Lwóweccy radni kolejny raz za likwidacją podstawówki w Niwnicach

23
1699

Po raz kolejny większość radnych poparła projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim poprzez likwidację podporządkowanej jej szkoły filialnej z siedzibą w Niwnicach. Władze Gminy zapewniają, iż „Jedynka” może przejąć uczniów likwidowanej placówki bez pogarszania warunków bezpiecznej i higienicznej nauki i pobytu uczniów w szkole.

 

Przypomnijmy. W listopadzie 2019 roku, zaledwie rok po wyborach samorządowych po raz pierwszy burmistrz Lwówka Śląskiego wystąpiła do radnych z projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji podstawówki w Niwnicach. Po burzliwej dyskusji ostatecznie większość radnych poparła projekt. Jednak temu sprzeciwił się Kurator Oświaty, który uznał, iż brak jest podstaw do wydania pozytywnej opinii o zamiarze likwidacji tej podstawówki zaznaczając, iż poza przedstawionymi nieprzekonującymi argumentami natury ekonomicznej, wziął pod uwagę również reakcję społeczności lokalnej.

Z informacji przekazanych przez osoby żywotnie zainteresowane losem Szkoły w Niwnicach wynika, że cyt. ,,(…) szkoła nie oferuje gorszej edukacji od większości placówek w Lwówku Śląskim. Dzieci w szkole czują się bezpiecznie, panuje niemal rodzinna atmosfera. Mała liczebność klas pozwala na indywidualne podejście i wsparcie dla każdego ucznia.’’. Podkreśla się relacje dzieci oraz ich rodziców z pracownikami Szkoły, która kładzie duży nacisk na otoczenie każdego dziecka opieką. Wsparcie otrzymują również rodzice.

Ponad, co wielokrotnie podkreślano w protestach wyrażanych wobec zamiaru likwidacji, Szkoła Podstawowa im. Józefa Gielniaka w Niwnicach to nie tylko budynek, ale także dzieci, rodzice i nauczyciele, którzy poprzez swoje działania intrygują społeczność lokalną. Szkoła, bowiem, poza swoją podstawową rolą, pełni również funkcję swoistego centrum kulturalnego – organizowane są uroczystości integrujące całą społeczność lokalną. Mieszkańcy Niwnic i okolic mają możliwość integracji, spotkania się w szerszym gronie, tworzenia więzi i swoistej wymiany międzypokoleniowej, czego zabraknie w przypadku likwidacji Szkoły.” – pisał w postanowieniu Pan Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty. Jego decyzja zniweczyła plany lokalnych władz. Jednak burmistrz nie odpuściła i postanowiła przekształcić SP w Niwnicach w Filię SP 1 w Lwówku Śląskim, do której mieli uczęszczać uczniowie klas I- III a starsi mieli być dowożeni do „Jedynki”.

Tak też się stało. W Szkole Podstawowej im. Józefa Gielniaka w Niwnicach nastąpiło powolne wygaszanie. Od września ubiegłego roku uczniowie klas 4 – 8 przeszli do Lwówka Śląskiego, a młodsi pozostali w Niwnicach. Teraz ma się to znowu zmienić. Władze chcą definitywnie zlikwidować podstawówkę w Niwnicach, wszystkich uczniów przenieść do „Jedynki” a okazały pałac, w którym zlokalizowana jest szkoła sprzedać.

Zamierza się z dniem 31 sierpnia 2021 r. przekształcić Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim poprzez likwidację podporządkowanej jej szkoły filialnej z siedzibą w Niwnicach o strukturze organizacyjnej klas I-III z oddziałem przedszkolnym. Przyczyną likwidacji jest malejąca liczba uczniów niepozwalająca na funkcjonowanie samodzielnych oddziałów poszczególnych klas oraz zły stan techniczny budynku, stwarzający zagrożenie dla bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pobytu uczniów w szkole” – mogliśmy przeczytać w projekcie uchwały. Jednocześnie władze zapewniają, iż wszystkim uczniom zapewnią możliwość nauki w SP 1 w Lwówku Śląskim a dzieciom w wieku od 3 do 5 lat oraz 6-latkom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne zapewnią możliwość realizacji wychowania przedszkolnego w oddziałach przedszkolnych lwóweckiej szkoły.

Szkoła Podstawowa w Niwnicach mieści się w okazałym zabytkowym pałacu, którego dzieje sięgają XVII wieku. Barokowo- klasycystyczny pałac murowany z kamienia i cegły, otynkowany, trzykondygnacyjny, zaprojektowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, obecnie przeszklonym. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład, którego wchodzi park ze stawem z przełomu XIX i XX wieku z rzadkimi, starymi okazami drzew, w tym pomnikowym jesionem wyniosłym. Cały teren parkowo-pałacowy o powierzchni 9,7 ha otaczał niegdyś niewysoki mur, którego pozostałości nadal są widoczne” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski. Jednocześnie władze miasta podczas sesji przyznają, iż obiekt, w którym mieści się szkoła znajduje się już w bardzo złym stanie technicznym i najlepszym, co mogą zrobić w tej sytuacji, to go sprzedać.

Wyniki głosowania UGiM Lwówek Śl.

