Lwówek Śląski. Czy bezpieczeństwo mieszkańców jest tu priorytetem?

6
914

Patrząc na zdjęcia zrobione na ulicach stolicy powiatu lwóweckiego rodzi się pytanie, gdzie są osoby, służby, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz stan techniczny słupów – trakcyjnych i oświetleniowych – w mieście?

 

 

Eksperci nie mają wątpliwości, iż bezpieczeństwo na drogach oraz wszelkie rozwiązania związane z bezpieczeństwem biernym w przypadku instalacji umieszczonych w pasie ruchu, w tym słupów oświetleniowych, powinny być zasadniczym kryterium dla wszystkich dróg. Szczególnie w obszarach miejskich niezwykle istotnym elementem jest bezpieczeństwo pieszych. Takie powinien zapewniać także słupy oświetleniowe, czy trakcyjne. Ich konstrukcja i stan techniczny, np. w chwili uderzenia pojazdu powinna umożliwić pochłonięcie odpowiedniej ilość energii kinetycznej przy zachowaniu bezpieczeństwa pasażerów pojazdu.

Kilka dni temu redakcja Lwówecki.info pokazała katastrofalny stan słupów trakcyjnych i oświetleniowych zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i 10 Dywizji w Lwówku Śląskim. Z tych znaczna część betonowej otuliny zbrojenia odpadła, a samo zbrojenie zostało przeżarte przez rdzę. Widać było popękały druty trzymające stalowe pręty, które odchodzą od pionu, od konstrukcji. Odpadające fragmenty betonu mogą spowodować urazy u pieszych, a uszkodzona konstrukcja ma już niewiele wspólnego z jakimkolwiek bezpieczeństwem.

Taki stan nie trwa od tygodnia, ani od miesiąca i bez wątpienia słupy te już dawno winny zostać zastąpione nowymi.

 

 

Niestety, takich nadszarpniętych zębem czasu betonowych słupów w Lwówku Śląskim jest znacznie więcej. W pobliżu stadionu przy ulicy Oświęcimskiej, czy na ulicy Traugutta w pobliżu walącej się zabytkowej słodowni betonowe słupy wcale nie wyglądają dużo lepiej od tych pokazywanych w grudniu.

Zły stan żelbetowych słupów dostrzegają mieszkańcy, czekamy aż problem zostanie też dostrzeżony i wyeliminowany przez odpowiedzialne za to osoby. Może żeby odpadające fragmenty betonu nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych należałoby uczynić podobnie jak zrobiono to ze słodownią, czyli ogrodzić te uszkodzone słupy i zamknąć w tym miejscu ulicę, chodnik? Jak myślicie?

zdjęcia słupa przy ul. Traugutta wykonano przed Bożym Narodzeniem, a przy ul. Oświęcimskiej tuż po świętach.

6 KOMENTARZE

    • Radny z tego okręgu to uszy po sobie położył kolejną kadencję i tylko diety pobiera. Nigdzie go nie widać, nie słychać. Wstyd. A ludzie na niego głosowali. Nie wstyd wam i jemu?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here