Lwówek Śląski: Pasy w kratkę

10
1380

Czy w tym miejscu jest przejście dla pieszych, czy to tylko złudzenie optyczne? Czy pieszy ma tu pierwszeństwo, czy wtargnął na jezdnię? To pytania, które coraz częściej mogą towarzyszyć kierowcom poruszającym się po Lwówku Śląskim.

 

Na problem zwrócił ostatnio uwagę jeden z naszych czytelników: „Nie jestem mieszkańcem powiatu lwóweckiego, ale ostatnio 2 razy dziennie jeżdżę przez Lwówek i widzę tragiczny stan oznakowania przejść dla pieszych” – pisze Pan Andrzej, który z racji stałych tras za przykład takiego złego oznakowania wskazuje Aleję Wojaka Polskiego w Lwówku Śląskim (od strony Bolesławca w kierunku Gryfowa Śląskiego).

Jest tam sporo przejść i niestety, część z nich jest źle oznakowana, lub nie ma oznakowania. Oznakowanie poziome, czyli “zebry” są prawie niewidoczne, a na części przejść nie ma do tego oznakowania pionowego. Najgorzej to wygląda przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów, gdzie z obu stron nie ma znaków pionowych, a pasy są prawie w całości zmazane. Do tego jest ono na wzniesieniu i w miejscu zacienionym. Podobnie jest na przejściu przy skrzyżowaniu z ul. Oświęcimską, gdzie od strony Bolesławca nie ma znaku pionowego, a pasy są prawie niewidoczne.” – wskazuje czytelnik.

Jednak takich „pasów w kratkę” w stolicy powiatu lwóweckiego jest znacznie więcej. Słabo oznakowane przejścia dla pieszych możemy spotkać także w obrębie centrum miasta, np. przy skrzyżowaniu ulic Morcinka i Chrobrego, czy na ulicy Sienkiewicza.

Od 1 czerwca weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego dające pieszym większe prawa na przejściach. Żeby nie dochodziło do „nieporozumień” pomiędzy kierowcami a pieszymi przejścia te powinny być bardzo dobrze oznakowane, tak znakami pionowymi jak i znakami poziomymi.

Lwóweccy policjanci informują, iż prowadzą akcję „Dla każdego jest miejsce na drodze”. – Policjanci przez cały czas trwania przedsięwzięcia będą informować, edukować i przypominać, że droga jest dla wszystkich, jednak przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez każdego uczestnika jest obowiązkiem, w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – czytamy na stronach lwóweckiej komendy. Cieszy bardzo, że policjanci tak poważnie podchodzą do edukowania pieszych i kierowców ale liczymy, iż w ramach tej akcji mundurowi w trakcie trwania długiego weekendu zrobią listę miejsc, skrzyżowań, przejść dla pieszych, które należy poprawić i przekażą swoje uwagi zarządcom dróg.

Lepiej się nie uczyć na błędach i nie malować pasów po potrąceniu pieszego.” – zauważa Pan Andrzej.

Dobrą wiadomością w sprawie oznakowania przejść na drodze wojewódzkiej – Alei Wojska Polskiego w Lwówku Śląskim, jest ta, iż znaki pionowe zostaną tu uzupełnione w najbliższych dniach a malowanie oznakowania poziomowego na wszystkich drogach wojewódzkich w regionie ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Nie wiemy natomiast, kiedy władze Gminy Lwówek Śląski poprawią oznakowanie w mieście.

10 KOMENTARZE

  1. W Lubomierzu pasy to wapnem malują, dziś pomalują za tydzień znikają a łatanie dziur to jest już rytuał, nie ważne co i jak i za ile, tak że u was nie jest tak żle.

  2. Pasy – widmo to jedno, a co z przycinaniem krzaków wzdłuż Wojska Polskiego? Bezpieczny wjazd na Aleję koło ogólniaka czy cmentarza graniczy z cudem! Krzewy wzdłuż jezdni są wysokie i zasłaniają widoczność. Już było tam tyle kolizji i dziwnych sytuacji właśnie z tego powodu. Teraz do szkół wrócili uczniowie i jak tu bezpiecznie przejść? Ten problem ciągnie się latami.

  3. A może tak połatają łaty( tylko nie kamyczkami) na drodze do Jeleniej bo tam już zgroza od wielu lat.No chyba że czekają na kapitalny remont i mają to w ….
    A co do malowania pasów to pewnie przetargi trzeba rozpisać i niczym się ogarnie to będzie środek lata.
    Może czas rozliczyć Powiatowy zarząd dróg bo chyba są niewydolni albo tak się skupili na zamiataniu dróg że zapomnieli o innych sprawach.

  4. A wyjazd z Krawczynskiego na ul. Wojska Polskiego czesto po lewej stronie parkowane sa pojazdy zaslaniajace widok na ul.Woska Polskiego, wyjazd jest bardzo utrudniony,

  5. I takie to skomplikowane żeby zapewnić bezpieczeństwo pieszym?? Predkosci kierowców w kazdym miejcu są grubo przekraczane,trudno uświadczyć kontrole Policji….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here