Lwówek Śląski: Dane mieszkańców trafiły do sieci

0
306

Imiona, nazwiska, imiona rodziców, pełne adresy zamieszkania, numery PESEL, czy wielkość posiadanych udziałów w nieruchomości. Takie oto dane grupy mieszkańców Lwówka Śląskiego stały się ogólnodostępnymi danymi w sieci. Udostępnił je na swojej stronie internetowej Urząd Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim.

Informację o sprawie przekazali nam czytelnicy. Sprawdziliśmy, faktycznie na stronach internetowych lwóweckiego magistratu można było znaleźć sporo informacji o mieszkańcach np. z ulicy Morcinka, Jana Pawła II, Alei Wojska Polskiego … Lista danych ma kilka stron, my dla przykładu publikujemy tylko trzy z nich – oczywiście po zamazaniu większości informacji.


Wprawdzie dotarcie do tych danych nie było najprostsze, bo trzeba było przejść przez kilka zakładek / folderów, ale nie znaczy to, że było niemożliwe. Tym bardziej, że już po kilku godzinach od publikacji dokumentu informacje o nich trafiły do mediów.

Jak wiemy urzędy dysponują naszymi danymi, ale Iksińskiemu z ulicy nie udostępnią ich bez naszej pisemnej zgody. Tutaj, na stronach internetowych urzędu Gminy Lwówek Śląski właściwie każdy mogły sobie takie dane zobaczyć i … dowolnie wykorzystać!

O sprawie powiadomiliśmy odpowiedzialnych za ochronę danych w lwóweckim urzędzie pracowników, którzy niezwłocznie podjęli działania i dokumenty zniknęły już z sieci. Na naszą prośbę do sprawy ustosunkowała się burmistrz Mariola Szczęsna:

 

Czytaj także:

Czy burmistrz przekazał dane ze spisu wyborców Poczcie Polskiej

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here