Lubomierz. Uroczyste obchody dnia patrona miasta

1
1500

Msza święta, wioska średniowieczna z kramami, stoiskami rękodzielników oraz miejscowymi smakołykami, czy sadzenie winorośli, to niektóre z atrakcji Dnia Świętego Maternusa, patrona Lubomierza.

 

Od 2014 roku w Lubomierzu uroczyście obchodzony jest dzień patrona miasta. To okazja do wspomnień, modlitwy, ale i zabawy. Nie inaczej było i w tym roku. Uroczyste obchody święta ku czci św. Maternusa rozpoczęły się (15.09) tradycyjnie mszą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubomierzu, którą celebrował ksiądz Andrzej Łuczyński proboszcz parafii św. Maternusa B. M. w Lubomierzu.

Po mszy przez miasto, w obstawie druhów z OSP KSRG Lubomierz oraz lubomierskiej Straży Miejskiej przemaszerował barwny korowód na czele, którego niesiona była figura świętego Maternusa, a tuż za nią szli uczniowie lubomierskich szkół i przedszkoli wraz z nauczycielami i opiekunami. Spora część dzieci i młodzieży ale także i dorosłych biorących udział w korowodzie przebrana była w stroje nawiązujące do epoki.

Na rynku odbyło się przedstawienie wystawione przez uczniów lubomierskiej szkoły średniej, które nawiązywało do życia świętego, po którym uczestnicy wydarzenia przeszli pod ścianę boczną kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa, gdzie Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Marek Chrabąszcz wraz z księdzem proboszczem ksiądz Andrzejem Łuczyńskim zasadzili kolejny krzew winnej latorośli. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili również Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza oraz Pan Marek Kozak Dyrektor ZSP w Lubomierzu.

 

– Spotykamy się w tym miejscu, żeby zasadzić winorośl ku czci świętego Maternusa, biskupa, męczennika. – mówił witając przybyłych Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, którzy zwrócił uwagę, iż święty czuwa nad sadzonymi w tym miejscu już od kilku lat winoroślami, bo te pięknie się rozrastają. Pan Burmistrz przypomniał także, iż święty Maternus jest patronem Lubomierza, miasta, które obchodzi w tym roku 731 lat uzyskania praw miejskich.

– Jednym z atrybutów świętego Maternusa jest wino, stąd zapadła decyzja o tworzeniu naszej wspaniałej winorośli. – wytłumaczył Bogusław Chrzan Dyrektor LCK.

– Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w tej pięknej, radosnej uroczystości. Jest to dla mnie naprawdę poruszające. – przyznawał ksiądz Andrzej Łuczyński, który wyraził nadzieję, że będzie ona wzrastała i dawała słodkie owoce.

Nie tylko dla najmłodszych w parku przy kościele parafialnym stanęły dziś stanowiska rzemiosł dawnych i zabaw historycznych. Tu każdy mógł zobaczyć i samemu spróbować jak się robi papier, wybija monety, czy przygotowuje placki. Dodatkową atrakcją dla młodzieży był turniej łuczniczy.

 

Kim był Święty Maternus?

Maternus wspominany 14 września, był apostołem Alzacji, pierwszym poświadczonym historycznie biskupem Kolonii, a także Trewiru i Tongern. Brał udział w synodach w Rzymie i Arleo.

Po śmierci Maternusa było niejasne, gdzie powinien zostać pochowany. Dlatego zwłoki włożono do czółna, które niesione nurtem dotarło do Trewiru. W 1633 roku szczątki zostały przeniesione do katedry kolońskiej i złożone w Kaplicy Maternusa. Tak zwana laska biskupia Maternusa przechowywana w skarbcu katedry kolońskiej i jest do dziś wykorzystywana przy ważnych kościelnych okazjach.

Znany ze swej pobożności, olbrzymiej wiedzy i pokory cieszył się zaufaniem wielu władców, którzy zasięgali jego rady w ważnych sprawach. Jest patronem wzywanym w obronie przed gorączką i chorobami zakaźnymi, a także opiekunem winnej latorośli.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here