Zapadła decyzja ws. przebudowy dworca na świetlicę

5
1729

1.750.000 złotych, tyle Gmina Lubomierz początkowo przeznaczyła na przebudowę budynku byłego dworca kolejowego w Pławnej na świetlicę sołecką. Dziś wiemy, iż to było mało.

 

W ostatnich dniach grudnia poznaliśmy potencjalnych wykonawców przebudowy z rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej ze zmianą sposobu użytkowania części obiektu na świetlicę wiejską. Do przetargu stanęły trzy firmy. I mimo, iż wcześniej mogło się wydawać, że kwota 1,75 mln złotych na inwestycję w zupełności wystarczy, to teraz wiemy już, że tak nie jest.

Po likwidacji linii kolejowej z Lwówka Śląskiego, przez Pławną do Lubomierza budynek dworca stopniowo popadał w ruinę. W ostatnich latach mieszkańcy wyszli z pomysłem przejęcia go od PKP i przekształcenia na świetlicę sołecką. Władze Gminy Lubomierz po rozmowach z kolejarzami doszły do porozumienia i przejęły obiekt. Później rozpoczęła się trwająca kilka lat walka o środki na przebudowę budynku, jego dostosowanie do potrzeb mieszkańców. Wieloletnie starania wreszcie przyniosły efekt. W 2021 roku burmistrzowi Lubomierza udało się pozyskać dofinansowanie na przeprowadzenie niezbędnych remontów. Z fundusz inwestycji lokalnych Gmina otrzymała 1.050.000 zł. Do tego kilkaset tysięcy złotych zabezpieczyła we własnym budżecie.

Powstanie świetlicy wiejskiej w zabytkowym budynku z historyczną suwnicą, przy ścieżce rowerowej podniesie wizerunek wsi, zapewni miejsce do spotkań dla mieszkańców i przyjezdnych, ponadto stanie się elementem mogącym wpłynąć pozytywnie na dalszy rozwój okolicy pod względem turystycznym i może sprowokować powstanie nowych inicjatyw społecznych, kulturalnych czy sportowych. Tłumaczył Burmistrz Lubomierza, który pod koniec listopada opublikował zakres prac i ogłosił przetarg.

Na inwestycję władze Lubomierza zamierzały przeznaczyć 1.750.000 złotych. W dniu 29 grudnia 2021 r. poznaliśmy potencjalnych wykonawców, firmy, które przystąpiły do przetargu, dowiedzieliśmy się także, na ile wyceniły one wskazane w specyfikacji prace. Zainteresowane przeprowadzeniem przebudowy budynku dworca na świetlicę sołecką były trzy firmy.

Firma z okolic Bolesławca zażądała 2.109.000 złotych, firma z okolic Lwówka Śląskiego prace wyceniła na 2.337.000 złotych, natomiast potencjalny wykonawca z Sulikowa prace wycenia na 2.594.783,40 złotych.

Wiadomo, że mieszkańcy Pławnej od lat czekają na tą inwestycję, jednak oferty o kilkaset tysięcy przekraczały założenia budżetowe. Władze Lubomierza stanęły przed bardzo trudną decyzją.

W dniu 27 stycznia Burmistrz Lubomierza podjął decyzję o konieczności unieważnienia przetargu i rozpisania nowego. „Na podstawie art. 255 ust. 3 ustawy p.z.p cena najkorzystniejszej oferty z najniższą cena przewyższa kwotę, która zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia” – tłumaczy Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz.

5 KOMENTARZE

  1. Nowy ład! Tanio to już nie będzie.
    Jest tyle rzeczy do zrobienia w tej Pławnej że świetlica to może poczekać,jak i tak nie było.
    A świetlica w Pławnej jest tak potrzebna tylko nie wiem dla kogo.Skoro tam nie ma gospodarza.

  2. Ludzie zlitujcie się bębnicie o rozwoju turystyki ! A drogi rowerowej i spacerowej do Gryfowa i Świeradowa jak niema i nie będzie komu oczy mydlicie ? Ruszcie dupy bo przyjdzie Niemiec i będzie porządek!!!

  3. Biedronki nie mogą zrobić bo dach czerwony ,konserwator się nie zgadza, wcześniej o wymogach konserwatorskich nikt się nie oriętował? Czy może raczej ten plac po targowisku komuś pasuje na myjnię samochodową, to samo z przebudową dworca na świetlicę w Pławnej to miało być zrobione dawno z innych funduszy, a teraz bo mamy tylko tyle przeznaczone .

  4. ‍♂️Znowu miliony……. na reanimowanie zabytku po PKP. Zbudować świetlicę za 500tyś i będzie na długie lata. Stara rudera po PKP wyremontowana za milony będzie dalej stara ruderą tylko, że wyremontowaną. “Kwiatki” wyjdą po remoncie szybciutko (bo to stara rudera, patrz remiza Lubomierz) a długi zostaną na lata. Stać nas na to!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here