Korzystając z Covid -19 ograniczono dostęp do informacji publicznej

19
1527
grafika: Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Wszystkich nas wyprowadza się z roli członka suwerena sprawującego funkcję zwierzchnią i sprowadza się do funkcji wykonywania nakazów stanowionych przez organy rządzące. Pisze w swoim liście otwartym do Organizacji Pozarządowych jeleniogórski poseł na Sejm Robert Obaz, który oferuje im pomoc w uzyskaniu potrzebnych informacji.
 

Z jednej strony pomoc przedsiębiorcom z drugiej ograniczenia. Rząd wprowadzając kolejne zmiany w specustawie nazywanej tarczą antykryzysową 2.0 zawarł zapis, który w praktyce oznacza, że władza może działać poza kontrolą dziennikarzy i społeczeństwa.

Chodzi o zapis w art. 15zzs ust. 1. Zgodnie z nim w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowo-administracyjnych, a także innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw (takich jak ustawa o dostępie do informacji publicznej) nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Co więcej, przepisów o bezczynności organów administracji publicznej, zgodnie z art. 15 ust. 10 pkt 1, nie stosuje się. Znaczy to tyle, że sądy nie będą mogły zająć się sprawami dotyczącymi właśnie jawności.

Przepis ten powoduje, że wiele wniosków o informację publiczną nie jest obecnie realizowanych, a dla części organów władzy publicznej to dobry pretekst, by nie udzielać informacji. Przypomnieć należy, że pytania dziennikarzy dotyczące np. decyzji podejmowanych na podstawie specustawy COVID-19 przez Prezesa Rady Ministrów czy wojewodów, zgodnie z art. 3a Prawa prasowego, rozpatrywane są w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W tej sytuacji społeczeństwu pozostaje wyłącznie przekaz polityków i władz publicznych. (…) Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tą niebezpieczną sytuacją, w której pozbawia się społeczeństwo jakiejkolwiek kontroli nad władzą, ogranicza się działalność sądów i cenzuruje informacje przekazywane obywatelom. To działania charakterystyczne dla państw autorytarnych, nie demokratycznych. – wskazuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

[ Jak bić w bęben, póki czas? ]

Z pomocą organizacjom pozarządowym wyszedł w swoim liście otwartym Robert Obaz jeleniogórski poseł na Sejm.List otwarty do Organizacji Pozarządowych

Szanowni Państwo,
Jestem przekonany, że dostęp do informacji dotyczącej funkcjonowania państwa oraz reprezentujących go funkcjonariuszy jest wyznacznikiem ustroju demokratycznego. Każda próba ograniczania obywatelom dostępu do informacji publicznej jest niezgodna z art.61 Konstytucji RP, która gwarantuje dostęp do niej każdemu obywatelowi Polski.

 

Ograniczenie jakie nałożyła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w art.15zzs można uznać za bezpośredni cios wymierzony w ustrój demokratyczny państwa. Epidemia spowodowana wirusem SARS Cov-2 stała się okazją dla rządzących do wprowadzania zmian w szeregu ustaw, które nie służą ograniczaniu zakażeń, ale mają ułatwić funkcjonowanie rządu i podejmowanie decyzji, które godzić mogą w przyjęte i powszechnie akceptowane przez wszystkie demokracje europejskie prawa człowieka.
 

Każdą próbę definiowania na nowo informacji publicznej oraz ograniczania dostępu do wąskiej wręcz elitarnej grupy osób powoduje uprzedmiotowienie obywatela. Oznacza to, że nas wszystkich wyprowadza się z roli członka suwerena sprawującego funkcję zwierzchnią i sprowadza się do funkcji wykonywania nakazów stanowionych przez organy rządzące. Konsekwencją takiego postępowania jest ograniczenie funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Nieświadomość obywateli dotyczących podejmowanych decyzji oraz ich konsekwencji prowadzi do wytworzenia mechanizmów bierności i niechęci działania w sferze społecznej.
 

