Które linie autobusowe dostały dofinansowanie na nowy rok?

3
1181
zdjęcie poglądowe

Poznaliśmy już wyniki naboru wniosków o dopłaty w 2023 r. ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

 

 

Fundusz działa od 2019 roku. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury w pierwszym roku jego funkcjonowania dofinansowanych zostało 1228 linii komunikacyjnych kwotą 10 mln zł. W 2020 r. przewozy wykonywane były na 2834 liniach komunikacyjnych, które zostały dofinansowane kwotą 139 mln zł. W 2021 r. dopłatą objęto 4081 linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty wynosiła 436 mln zł. W 2022 r. w ramach naboru wniosków dopłatą objęto około 4901 linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty wynosi przeszło 543 mln zł.

Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po 18 lipca 2019 r.

Obowiązująca stawka dopłaty wynosi nie więcej niż 3 zł do jednego wozokilometra. Zgodnie z przepisami samorząd terytorialny jest zobowiązany do dopłaty do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej nie mniej niż 10 proc. ze środków własnych.

 

 

W ramach naboru wniosków, dopłaty są udzielane wyłącznie do przewozów wykonywanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.

Lista linii komunikacyjnych objętych dopłatą w 2023 roku w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej i planowana kwota dopłaty na danej linii komunikacyjnej

3 KOMENTARZE

  1. To Linia 107 Jelenia Góra – Lwówek Śląski nie ma dofinansowania. Czy to znaczy że może być nieopłacalna i być może do likwidacji. To nie było by dobre.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here