Kwalifikacja wojskowa 2022. Sprawdź, kto się musi stawić

6
3123
zdjęcie poglądowe (Fot. DWOT)

Wojewoda Dolnośląski wydał obwieszczenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej na terenie województwa dolnośląskiego w 2021 roku. Ta odbędzie się w okresie od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 r.

 

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

 1. mężczyzn urodzonych w 2003 roku;
 2. mężczyzn urodzonych w latach 1998 -2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 3. osoby urodzone w latach 2001 – 2002, które:
  1. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
 4. kobiety urodzone w latach 1998 – 2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);
 5. osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej zameldowane na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terenie:

 • Gminy i Miasta Lwówek Śląski winny obowiązek ten spełnić w terminie od 4 do 15 kwietnia 2022 roku
 • Gminy i Miasta Lubomierz Lubomierz kwalifikacja będzie prowadzona w dniach 13 – 14 kwietnia.

w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, ul. Henryka Brodatego 1, w godzinach od 10:00 – 15:00, tel. 75 782 36 50.

Wymienione osoby zostały imiennie wezwane do stawienia się przed Komisją. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Przypominamy, że od 2009 roku służba wojskowa nie jest już obowiązkowa, co oznacza, że do wojska wstępują tylko ci, którzy tego chcą. Głównym celem kwalifikacji jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydania wojskowych dokumentów osobistych. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym wezwanym spoczywa obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską, pod groźbą grzywny, a także przymusowego doprowadzenia przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

6 KOMENTARZE

 1. Chłopaki! Olejcie to. Rozejrzyjcie się. Niemieckie korporacje, francuskie markety… To oni będą bronić swojego geszeftu. Jedyne co tu zostało polskiego to urzędy. Chcecie oddać życie w obronie zagranicznych korporacji i urzędu skarbowego?

 2. Absolutnie NIE ZACHĘCAM do wypełnienia tego parszywego poddaństwa.
  Tzw. polska, jak większość krajów, to rewir działania zorganizowanej grupy przestępczej górnolotnie zwanej władzą. Władza truje umysły dzieci za pomocą tzw. tożsamości narodowej, która jest tylko MITEM. Ziemianie nadwiślańscy, czy jacykolwiek inni, absolutnie nie powinni być zmuszani do oddawania życia za stołki i majątki tzw. władzy w razie wojny. Toż to pogwałcenie fundamentalnych praw człowieka.
  WŁADZO *****A, BROŃ SIEBIE SAMA!
  Niech żyje kosmopolityzm!

 3. Niech idą do wojska ci co chcą a nie zmuszać ludzi do zmiany życia, niech biorą tych ważnych z urzedów rodziny i ochotników, co to za przymus żeby zmuszać ludzi do wojska to tak jakby zmusić kogoś do wstapienia do klasztoru żenada ktoś tez powinien z tym skonczyć i wzywać tylko ochotnikòw czasy komuny minęły i teraz każdy ma wybòr.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here