Jeśli chcecie złożyć jakiekolwiek wnioski dotyczące udzielenia informacji publicznej możecie je kierować do mnie jako waszego posła, a ja w ramach uprawnień poselskich w waszym imieniu wystąpię o ich uzyskanie.

Z poważaniem Robert Obaz

 

-/ autor: eLuban.pl /-

19 KOMENTARZE

 1. Naczytają się takiego obaza na fejsbuczku szynalki a poxniej drą japy jak to policja gwałci ich prawa konstytucyjne. Dla mnie obaz to żaden autorytet. W mojej ocenie, nie potrafi nawet sam wypowiedzieć się sensownie.

 2. Anonim i mm , jak macie tyle przyzwoitości co odwagi aby krytykować kogoś pod pseudonimem to gratulacje. Robert Obaz pisze w imieniu tych , którzy myślą podobnie i chcą normalności w kraju . Jak dla kogoś nie przemawiają słowa Roberta Obaza to znaczy że nie do niego były skierowane. Dla jednych jest ,a dla innych nie jest autorytetem, dla mnie ten Człowiek ma autorytet , który poświęca dla innych czas i pomaga bezinteresownie. Mam przyjemność i zaszczyt znać Roberta Obaza osobiście i wiem że jest przyzwoitym człowiekiem , co w polityce nie jest takie oczywiste.

 3. Panie Miszurka, pozwolę się zwracać do pana w ten sposób, skoro już pan się tak podpisał.

  Pisze pan, panie Miszurka, że chce normalności. Jakiej normalności? Adopcja dzieci przez pary homo to wg pana normalność? Gdyby to była normalność, to natura by to zapewniała. Druga sprawa – pan Biedroń. Dla mnie oszust i karierowicz. Oszust, bo deklarował przed wyborami do PE, że mandatu nie przyjmie lub z niego zrezygnuje(za https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24869019,robert-biedron-nie-zrzeknie-sie-mandatu-do-pe-jestem-zwolennikiem.html). Jak się okazało – pieniążki przemawiają(nie uwierzę, że robi to dla idei). Mężo-żona również ma dietę, więc mogą sobie żyć za pieniądze społeczeństwa polskiego i europejskiego. Dlatego osobiście brzydzę się takimi manipulantami i nie tylko z Wiosny, ale innych partii również. O panu Obazie pisze pan: „Dla jednych jest ,a dla innych nie jest autorytetem, dla mnie ten Człowiek ma autorytet , który poświęca dla innych czas i pomaga bezinteresownie”. W jaki sposób robi to bezinteresownie, skoro jako poseł ma dietę oraz wszelkie dodatki między innymi na prowadzenie biura poselskiego. Jakaż to bezinteresowność? Praca jak każda inna. Bezinteresownie to pomagają ludzie we Lwówku szyjąc maseczki dla szpitala, a nie poseł, który na swojej działalności na pokaz zgarnia grube tysiące.

  Kolejną kwestią jest to, że nie ma obowiązku przedstawiania się, jeśli chce się wyrazić swój pogląd. Nikogo nie obraża mój post. Po prostu wyraziłem swoją prywatną opinię na temat posła pobierającego dietę m.in. z moich podatków oraz z całej tej partii, która również niestety jest dotowana ze wspólnej kasy.

  Życzę miłego dnia i szerszego spojrzenia na życie, nie tylko przez pryzmat wiosenno-lewackich poglądów.

  • Twój komentarz pokazuje jak bardzo zacofanym narodem jesteśmy i mimo wielu upływających lat, postępu itd jesteśmy zaściankiem a nie kraje m rozwiniętym. Przede wszystkim Twoja wypowiedz pokazuje jak ksenofobiczny jest nasz kraj, jak uprzedzony do wszystkiego co jest inne, co nie jest polskie ani katolickie. Rząd w tym momencie bez względu na opcje, powinie zrezygnować z przynajmniej połowy uposażenia. Nie tylko on, wszyscy prezesi, biskupi itd. Szkoda mi nas ludzi w tej Polsce, mamy rozumy a nie potrafimy ich używać. Sączymy jad i coraz bardziej upadamy jako ludzie i społeczeństwo.

