Lubomierz. Znani aktorzy odsłonili tablice

5
3503

W świecie kina i rozrywki istnieją miejsca, które stały się ikonicznymi symbolami dla wielu fanów sztuki filmowej i show-biznesu. To one stanowią hołd dla wybitnych artystów, aktorów i twórców oraz są magnesem przyciągającym tysiące turystów.

 

 

Aleja Gwiazd w Hollywood

Chyba najbardziej takim znanym na świecie miejscem, jest Aleja Gwiazd, która znajduje się w Hollywood Boulevard w Los Angeles. Aleja składa się z ponad 2.600 płyt z brązu w chodnikach, z których każda ma wygrawerowane imię i nazwisko jednej z najbardziej wpływowych postaci w historii przemysłu filmowego. Tu pierwszą płytę 9 lutego 1960 roku odsłoniła aktorka Joanne Woodward.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Miejsc, gdzie aktorzy i celebryci zostawili po sobie ślad nie brakuje także w Polsce. Choć te może jeszcze nie dorównują sławą Alei Gwiazd w Hollywood, to stanowią obowiązkowe punkty wycieczek fanów kinematografii. Jednym z takich miejsc w kraju są z pewnością Międzyzdroje. Tu pomysł na stworzenie Polskiej Alei Gwiazd powstał w 1996 roku a już rok później odsłonięto pierwszą gwiazdę na Promenadzie Gwiazd.

Zaułek Gwiazd w Lubomierzu

Obowiązkowym punktem odwiedzin filmowców z branży komediowej jest też dolnośląski Lubomierz. Miasteczko, które stało się znane dzięki filmowi „Sami Swoi”. To tu u schyłku lat 90- tych powstał zaułek filmowy, gdzie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych ludzie związani z filmem komediowym, znani i cenieni aktorzy, ale także reżyserzy, czy scenarzyści odsłaniają pamiątkowe tablice.

 

 

OFFK 2023

Kolejna uroczystość odsłonięcia tablic w Zaułku Filmowym im. Sylwestra Chęcińskiego w Lubomierzu miała miejsce podczas XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w sobotę, 5 sierpnia 2023 roku. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, Pan Wisław Ziółkowski członek Zarządu Rady Powiatu Lwóweckiego.

Lubomierska przysięga

Tradycją już stało się, iż gwiazdy przed odsłonięciem tablicy ze swoim nazwiskiem muszą złożyć przysięgę powtarzając za „Matką Festiwalu”, jego wieloletnią współtwórczynią Panią Jadwigą Sieniuć. Każdy ma inną przysięgę, aczkolwiek wszystkie są humorystyczne, co wśród licznie zgromadzonej publiczności wywołuje salwy śmiechu.

Ewa Gawryluk w Lubomierzu

Jadwiga Sieniuć przypominała, iż w jednym z wywiadów Ewa Gawryluk stwierdziła, że dzięki podróżom nabiera dystansu do życia i spotyka innych ciekawych ludzi. Podróże poszerzają horyzonty i sposób patrzenia na świat, uczą tolerancji, fascynują ją kuchnie świata. Z każdej wyprawy przynosi nowy przepis. Aktorka przyrzekła, że nie inaczej będzie i po powrocie z Lubomierza

„Przyrzekam, że tym nowym przepisem będzie dla mnie przepis na szeroki uśmiech, a będzie on brzmiał tak: jedź do Samych Swoich, skutecznie wyleczą Cię tam ze smutków Twoich!” – zapewniała Ewa Gawryluk, aktorka, która zagrała m.in. w takich filmach jak: „Dziecko szczęścia”, „Matki, żony i kochanki”, „Klan”, „Zostać miss”, „Na Wspólnej”, „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Alex”, „Na dobre i na złe” czy „Pierwsza miłość”.

Halina Rowicka odsłoniła pamiątkową tablicę

„W jednym z wywiadów powiedziała pani: “Wiara to dla mnie fundament życia. Nadzieja wiara i miłość. To trzy wartości, w których kryje się mądrość.” Dziś do tamtej wypowiedzi dodam słowa: „Mam nadzieję, że będę tutaj wracać wierzę, że o mnie nie zapomnicie, a swą miłość do “samych swoich” tutaj uroczyście poświadczam.” – powtarzała za Jadwigą Sieniuć Halina Rowicka aktorka znana m.in. z takich filmów i seriali telewizyjnych jak: „Zmiennicy”, „Pierwsza miłość, „M jak miłość”, „Leśniczówka”, „Przyjaciółki”, „Prawo Agaty”, „Komisarz Alex”, „Kryminalni”, „Na dobre i złe”, „Klan”, „Samo życie”, „Życie na gorąco”, „Na Wspólnej”, …

Paweł Palcat przyjacielem Lubomierza

„Byłem, widziałem, zapamiętałem. Znów przyjechałem, bo Was pokochałem. Jestem, podziwiam szczerze i bardzo w to wierzę, że festiwal będzie co roku, a ja przyrzekam, że dodam mu swego osobistego uroku.” – zapewniał przed publicznością Paweł Palcat, aktor znany m.in. z takich produkcji jak: “Operacja Dunaj”, „Mała Moskwa”, „Biuro kryminalne”, „Fala zbrodni”, czy „Pierwsza miłość”.

