Lwówek Śląski: Melina przy ratuszu

27
3927

Smród odchodów, zafajdane kamienne ławki, pobite butelki i śmieci wokół. To nie slumsy to zakamarki lwóweckiego ratusza.

 

Ratusz w Lwówku Śląskim z pewnością jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Pierwszy ratusz wybudowano w połowie XIII wieku. W latach 1522–1524 rozbudowano go. Ostateczny kształt ze wszystkimi detalami, jakie widzimy dziś budynek zyskał w początkach XX wieku.

Ratusz w Lwówku Śląskim jest celem turystycznych wycieczek i obiektem, który jest bardzo chętnie fotografowany. Goście robią zdjęciach w jego wnętrzach, ale także i na zewnątrz. Na tych z oddali budynek wygląda przepięknie. Jednak jak przyjrzymy się szczegółom, to na myśl przychodzi średniowiecze i brak dobrego gospodarza.

Na problem uwagę zwróciła nam jedna z czytelniczek. Młoda mieszkanka Lwówka Śląskiego poirytowana zaniedbaniem i brakiem reakcji władz oraz służ miejskich napisała do redakcji Lwówecki.info:

„Pani burmistrz zamiast zajmować się wyimaginowanymi orgiami i narkomaństwem w pierwszej kolejności powinna zająć się centrum miasta, w którym są takie oto widoki. Bezdomny pan sobie smacznie śpi na kamiennej ławeczce, załatwia na niej potrzeby fizjologiczne, co zresztą widać (już jest kolejne arcydzieło obok poprzedniego).” – wskazuje kobieta, która podsyła zdjęcia poglądowe.

Początkowo ciężko było nam uwierzyć w prawdziwość tego opisu oraz tego, co znalazło się na zdjęciu. Przecież ratusz miejski to architektoniczna perełka, jeden z piękniejszych zabytków w mieście. Dlatego sami postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda otoczenie ratusza. Niestety, ani widok, ani tym bardziej unoszący się w powietrzu zapach nie zachęcają do dłuższego pobytu w tym miejscu.

Zapach moczu i kału wskazują, iż te plamy w rogu oraz na kamiennej ławeczce, to nie resztki rozlanej przez dziecko oranżady, czy roztopionej czekolady. Łupiny słonecznika, pety, butelki … Taki obraz widzą mieszkańcy i goście odwiedzający Lwówek Śląski. Niestety, zakamarków ratusza nie widać ani z gabinetu pani burmistrz, nie czuć tych zapachów też z przejeżdżającego Placem Wolności samochodu straży miejskiej. Na problem wydaje się też być ślepa zamocowana tuż obok kamera miejskiego monitoringu.

„Później na tą ławeczkę przychodzą dzieci i turyści” – wskazuje czytelniczka.

Komentarz w tym wypadku wydaje się być zbędny. A tym, których to nie przekonuje polecamy wizytę na ławeczce przy bocznym wejściu od strony ulicy Chrobrego do ratusza miejskiego w Lwówku Śląskim.

27 KOMENTARZE

 1. Nie tylko kał ale i krew!!! Można się zarazić a zaraz obok biblioteka dziecięca i dzieci!!! Gdzie straż miejska, gdzie milicja obywatelska??? Ochrania dom kaczora????

 2. No właśnie Nasza Straz Miejska ma tyle roboty,że nie ogarnia tematu. Nawet jak auta pod rycerskq podjeżdżając idą ludziska na kolację to też ślepi

 3. Czy szanowna redakcja może poprosić komendanta o wykaz ilości interwencji w Rynku i w innych częściach miasta jak park w kolejnych miesiącach od stycznia 2022 roku. Nie będzie hejtu tylko naga prawda jak często nasi dzielni chłopcy pomagają społeczeństwu angażując się w tępienie patologii jak spanie meneli na ławkach pod wpływem albo spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Komendancie pokażcie że wasza gwardia zasługuje na awanse i nagrody za poświęcenie i służbę społeczeństwu. Ja wierzę z Was każdego dnia jak tylko otwieram oczy ale chcę przekonać innych

 4. Do matki, dzieki kaczorowi bierzesz 500+,300+, i Bog wie co jeszcze, to chociaz wyrazaj sie z szacunkiem,kiedys bylas pierwsza klienka Caritasu, a dzisiaj jedna lapka pakujesz do kieszeni, a buzia chlapie co slina przyniesie! A jak masz czworke dzieciaczkow to jeszcze emeryturka bedzie,pa

  • Twój kaczor ,,emerytowany zbawca-łaskawca narodu” na to zapracował ?
   Prezes pisowskiej mafii tłustych kotów – emeryt,,zaoszczędził” w zeszłym roku 100 tys, zł.
   Twój ,,łaskawca” Kaczyński sam nie pierze, sam zakupów nie robi, sam samochodem nie jeździ,
   sam rosnących rat kredytów nie spłaca !
   Acha, ma jeszcze bezpłatną ochronę kilkudziesięciu policjantów (za pieniądze podatników)
   I Zuziu nie obrażaj ludzi, którzy uczciwie na swoje zarobili swoją pracą
   i nic pisowskiej mafii nie ,,zawdzięczają” oprócz:
   sprostytuowanego społeczeństwa (róbcie, co chcecie, tylko dajcie kilka stów”
   ,, i co, że tłuste koty z PiS kradną, ale przynajmniej dają”
   – Inflację= rosnącą drożyznę, rachunki,
   zacofanie, psucie polskiej złotówki, chaos gospodarczy i podatkowy,
   zdewastowaną demokrację, oświatę, sądownictwo
   A pieniędzy z Unii Europejskiej brak !
   OT TAKI PISOWSKI POLSKI ŁAD !!!!!

  • @Zuzia ze mamy być wdzięczni za to że zabierają nam pieniądze i oddają mniej? Jak te pieniądzę muszą zarobić normalni ludzie a potem to jeszcze przechodzi przez urzędasów którym też trzeba zapłacić.Plus pewnie część z tego politycy zakoszą. I reszta trafia spowrotem do nas.

 5. Lodówka wiecznie pusta większe koszty generuje jej podłączenie choć idea dobra ludzie pewnie w kosz wywalą jedzenie jak nie mają jakiegoś psa czy kotka i nie chce im się iść tam nic wstawiać.

 6. Lat temu kilka z panią moją przyjechaliśmy z Rep. Czeskiej do Lwówka Śl., a był to upalny dzień święta 15. sierpnia, tłum ludzi na rynku, wszyscy robią sobie foty z, i na tle ratusza, ale w powyżej określonym jego miejscu nagle rozległ się straszliwy smród; ktoś zapaskudził lewą niszę od ok. 80 cm w dół. Sprawców nie było, ale spokojny byłem o “całokształt”, ponieważ na przeciwko, na rogu, ulokowana jest (sprawna?) kamera – i co z tego? Pozdro…

 7. Poziom niektórych tu komentujących jest taki sam jak tych meneli, którzy tak nam upiększają codziennie rynek i okolice. Żałosne, że nikt z tym nic nie robi, a dla niektórych komentujących nie stanowi to żadnego problemu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here