Projekt uchwały został poparty przez większość radnych:
ZA głosowali radni: Piotr Wiśniowski, Mieczysław Grabowicz, Zbigniew Eck, Marcin Karasiński, Katarzyna Krenz, Małgorzata Uboga, Elżbieta Ugrynowicz, Stefania Wróblewska oraz poza systemem informatycznym Joanna Jędrzejczyk.
PRZECIW głosowali radni: Dawid Kobiałka, Aleksander Fuławka, Tadeusz Koblak
WSTRZYMAŁ SIĘ radny: Mateusz Rusinek
NIEOBECNI radni: Tomasz Kubis i Franciszek Pawłowicz.

Uchwała ponownie trafiła na biurko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który w najbliższych tygodniach wyda wiążące w tej sprawie postanowienie.

Czy likwidacja podstawówki Waszym zdaniem to dobry pomysł?

Czytaj także: “Szkoła podstawowa w Niwnicach do likwidacji?“, “Co myślą lwóweccy radni o likwidacji SP w Niwnicach?“, “Kurator mówi NIE likwidacji SP w Niwnicach. Czy powstanie filia?“, “SP Niwnice – Filia SP 1 Lwówek Śląski“.

23 KOMENTARZE

  1. Ludzie zapominają ale do szkoły w Lwówku dzieci z Niwnic dojeżdżają od ponad 20 lat! W 2000 roku powstało gimnazjum to tak jak 7 i 8 klasa a w 2017 roku w tym miejscu Szkoła Podstawowa nr 1 i teraz są tutaj dzieci z 4, 5 i starszych klas z Niwnic. Pytałem kilkoro i są zadowoleni z lwóweckiej jedynki.
    W Niwnicach zostały klasy po ok 5 uczniów których uczy po kilku nauczycieli. Co będzie dalej 5 nauczycieli będzie uczyć 3 uczniów? A stary pałac to ogromne koszty utrzymania. Popieram decyzję radnych. Może ktoś kupi pałac i będzie drugi hotel jak w Brunowie. I praca też wtedy dla miejscowych albo zlecenia na produkty rolne.
    Za to radni pamiętajcie że warto w Niwnicach dać świetlicę jak w Kotliskach. Będzie nie tylko dla kilkunastu uczniów ale dla całego społeczeństwa. Pewnie koszt utrzymania rocznego szkoły to koszt wybudowania takiej świetlicy na lata.

  2. Glosujacy za — zawsze źli dla ludu bo jak tak mozna —- głosujący przeciw — Bohaterowie dla ludu ( wiedzacy ,że głosujący za mają rację) —wstrzymujący się — nie będę głosował za nikim i niczym kolejna kadencja czeka —nieobecni — dobry ruch taktyczny

  3. Widzę że kampania się zaczęła i przyszły chętny na fotel burmistrza już zbiera elektorat. Lepiej młody panie coś zaproponuj dla Niwnic a nie obciążaj całej Gminy milionami złotych dla edukacji kilkunastu uczniów i utrzymania publicznego budynku który po sprzedaniu może dawać pracę mieszkańcom wsi a gminie nawet dochody.

  4. Teraz likwidować małe szkoły, to wielki błąd. W dobie koronawirusa dzieci mają komfort i psychiczny i zdrowotny. Wiadomo, że w klasie jest mniej dzieci a więc dyscyplinę sanitarną i dystans łatwiej utrzymać. Po za tym nauczyciel ma większą możliwość nawiązania relacji z każdym uczniem, a nie jak w 30, czy nawet 25 osobowej klasie. Polikwidowano te małe szkoły, a teraz by się przydały???

  5. Przed wyborami gwarantowali że nie będą likwidować szkół. Po wyborach na luzie głosują za uchwała intencyjna o likwidacji. Niektórzy radni mają krótką pamięć. Nie wchodzę tu w ekonomiczne sprawy utrzymania placówki, wszak szkoła to nie fabryka. Te pół miliona oszczędności o których tak krzyczą to mrzonka, znikną w budżecie i nikt nie zauważy tego przychodu. Mowa że będą drogi robione za te pieniądze to bzdura. Może przestali by traktować wyborców jak stado baranów. Oj doczekacie się P. Burmistrz i niektórzy radni zapłaty przy wyborach. Obyście wcześniej nie usłyszeli przykrych słów.

  6. Radni czy Pani Burmistrz wiedzą jak dzieci dojeżdżają do szkoły w Lwówku … O 6.30 są już na przystanku, a o 7.00 w szkole , zmarźnięte czekają godzinę lub więcej na lekcje, a powrót do domu to tragedia, wiecie o której i jak docierają do domu… wstyd 21 wiek . To jest ważne dobro dziecka, wato się nad tym zastanowić drodzy Włodarze …. Świetlice na wsiach stoją pozamykane, społeczność lokalna nie ma dostępu, bo sołtysi trzymają klucze jak od własnego domu…. Kotliska, wiem coś o tym bo mam tam rodziców , dostały w prezencie piękną świetlicę z wyposażeniem i co z tego, stoi zamknięta i nikt nie ma dostępu , oprócz pani sołtys i jej klanu. I z czego tu się cieszyć , że pani sołtys organizuje spotkania dla swoich wybrańców , w naszej Gminie chyba działa tak każda świetlica . Halo Radni i Włodarze miasta , świetlice są dla społeczności lokalnych i nad tym trzeba się zastanowić jak rozwiązać ten problem, żeby ludzie mogli spokojnie korzystać z tych przybytków, oddać świetlice w ręce społeczników a nie sołtysów, w każdej wsi znajdzie się chętny społecznik do opieki nad świetlicą i organizowaniem spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj