Lubomierz: Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze i majówka 2022

3
2914
Lubomierz Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze

W słoneczne niedzielne przedpołudnie 1 maja 2022 roku na stadionie w Lubomierzu odbyły się Gminne Zawody Sportowo– Pożarnicze. Udział w nich wzięli strażacy z: OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Pasiecznik, OSP Chmieleń, OSP Milęcice, OSP Golejów i OSP Wojciechów. W zawodach swoje umiejętności zaprezentowała także drużyna młodzieżowa z gminy partnerskiej.

 

Po okresie izolacji, pandemicznych obostrzeniach wszyscy powoli wracamy do normalności. Odżywają lokalne wydarzenia kulturalne i sportowe. Majówka dla lubomierskich strażaków stała się okazją do zorganizowana stała się Gminnych Zawodów Sportowo- Pożarniczych a także rodzinnego festynu.

W gminie Lubomierz jest siedem jednostek ochotniczych straży pożarnych i są to: OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Pasiecznik, OSP Chmieleń, OSP Milęcice, OSP Oleszna Podgórska, OSP Golejów i OSP Wojciechów. – wyjaśnia druh Przemysław Janków Komendant Gminny ZOSP w Lubomierzu, który dodaje, iż w chwili obecnej na terenie gminy Lubomierz aktywnie działa 84 strażaków ochotników do tego w ostatnich dniach w PSP w Lwówku Śląskim rozpoczął się kurs, w którym udział bierze kolejnych dziewięciu młodych ludzi, którzy wkrótce zasilą gminne jednostki.

Organizatorem dzisiejszych zawodów jest Zarząd Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Lubomierz, wspiera nas Urząd Gminy i Miasta Lubomierz. Całe zadanie finansowane jest z inicjatywy lokalnej plus wsparcie od lokalnych sponsorów i przedsiębiorców. – tłumaczy druh Marek Ciereszko Prezes Zarządu Miejsko- Gminnego OSP Lubomierz, który wspomina, iż w dzisiejszych zawodach udział wzięły jednostki: OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Pasiecznik, OSP Chmieleń, OSP Milęcice, OSP Golejów i OSP Wojciechów.

Zawody tradycyjnie rozgrywane były w dwóch konkurencjach: sztafety 7×50 m z przeszkodami i tzw. bojówce. Nad ich poprawnością czuwała Komisja sędziowska w skład, której weszli funkcjonariusze KP PSP w Lwówku Śląskim powołani przez Komendanta bryg. Mariusza Mroza. Sędzią głównym zawodów był kpt. Wojciech Mazurek a pomagali mu: kpt. Bartosz Lisowski, asp. Adam Rzeczycki, asp. Marek Zawada, sekc. Filip Bąk, sekc. Małgorzata Czepiel i asp. Agnieszka Dworak. Zawody prowadził jak zwykle niezastąpiony druh Michał Pater z OSP KSRG Lubomierz.

Zawody swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski, Dyrektor LCK Bogusław Chrzan, i Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP Krzysztof Król.

Tym razem druhowie z OSP Milęcice przerwali znakomitą passę zwycięstw druhów z Golejowa. Po podsumowaniu punktacji dwóch konkurencji klasyfikacja końcowa wygląda następująco:

  1. OSP Milęcice – 116,88 pkt
  2. OSP Golejów – 118,12 pkt
  3. OSP Lubomierz – 124,97 pkt
  4. OSP Wojciechów – 136,60 pkt
  5. OSP Pasiecznik – 140,93 pkt
  6. OSP Chmieleń – 151,21 pkt

Wszystkie startujące w zawodach drużyny otrzymały dyplomy, a trzy zwycięskie otrzymały także puchary i pokaźne nagrody pieniężne, które pomogą strażakom w uzupełnieniu sprzętu w swoich jednostkach.

Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do podpisania porozumienia pomiędzy dwoma jednostkami OSP Lubomierz. Chodzi o Lubomierz w powiecie lwóweckim oraz Lubomierz w gminie Mszana Dolna.

Gmina Lubomierz i Gmina Mszana Dolna podpisały porozumienie w lipcu 2009 roku. Rozwinięte kontakty w dziedzinie wspólnych przedsięwzięć, wymiany doświadczeń, promocji spowodowały nawiązanie współpracy również pomiędzy jednostkami OSP w obu Lubomierzach. Od wielu lat odwiedzamy się nawzajem zarówno służbowo i prywatnie, wymieniamy się doświadczeniami, uczestniczymy we wspólnych uroczystościach w naszych gminach. Wobec powyższego przyszedł czas na przypieczętowanie tej współpracy, udokumentowanie jej poprzez oficjalne podpisanie porozumienia. – tłumaczył druh Michał Pater z OSP KSRG Lubomierz.

Podpisane porozumienie wzajemnej współpracy dotyczy realizacji wspólnych przedsięwzięć znajdujących się w obszarze statutowym OSP obu gmin. Realizacja przedsięwzięć, których dotyczy niniejsze porozumienie oparta będzie o stosowne umowy zawierane pomiędzy jednostkami, zawierające szczegóły porozumienia. – mówił Burmistrz Gminy Lubomierz Marek Chrabąszcz.

Współpracę chcemy poszerzyć o wymianę młodzieży. Dzisiejsze zawody pokazały jak możemy współpracować razem, bo przecież połączenie dwóch Lubomierzów w drużynie dało fajny wynik, i myślę, że to dopiero początek. Bardzo dziękuję druhom z Lubomierza, którzy uczestniczyli w tych zawodach i moim druhom za udział i pokazanie swoich umiejętności. Szanowni druhowie, oby ta współpraca przyniosła wiele pożytecznych spraw a podpisana umowa dopomoże w ściągnięciu środków finansowych na te działania. – zauważał Prezes Piotr Doll z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna).

Współpracę tę podpisaniem porozumienia przypieczętowali prezesi obu jednostek Prezes Piotra Doll oraz Prezes Marek Ciereszko.

Pierwszomajowa niedziela stała się w Lubomierzu także okazją do organizacji rodzinnego święta. – Wydarzenie towarzyszące zorganizowane jest wspólnie z lubomierską sekcją kultury (LCK). Ludzie już dawno pragnęli tego, żeby wyjść na świeże powietrze, pobawić się, żeby skończyć już ten marazm, który panował przez prawie 2 lata – przyznaje Prezes Marek Ciereszko.

Na stadionie były dmuchańce dla dzieci, cukrowa wata i popcorn, sporym zainteresowaniem cieszyło się „gaszenie pożaru” przy użyciu hydronetki, nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Tu z pomocą przyszła grupa paramilitarna, która umożliwiła wszystkim chętnym możliwość postrzelania do celu. A po zakończeniu zawodów dla wszystkich ufundowano poczęstunek – ognistą grochówkę.

Ukoronowaniem strażackiego święta było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci. Ten zorganizował Lubomierskie Centrum Kultury, a nagrody dla młodych talentów wręczali Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski, Dyrektor LCK Bogusław Chrzan i Prezes Marek Ciereszko. Nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał Mikołaj Dyjak, za drugie Makary Jaszewski a za trzecie Hanna Gawrońska.

Już za trzy dni, 4 maja przypadnie Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji redakcja Lwówecki.info wszystkim druhnom i druhom z OSP a także strażakom z Państwowej Straży Pożarnej składa najserdeczniejsze życzenia, żeby Święty Florian miał Was zawsze w opiece.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here