 

Pamiątkowa tablica Piotra Pręgowskiego

“Pan Piotr został poproszony o zaśpiewanie nieco zmodyfikowanej piosenki Joli i Pietrka z serialu “Ranczo” ze słowami: „Gdy Lubomierz jo ujrzałem, to natychmiast oszalałem. Sami swoi oraz tłum, wszystko super, na sześć plus. I już tylko myślę o tym, by pokochać was na zawsze. Tylko mi zależy na tym, to mam w głowie, to mam w ciele, tego nigdy nie za wiele. Dzisiaj kocham was szalenie. I już nie chcę tego zmienić.” – śpiewał Piotr Pręgowski, który jako aktor popularność zdobył grając rolę Patryka Pietrka w serialu „Ranczo”, a wcześniej występował także w filmach: „Miś”, „Zmiennicy”, „Klan”, „Plebania”, „Kasia i Tomek”, „Kryminalni”, czy „Świat według Kiepskich”.

Pamiątkowa tablica Laury Łącz

„Jako osoba świadoma swoich praw i obowiązków wynikających z obecności wśród “Samych Swoich” obiecuję, że jako miłośniczka wędkowania, skorzystam z prawa zaproszenia pana burmistrza na wspólny połów ryb, a jego zastępcę uczynię bohaterem swojej kolejnej książki.” – obiecywała podczas odsłonięcia tablicy ze swoim nazwiskiem Laura Łącz pisarka i aktorka, która zagrała m.in. w takich filmach jak: „Filip z konopi”, „Polonia Restituta”, „Matki, żony i kochanki”, „Zielona miłość”, „Układ krążenia”, „Polskie drogi” czy „Ojciec Mateusz”.

Monika Anna Wojtyłło w Lubomierzu

„Uroczyście przyrzekam, że uczynię wszystko, by wkrótce powrócić do Lubomierza i pracować tu nad wyreżyserowaniem filmu, który zatytułowany zostanie “Lubomierska festiwalowa Love Serenada”.” – zapewniała Monika Wojtyłło reżyserka filmu „Polska Love Serenade”.

Pamiątkowa tablica Justyny Sieńczyłło

„Jestem pełna podziwu dla wszystkich samych swoich i oświadczam, że załogę Lubomierskiego Centrum Kultury zaproszę do teatru “Kamienica”.” – zapewniała Justyna Sieńczyłło, która znana jest m.in. z takich filmów jak: „Szatan z siódmej klasy”, „Kochaj mnie, kochaj”, „Noc świętego Mikołaja”, czy „Szczęśliwego Nowego Roku”.

 

Ryszard Wojtyłło uhonorowany pośmiertnie

Aktor, teatralny i filmowy, piosenkarz, artysta kabaretowy Urodził się 2 kwietnia 1936 roku we Lwowie a zmarł 30 grudnia 2022 roku w Hamburgu. Grał w m.in. role w filmach ZOBACZYMY SIĘ W NIEDZIELE w reżyserii Stanisława Lenartowicza oraz role epizodyczne między innymi w KRZYŻU WALECZNYCH oraz AWANSIE. Autor około trzystu tekstów piosenek dla różnych wykonawców i zespołów. Będąc zarazem autorem scenariuszy reżyserował we Wrocławiu jedne z pierwszych realizacji plenerowych widowisk masowych. Autor piosenek dla dzieci i młodzieży. Był autorem zabawnego podręcznika dla dzieci.

W 2000 roku z okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów W Komediowych Ryszard Wojtyłło napisał scenariusz do spektaklu “Chłopy do Europy” jednocześnie był reżyserem tego spektaklu, który został wystawiony w Lubomierzu w Sali Teatralnej. W 1958 roku wystąpił w filmie “Krzyż Walecznych”, który był kręcony w Lubomierzu. Był również autorem tekstu piosenek związanych z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Komediowych takich jak: “Kowboj Wicka”, “Lubomierskie Tango”, “Moje miasteczko Lubomierz” oraz “25 lat przeminęło”.

Tablicę odsłoniła żona śp. Ryszarda Wojtyłło, która w prezencie dla Lubomierskiego Centrum Kultury przekazała kapelusz, jaki nosił jej mąż.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych Lubomierz 2023

Wydarzenie prowadził niezastąpiony Bartosz Kuświk Dyrektor Biblioteka Kultury w Iłowej i wieloletni przyjaciel Festiwalu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz, Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski, Burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik, Senator Krzysztof Mróz.

Zaułek Filmowy w Lubomierzu

Dziś Zaułek Filmowy w Lubomierzu, który ma nieoceniony wkład w kultywowanie polskiej kultury i sztuki powiększył się o kolejne sławy, czym z pewnością będzie przyciągał jeszcze więcej fanów filmów. Ściana z tablicami pamiątkowymi jest tu jednym z obowiązkowych punktów wycieczek i miejscem, gdzie wykonano już setki tysięcy zdjęć znajdujących się nie tylko w prywatnych albumach. To dzięki Festiwalowi i całej zbudowanej wokół filmu Sami Swoi otoczce mały Lubomierz zyskał sławę i nieustannie buduje markę miejsca, do którego warto przyjechać.

Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Lubomierskie Centrum Kultury, Urząd Gminy i Miasta Lubomierz oraz Instytucje kultury samorządu województwa dolnośląskiego: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Technologii Audiowizualnych, Dolnośląskie Centrum Filmowe. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego a współfinansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury, a także ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Partnerem strategicznym Festiwalu jest TAURON Polska Energia.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here