Ku przestrodze! Ofiary niewłaściwego obchodzenia się z petardami

9
2703
zdjęcie poglądowe, fot.: CBŚP

Pierwsza ofiara wybuchu petardy. 15-letniemu chłopcu wybuchła w ręku petarda uszkadzając dłoń. Odpalali fajerwerki. Nie żyją. Petarda wybuchła w dłoni 8-letniego dziecka.

To tylko niektóre z tytułów informacji prasowych jakie po Sylwestrowych zabawach lat ubiegłych pojawiały się w sieci.

Od poparzeń ciała, poprzez spalone domy, mieszkania, samochody, po obrażenia, które skutkowały śmiercią. Przykładów nie brakuje. Każdego roku po hucznym świętowaniu nadejścia Nowego Roku w szpitalnych oddziałach ratunkowych tworzą się kolejki rannych pacjentów a strażacy mają pełne ręce roboty.

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Skutki wybuchu petardy w ręce – oddziaływanie na dłoń i przedramię w eksperymencie prezentuje Pododdział Antyterrorystyczny z Poznania.

O zachowanie najwyższej ostrożności podczas obchodzenia się z petardami apelują strażacy:

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:

 • kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 • przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 • nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 • wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 • nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 • nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 • nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 • po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 • nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 • nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 • przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 • nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Niech Sylwester będzie wystrzałowy, a nie wybuchowy!

9 KOMENTARZE

 1. Dlaczego coś takiego jak fajerwerki są dostępne w zwykłych sklepach dla praktycznie każdego. Jaki jest cel i powód takiego procederu? Niech pokaz przygotowują ludzie do tego przeszkoleni jeżeli niezbędnym jest oglądanie i słuchanie tego gówna.

 2. Alkoholizm na pewnym poziomie (nie za wysokim) jest potrzebny zdemoralizowanej WŁADZY, bo zapijaczone i głupie społeczeństwo nie stanowi ZAGROŻENIA dla niej.
  Podobnie jest z konsumpcjonizmem i głupotami takimi jak fajerwerki i petardy.
  W cywilizowanych państwach już wprowadzają całkowite zakazy używania petard i fajerwerków – nawet w Sylwestra i Nowy Rok. Tylko w ostatnim skansenie kołtuństwa i głupoty tego całkiem nie zakażą. A niech debile się cieszą, że mają łup!łup!łup!!! Oczywiście, że debile mają prawo se postrzelać, tylko, że ja mam prawo pomyśleć, że debile to debile.
  K…urka wodna, to już zwierzęta mają więcej rozumu.

  • Zostaw ten “zacofany skansen kołtuństwa” jedź do cywilizacji, rozwoju oraz postępu. Podobno burmistrz wysoko rozwinietej i postepiwej niemieckiej Kolonii zaprasza na spokojnego sylwestra, zwlaszcza mile widziane sar piękne panie….. rozpedz się a sciana sama się znajdzie…

  • Wyjąłeś mi to z ust tylko nie chciało mi się pisać tego do tego szanownego grona powyżej. Dzięki za ten komentarz a tym fanom strzelania życzę w nowym roku urwanego chociaż jednego palca może to pomoże zrozumieć im mój wcześniejszy komentarz.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here