Krytyczna sytuacja systemu energetycznego w Polsce

16
1862

Pod koniec ubiegłego tygodnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat – poradnik o możliwej nagłej awarii energetycznej oraz przygotowaniach. Dziś Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o krytycznej sytuacji systemu energetycznego w kraju. Jak twierdzi PSE problemy wynikają z przestojów elektrowni wiatrowych spowodowanych sytuacją pogodową oraz trwającymi pracami naprawczymi.

 

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych w dniu 6.12.2021 r. wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy.” – czytamy w komunikacie PSE.

Skala niedoboru rezerw mocy jest istotna i przekracza w niektórych godzinach 1000 MW. Ryzyko dalszego pogorszenia się bilansu ze względu na dużą liczbę uruchamianych po weekendowym postoju jednostek wytwórczych jest również istotne.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w dniu dzisiejszym skorzystały z międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej z systemów sąsiednich. „Na wniosek PSE pomocy udzielili operatorzy systemów Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy. Dzięki temu możliwe jest zbilansowanie systemu oraz dotrzymanie wymaganych poziomów rezerw mocy.” – informuje Polski operator.

“Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię opalaną ropą po tym, jak Polska stwierdziła, że ​​potrzebuje pomocy od sąsiadów, aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną, gdy mroźna pogoda rozprzestrzeniła się w Europie” – pisze Bloomberg.

Natomiast portal wysokienapiecie.pl podaje, iż już w czwartek, 2 grudnia, polskie elektrownie pracowały z najwyższym obciążeniem w historii dodając, iż wcześniej takie rekordowe zapotrzebowanie było odnotowywane w styczniu i lutym, kiedy zapotrzebowanie na energię, co oczywiste było bardzo wysokie.

Jutro sytuacja w kraju będzie równie trudna. „W dniu 7.12.2021 r. bilans krajowego systemu energetyczny będzie także napięty. PSE na bieżąco analizują sytuację bilansową i będą podejmowały niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego.” – pisze PSE.

Pamiętajmy, iż nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc mieć na uwadze, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Sprawdź, co zrobić jak wystąpi #blackout?

16 KOMENTARZE

 1. No jak to-brakuje plusów i minusów a raczej minusów? A w/g klasyka to obecnie przecież największy Cud Gospodarczy od czasów rozbiorów! Na koniec lektura pod poduszkę-dlaczego w e-mailach Dworczyka są tylko Morawiecki,Dworczyk i ich doradztwo a nie ma i najprawdopodobniej nie będzie Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobro?

  • Tak.ale wynikało to z tego że energetyczne lnie przesyłowe w Polsce zaczęto budować dopiero dopiero za\ GIERKA/ a podobna była to bardzo kosztowna inwestycja .

