Znamy frekwencję w naszych gminach

0
1920

Polacy tłumnie ruszyli do urn. Również mieszkańcy powiatu lwóweckiego i miasta Świeradów- Zdrój ochoczo biorą udział w głosowaniu. Dziś wybieramy burmistrzów, radnych gmin, powiatu i sejmiku województwa.

 

Głosowanie potrwa do 21. Chyba że wydarzy się coś, co sprawi, że głosowanie trzeba będzie wydłużyć, tak jak to miało miejsce podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, gdzie w niektórych lokalach głosowano jeszcze po północy.

Kolorowe karty

Wyborca otrzymuje od trzech do czterech kart do głosowania. Dla uporządkowania tych kwestii, każda z kart będzie miała inny kolor:

  • rada gminy – szary,
  • rada powiatu – żółty,
  • sejmik – niebieski,
  • burmistrz – różowy.

Jeden albo więcej

W wyborach gminnych w gminach do 20 tys. mieszkańców są jednomandatowe okręgi wyborcze, oznacza to, że na danym ternie radnym zostanie tylko jedna osoba.

Tylko X

Na każdej z kart można wskazać tylko jedną osobę z jednego komitetu. Należy przy jej nazwisku postawić znak X. Formalnie muszą to być to dwie linie przecinające się w obrębie kratki przy nazwisku.

Inne oznaczenie np. tzw. ptaszki nie będą brane pod uwagę przy liczeniu głosów.

Głos będzie nieważny przez:

postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata (w gminach do 20 tys. mieszkańców i w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta),
niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą,
postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście (w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców).

Oznacza to, że jeżeli ktoś postawi „X” nawet przy wszystkich kandydatach jednego komitetu, to głos będzie ważny. Ale przypadnie pierwszej osobie na liście.
W regionie mieszkańcy od godziny 7 odwiedzają lokale wyborcze. Jak ustaliła redakcja Lwówecki.info frekwencja jest bardzo obiecująca.

Frekwencja w powiecie lwóweckim

Najwyższą frekwencję na godzinne 12:00 odnotowano w gminie Wleń, gdzie do urn poszło już 16,66 proc. uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu był Gryfów Śląski. Tu do południa głos oddało 16:45 proc. wyborców. Spore zainteresowanie wyborami jest też w Mirsku, gdzie karty do głosowania odebrało 15:17 procent uprawnionych. W stolicy powiatu lwóweckiego jak na razie frekwencja nie powala. Do południa zagłosowało 14:84 proc. wyborców. Najniższą frekwencję PKW odnotowała w Lubomierzu, gdzie do godziny 12:00 do urn poszło 14:46 proc. uprawnionych. Średnio w powiecie lwóweckim frekwencja wyniosła 15,36 procent.

Co ciekawe, to tuż za miedzą, czyli w sąsiednim Świeradowie- Zdroju, do urn wybrało się już 17,80 procent uprawnionych do głosowania.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here