   • Zacofanym narodem na pewno nie jesteśmy. Większość ludzi zapewne podziela moje zdanie. To, że ty czujesz się w ten sposób i tak oceniasz ogół, to już twój problem. Piszesz: “jak ksenofobiczny jest nasz kraj,” – wolę określenie trzymający się tradycji. Nowoczesność masz w Szwecji, Francji, Niemczech. Jeśli tak źle Ci w zacofanej, ksenofobicznej Polsce, możesz za przykładem europosła Biedronia wyjechać do nowoczesnego europejskiego kraju. Niech przejdzie się z Tobą pod rękę po islamskiej dzielnicy. Nowocześni islamscy bracia zapewne was przytulą ze szczęścia. Ale trzeba krzyczeć, że katolickie to złe. Wszystko do jednego wora.
    Jaki jad? Człowieku, potrafisz czytać ze zrozumieniem? Jak dla mnie to uposażenia powinny być nie tylko obecnie, ale na stałe o wiele mniejsze. A wiara w Boga, Jahwe, Buddę, Mohameta czy Latającego Potwora Spaghetti nie ma tu nic do tego. Czy wśród tych wiar jakaś pochwala adopcję przez pary homo?

    Pozdrawiam nowoczesnego 🙂

 4. Tak popiera Cie większość, około 35 % tzw żelaznego elektoratu. Tradycja nazywasz wielowiekowe mamienie ludzi przez pedofilsko-zbrodnicza instytucję kościoła ? Znawco krajów europejskich, czy kiedykolwiek byłeś w jednym z w/w krajów ? Dlaczego wszyscy pokazują akurat te przykłady rodem z TVP info ? A co np z Czechami ? Artykuł ten miał pokazać jak w cieniu pandemii rząd ogranicza naszą wolność, a Ty o adopcji dzieci przez pary homo…Ty i podobni ja Ty w końcu się obudza, potrwa to trochę jak zrozumiecie, że władza robi nas w balona,

  • W pełni popieram… A najlepsze jest to, że jak już się wszyscy obudzą to będzie za późno, a Ci co krzyczeli najgłośniej beda zarzekali się, że nic takiego nie miało miejsca. To jest Polska

  • Tradycja to związek kobiety i mężczyzny. Ich dzieci. Nie ksiądz. Dlaczego mieszać w to wiarę? Twierdzisz że 35% społeczeństwa twierdzi że nie jest zacofana, a reszta o sobie mówi że tak? To dlaczego postępowa lewica z wiosną nie ma poparcia 65% tylko ociera się o próg wyborczy? Bo Polacy widzą jak Biedroń ich mami i oszukuje tak jak z tym że się zrzeknie mandatu europosła?

 5. Ludzie ten artykuł był o ograniczaniu wolności słowa, czymś co się dzieje tu i teraz, dotyczy mnie i Ciebie. A wy sprowadzicie komentarze do adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Retoryka typowa dla TVP, zaczyna mnie to nie dziwić czemu oni w taki sposób postępują, bo szerokie grono ludzi tak myśli. Nikt tu nie miesza w to wiary, bo wiara jest wiarą a katolicki kościół polskim, jest zagrzybiały reliktem, który nie ma nic wspólnego z tym co jest napisane w Biblii i tym co głosi papież. Chyba,że odwołując się do tradycji, którą jest przecież tak ważna, tradycyjnie mądrzy po szkodzie zaczniemy się zastanawiać po fakcie.

 6. Wiara wiarą. Polityka polityką. Biedroń… niech każdy sobie odpowie. Podobnie inne “jego posły”. Obaz dla mnie, wyborcy, to człowiek niekompetentny. Podobnie partner/ka europosła Biedronia, a on sam to oszust i manipulant. To moje zdanie i głosu mojego lewica przez takich jak oni nie otrzyma.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here