pani Burmistrz proszę tylko położyć nową nawierzchnię i postawić znaki zakazu postoju i parkowania.Każdy z budynków przy tej ulicy ma duże podwórko i tam niech sobie parkują.

 5. Należy zadbać o drzewa wzdłuż drogi i pielęgnować odpowiednio przycinając gałęzie aby nie zagrażały autobusom. Nie należy popełnić błędu z dewastowaniem korony drzew z ulicy Partyzantów. To był bardzo upiorny widok.

 6. W tym kraju i w tym mieście zarzyna się wszystko co najcenniejsze. Wyciąć drzewa, zabetonować, zrobić pustynię bo samochodzik trzeba postawić i pięć kroków nie zrobić więcej…Żenada. Ten naród niczego się nie nauczył. Wyjeżdzą za granicę, żeby odpocząć czy zarobić kasę, zachwyca się jak tam ładnie i nie wyciąga żadnych wniosków. Ze tam ratuje się każde drzewo, ze sadzi się nowe, dba o stare, że kierowca to nie pan i władca. Mamy koszmarna architekturę, syf na podwórkach, betonowe, cmentarne płoty. Gdyby nie zieleń to tylko zapłakać. Ratujmy zieleń. Walczmy o ładne otoczenie i egzekwujmy do władzy, zeby wysilili się bardziej. Nie coś za coś i po najmniejszej linii oporu, ale i to i to. Od tego są, na naszych usługach i za nasze podatki.

  • Stary drzewostan najcenniejszy w tym kraju? To chyba w dwóch różnych krajach żyjemy. Będą nowe nasadzenia. Bezpieczne dla dzieciaków i estetyczne, a nie zapuszczone wielkie drzewa, które przy większych wiatrach będą leżały na szkole lub na dzieciakach.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here