O krok od tragedii. BMW wbiło się w mur na moście

15
4135

O sporym szczęściu może mówić kierowca BMW, który stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w mur zabytkowego mostu w Lwówku Śląskim.

 

Kamienny most na rzece Bóbr

Kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Potwierdza to tablica erekcyjna mostu w wezgłowiu środkowego filara. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej.

Zabytkowy most w Lwówku Śląskim

Podstawowym elementem konstrukcji mostu są monolityczne, łukowe sklepienia, wykonane z piaskowcowych bloków. Jego całkowita długość wynosi 61,35 metra, a szerokość 8,90 metra, w tym jedzenia ma szerokość 6,10 m., a chodniki po jego obu stronach mają po 85 centymetrów. Na przestrzeni wieków obiekt mostowy modernizowano dwukrotnie. W 1865 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu na tarczy czołowej przyczółku brzegowego oraz ok. 1900 r. o czym świadczy kształt budowli, w tym poszerzenie jezdni przez dobudowę drugiego ciągu sklepionych przęseł. – czytamy w karcie ewidencyjnej zabytku DWUOZ.

W latach 70-tych XX wieku drogowcy uznali zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.

BMW wjechał w barierę mostu

Odrestaurują zabytkowy most

Dziś nikt nie kryje, iż kamienny most na rzece Bóbr wymaga remontu. Jak wiemy poczyniono już ku temu pewne starania. Obiekt ma zostać odrestaurowany i stać się mostem przeznaczonym wyłącznie dla pieszych. Ruch samochodowy zostanie natomiast poprowadzony nowoczesnym mostem, który powstanie obok. Prace mają ruszyć po zakończeniu budowy mostu przy ulicy Betleja.

Samochodem rozbił mur – barierę zabytkowego mostu

Wypadek na moście

W poniedziałkowy poranek na zabytkowym moście w Lwówku Śląskim doszło do zdarzenia drogowego. Kierowca BMW stracił panowanie nad autem i to wbiło się w stanowiący barierę ochronną mur rozbijając go.

„W dniu wczorajszym w godzinach porannych na ul. Złotoryjskiej w Lwówku Śląskim doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący pojazdem BMW nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego uderzył w barierę mostu. Kierujący trzeźwy ukarany mandatem karnym za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.” – wyjaśnia sierż. Olga Łukaszewicz Oficer Prasowy KPP Lwówek Śląski.

Drogowcy, wyrwę w barierze mostu wstępnie oznaczyli i zabezpieczyli taśmami

15 KOMENTARZE

  1. To najbardziej niebezpieczne miejsce w Polsce. Przechodząc tym mostem pieszy ma samochody na” plecach”.
    Już teraz powinno się myśleć o rozwiązaniu tego problemu . Oczywiście jak zwykle sprawa nabierze rozpędu jak ktoś tam zginie . Pytam tylko po co czekać .

  2. Od kiedy powstał nowy most, który łączy się ze starym powstała ,, nierówność”. Przy prędkości 50 km/h auta “podskakują”. Kilka drobnych stłuczek już tam było. W końcu ktoś solidnie przywalił. Winię tutaj projektanta bądź wykonawcę drogi,,z jednego mostu wbić się w drugi,,

  3. Chyba pamiętam jak w latach 90-tych policjant/milicjant (po pijaku) rozwalił mór ochronny po przeciwnej stronie. Na drugi dzień ubytek został domurowany z bloczków betonowych. Kiedyś to był porządek, ehhh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here