Lubomierz: Znamy zwycięzców gminnych zawodów sportowo- pożarniczych

9
435

W słoneczne sobotnie przedpołudnie 11 maja 2019 roku na stadionie w Lubomierzu odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. Udział w nich wzięli strażacy z: OSP Lubomierz, OSP Milęcice, OSP Oleszna Podgórska, OSP Golejów, OSP Wojciechów, OSP Chmieleń i OSP Pasiecznik. W zawodach swoje umiejętności zaprezentowała także drużyna młodzieżowa.

 

Zawody tradycyjnie rozgrywane były w dwóch konkurencjach: sztafety 7×50 metrów z przeszkodami i tzw. bojówce. Nad poprawnością zawodów czuwała Komisja sędziowska, w skład, której weszli funkcjonariusze KP PSP w Lwówku Śląskim powołani przez Komendanta mł. bryg. mgr. inż. Mariusza Mroza. Sędzią głównym zawodów był st. kpt Andrzej Więdłocha a pomagali mu: mł. bryg Mirosław Ożogowski, kpt. Robert Duliński, st. ogn Mariusz Schombierski, st. str. Małgorzata Czepiel i Monika Szymczyk. Zawody prowadził Michał Pater.

Zawody swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Marek Chrabąszcz, Dyrektor OKiS Pan Bogusław Chrzan, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezes Zarządu Powiatowego Z.S. OSP – Henryk Leśków, proboszcz parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu ksiądz Erwin Jaworski oraz ksiądz Piotr Olszówka, który, mimo, że nie pełni już posługi w lubomierskiej parafii to tak parafia jak i straż pożarna, której jest kapelanem jest mu niezwykle bliska.

Po podsumowaniu punktacji dwóch konkurencji klasyfikacja końcowa wygląda następująco:

OSP Golejów – 122,57 pkt
OSP Wojciechów – 132,34 pkt
OSP Pasiecznik – 147,06 pkt
OSP Milęcice – 150,45 pkt
OSP Lubomierz – 150,87 pkt
OSP Chmieleń – 156,36 pkt
OSP Oleszna Podgórska – 170,80 pkt

Jedyna startująca w zawodach młodzieżowa drużyna reprezentująca OSP Wojciechów uzyskała łączny wynik 130,80 pkt.

Wszystkie startujące w zawodach drużyny otrzymały dyplomy, a trzy zwycięskie otrzymały także puchary i pokaźne nagrody pieniężne, które pomogą strażakom w uzupełnieniu sprzętu w swoich jednostkach.

Na zakończenie zawodów nie obeszło się bez miłej niespodzianki. Otóż jedna z mieszkanek, w której domu lubomierscy strażacy gasili ostatnio palący się komin w ramach podziękowania przygotowała dla nich słodki upominek w postaci tortu. Niemniej druhowie OSP Lubomierz postanowili ten upominek przeznaczyć jako dodatkową nagrodę dla najlepszej drużyny.

W gminie Lubomierz jest 72 strażaków członków jednostki operacyjno- technicznej, czyli takich, którzy posiadają badania, są po kursie i mogą prowadzić działania ratowniczo- gaśnicze. Niemniej cały czas do jednostek OSP zgłaszają się młodzi ludzie, którzy chcą być strażakami i nieść pomoc ludziom. Najliczniejszą i najlepiej wyposażoną jednostką jest OSP Lubomierz, która włączona jest do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego. Druh Marcin Zając wyjaśnia, iż strażacy starają się jak mogą, żeby to wyposażenie było jak najlepsze i było go jak najwięcej.

Każda drużyna potrzebuje, żeby ją doposażać i o to strażacy walczą – jeżdżą na akcje oddają swoje ekwiwalenty i dokupują ten sprzęt. My nie bierzemy żadnego grosza za to, że jeździmy. Robimy to charytatywnie – tłumaczy druh Marcin Zając, który do wczoraj był naczelnikiem OSP KSRG Lubomierz i który składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali jego i lubomierską jednostkę za jego kadencji. Szczególne podziękowania kieruje do byłych i obecnych władz Gminy za wsparcie jego starań, starań lubomierskich strażaków i zakup nowoczesnego samochodu oraz przystąpienie do remontu strażackiej remizy. Serdeczne podziękowania składa także na ręce Komendanta PSP w Lwówku Śląskim mł bryg. Mariusza Mroza oraz Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezesa Zarządu Powiatowego Z.S. OSP – Henryka Leśków. Z całego serca dziękuje także wszystkim strażakom OSP Lubomierz podkreślając, iż nie rezygnuje z bycia aktywnym członkiem OSP. Dziękuje także żonie, która go wspiera i motywuje go do działania.

Jednostka OSP Lubomierz na chwilę obecną jest to jedyną jednostką KSRG w gminie, niemniej jak tłumaczy nam druh Przemysław Janków trwają obecnie prace, przygotowania do włączenia do KSRG jednostki OSP Pasiecznik. OSP Lubomierz jest także jednostką, która ma najwięcej wyjazdów do akcji. Druh Leszek Telega dodaje, iż drugą w kolejności jest OSP Milęcice, która to jednostka ma najwięcej wyjazdów związanych z dowożeniem wody do gospodarstw, w których z powodu suszy poziom w studniach zmniejszył się do niemal zera.

Dzisiejsze zawody wyłoniły najlepsze drużyny – dwie, które zajęły pierwsze miejsca już we wrześniu wezmą udział w zawodach powiatowych.

9 KOMENTARZE

  1. Brawo dla strazakow z OSP Wojciechow a szczególnie dla druzyny mlodziezowej można brac z nich przykład ucza się jak nieść pomoc innym a nie spedzac czas przed komputerem tak trzymać mlodziezy

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here