 2. Tożsamość narodowa to anachronizm coraz bardziej szkodzący ludzkiej cywilizacji; to zjadliwe “oprogramowanie”, a wręcz trucizna umysłowa, “instalowane” w głowach nowonarodzonych Ziemian w celu uczynienia z nich niewolników, którzy mają za zadanie karmić pasozytniczą władzę, a nawet oddawać życie w celu obrony ich posad, “stołków” i majątków. Zauważcie, że odczuwanie tej ohydnej tożsamości narodowej prowadziło do wojen wywołanych głównie przez patriotycznych polityków i przywódców; wojen, w których ginęli zwykli Ziemianie, a nie te pasożyty. Górnolotnie zwany system edukacji narodowej w “duchu umiłowania ojczyzny” to propagandowe ramię przestępczej władzy zapędzające w MATRIX patriotyczny. Ta zaraza umysłowa zwana patriotyzmem prowadzi też do kazirodczej (ale na szerszą skalę) degeneracji genetycznej na obszarze danego państwa – podobnie jak zwykłe kazirodztwo (w skali jednej rodziny) prowadzi do kumulacji wad genetycznych. Nic dziwnego, że mieszańcy różnych ras są zdrowsi, inteligentniejsi i silniejsi oraz ładniejsi niż rodowity polak, Niemiec, Francuz itp. (Czemuż to ludzie nie są tak odporni na obecną pandemię?) Oprócz tego matrixu, isntnieje jeszcze MATRIX religijny, w którym urojenia są podstępnie “instalowane” w głowach małych dzieci, aby te później karmiły i broniły nieco innych pasożytów. Zniewolenie patriotyczne jest sprytnie zazębione z religijnym, co dobrze widać na przykładzie prawicowej władzy. Naprawdę chcesz oddać życie za spasiony bebech rydzola, kaczora lub maciornika???
  Demokracja jest albo pustym słowem, albo jej nie ma nigdzie na Ziemi. Wprawdzie możesz zagłosować na świnię A, świnię B lub C, ale nie możesz w tzw. wolnych wyborach zagłosować za wysokością wynagrodzenia. Świnia, lub podobne świnie między sobą, sama sobie ustala wysokość pensji – z Twoich podatków.
  Ludzkość w celu przetrwania musi dokonać kolejnej, miejmy nadzieję ostatniej, wielkiej rewolucji w celu obalenia tego podłego i zakłamanego patriotyczno-religijnego MATRIXu.

 3. Chcą podnieść ceny energii. Najlepiej spowodować brak energii, potem jak znów popłynie prąd to klienci już nie będą płakać że jest droga, tylko będą cieszyć się że prąd jest. Dzięki takiemu zabiegowi, rządy w Europie rozwiążą bohatersko kryzys energetyczny, który sami spowodowały.

 4. Ja już wiem !!!
  Znam winnych, Łukaszenko i Putin, zapewne to ich robota z tym prądem.
  A może Tusk 10 lat temu celowo przestroił generatory i stąd remonty i braki…

 5. niech nadal ci z PO i ta zasrana opozycja słuchają unii to zobaczycie jak będzie brakowało energii, trzeba jeszcze koniecznie zamknąć Bełchatów i i kopalnie a co za tym idzie elektrownie i co? i kupować energię od Niemiec lub innych krajów w Europie i o to chodzi unijnym nie wybieralnym urzędasom i szczególnie Niemcom po to zbudowali dwa rurociągi z gazem i mają elektrownie na gaz oraz jądrowe żeby na tym zarabiać a co za tym idzie uzależnić inne kraje od siebie tak jak to robi Rosja , oj jakie Polska ma szczęście, że w naszym kraju rządzi PIS ponieważ gdyby nie daj Boże rządziło PO lub ta zasrana opozycja to dawno byśmy już nie mieli kopalni i elektrowni a co za tym idzie własnej energii i niewola stała by się faktem do tego dążył tusk i spółka ciocia merkel mu tak kazała i za to go wynagradzała co do rządów tuska wszystko likwidował , sprzedawał za grosze na nic nie miał pieniędzy budżet pusty aby tylko się utrzymać przy władzy i znaleźć sobie stanowisko w unii i co? ciocia mu znalazła i zdezerterował z premierowania bo wiedział, że nie , następne wybory przegra za nieróbstwo, niedbalstwo, lenistwo , kradzież ludzkich pieniędzy z OFE i upadek naszego kraju oraz klękanie przed unia i merkel to były tragiczne rządy dla Polski a teraz jak już cioci nie nie ma kto mu załatwić następnej fuchy w unii wraca do Polski i mąci , kłamie, łże jak opętany i myśli,że tym sobie zjedna Polaków niestety już nikt go nie chce takich zdrajców powinno się wyganiać z Polski tam na wschód .

  • Współczuję ci bo być tak nieszczęśliwym człowiekiem to faktycznie jest dramat dla ciebie a i pewnie dla rodziny. Trochę cię pocieszę-BE,BE ta parszywa UE,niech żyje Putin,Łukaszenka,Le Pen,Salvini,Kaczyński!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here