Lwówecka szopka bożonarodzeniowa

19
2952

Szopki są bardzo mocno zakorzenione w naszej tradycji. Upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

 

 

Ten świąteczny zwyczaj zmusza nas do refleksji nad korzeniami tradycji bożonarodzeniowej i powinien jak najwierniej odwzorowywać przyjście na świat Chrystusa.

Bożonarodzeniowa szopka stanęła już na lwóweckim rynku miejskim.

19 KOMENTARZE

 1. Lwówecka szopka jest urocza i jedyna w swoim rodzaju. Podziękowania na ręce autorów, którzy od kilku
  lat z pietyzmem podtrzymują bożonarodzeniową tradycję. Świątecznego wytchnienia, zdrowia i wszelkiej
  pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dla wszystkich Mieszkańców.

 2. To prawda, szopka naprawdę ładna! Również dołączam się do życzeń dla moich ziomków z Lwówka Śląskiego i okolic. Także świątecznego wytchnienia przez chociaż kilka dni od czarnej polityki szczególnie przy stole wigilijnym no i najważniejsze Wesołych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim oraz szczęśliwego Nowego Roku w tym zdrowia,pomyślności i kupna węgla.

  • Jeśli w twoim mniemaniu istotą Świąt Bożego Narodzenia jest węgiel to wypada Ci tylko współczuć biedny człowiecze.
   Pan Jezus urodził się w ubogiej zimnej stajence. Następnym razem pomyśl trochę zanim wylejesz swoją żółć.

   • Trochę sprostowania. Pan Jezus urodził oczywiście nie w żadnej ubogiej stajence tylko w zwykłej normalnej stajence gdzie stały osły i kozy. Obecnie nie mamy też żadnej ubogiej czy bogatej stajenki, stajenka jest stajenką a co można mówić o tamtych czasach? Po drugie Betlejem leżało wtedy i teraz także na obszarze gdzie nie ma zimy i nawet nocami w sandałach na nogach nie jest zimno w odróżnieniu od Polski gdzie siedzieć przy stole wigilijnym bez węgla w piecu jest trochę dziwne i ubogie delikatnie mówiąc-prawda? A przecież i u nas było z tym węglem w piecu podczas Wigilii normalnie od niepamiętnych czasów i to teraz ktoś to wszystko zrujnował. To,że w życzeniach poruszyłem sprawę węgla to tak samo obecnie jak przedtem życzyło się zdrowia i gdzie tu jakiś dziegć a to,że mi współczujesz to dzięki bo przecież należę w/g klasyka do tych nierozgarniętych. Chciałem w życzeniach bez polityki ale jak widzę nie można i na 100% będzie podobnie w wielu sytuacjach przy zimnym stole wigilijnym.

    • Do ” zorka”
     Obojętnie kimś jesteś kobietą czy mężczyzną, ( choć nick brzmi mi jakoś z ruska ) daj sobie spokój z tym węglem , bo jeszcze zamiast tradycyjnego śledzika połkniesz kawałek węgla z sąsiedniej piwnicy.
     Życzę Ci radosnych Świąt Bożego Narodzenia i CIEPŁA RODZINNEGO .Takiego prawdziwego .Ciepła ,którego nie kupisz za żadne pieniądze bez względu na pore roku i temperaturę otoczenia. Ciepła, które tworzy się z miłości do bliźniego, wzajemnego szacunku dla KAŻDEGO ! i kultury osobistej przede wszystkim a nie z węglarki zapełnionej opałem.
     Wesołych Świąt.

 3. Ludziska…cieszmy się z tego co mamy wszak to czas na świętowanie, radość i spokój. Cieszmy się , że na głowy nie spadają nam bomby, że mamy w miarę ciepło, prąd ..itd…itd. Wesołych Świąt…

 4. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich a na Nowy Rok pomyślności,zdrowia i trochę pieniążków i aby nas już zostawili w spokoju i przeszli na emeryturę polityczną dwaj odwieczni rywale rudy z wilczymi oczami i mały z łupieżem na marynarce. Najwyższy czas na rządy czterdziestolatków i tego wszystkim życzę.

 5. Szopka spoko, trzeba świętować, doceniać tradycje. Życzę wszystkim w Lwówku żebyśmy w nastepnym roku mieli innego burmistrza który będzie bronił ludzi A nie wychodził ze spotkań. Dużo zdrowia wszystkim

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here