Konrad K. Prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt z 7 zarzutami

17
4944
Konrad K. Prezes stowarzyszenia o nazwie Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

W związku z dużym zainteresowaniem opinii publicznej nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze postępowaniem przygotowawczym, w ramach którego przedstawiono zarzuty Konradowi K. Prezesowi stowarzyszenia o nazwie Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, przedstawiamy następujące informacje dotyczące tego dochodzenia.

15 marca 2019 roku Konradowi K. zostały ogłoszone zarzuty popełnienia łącznie siedmiu przestępstw.

Podejrzanemu przedstawiono dwa zarzuty naruszenia miru domowego, odnoszące się do braku opuszczenia prywatnych posesji pomimo wezwania do tego przez ich właścicieli oraz zarzuty zaboru trzech psów w celu przywłaszczenia.

W jednym przypadku podejrzany miał również dopuścić się przemocy wobec właścicielki jednego z psów w celu utrzymania się w posiadaniu zabranego zwierzęcia, czym spowodował u niej obrażenia ciała. Dodatkowo podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstwa oszustwa poprzez podawanie się za inspektora Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wobec kolejnej osoby, której odbierał psa. Inny zarzut dotyczy przestępstwa fałszowania w celu użycia za autentyczne dokumentów w postaci różnego rodzaju pism poprzez podpisywanie się na nich cudzymi danymi osobowymi.

Konrad K. nie przyznał się od popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia w sprawie.

Po wykonaniu czynności procesowych, wobec podejrzanego zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu wykonywania czynności wynikający z ustawy o ochronie zwierząt.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzone jest przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Działania organów ścigania zostały podjęte na skutek licznych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Konrada K., pochodzących od różnego rodzaju podmiotów, w tym między innymi Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze oraz właścicieli odebranych zwierząt. Nadto krytycznie o działalności stowarzyszenia wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 11 września 2018 roku odnosząc się do podejmowania przez Stowarzyszenie o nazwie Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt działań takich jak wydanie „postanowienia”, mających sugerować, że są one podejmowane przez organy władzy publicznej nie zaś organizacja społeczna. Do Prokuratury w dalszym ciągu wpływają kolejne zgłoszenia od osób pokrzywdzonych działalnością Konrada K. i wyrażających wątpliwości co do zgodności z prawem podejmowanych przez niego działań.

Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika między innymi, że kierujący stowarzyszeniem Konrad K. nie wywiązywał się z wynikającego z ustawy o ochronie zwierząt obowiązku, nakazującego przekazanie odebranego zwierzęcia do schroniska. W części przypadków, pomimo ustawowego obowiązku, nie informował on także organu samorządowego o odebraniu zwierzęcia.

Niezależnie od podejmowania działań zmierzających do ochrony zwierząt i konieczności karania osób dopuszczających się wobec nich przestępstw znęcania się, nie można uznać za dopuszczalne niezgodnych z prawem zachowań polegających na stosowaniu przemocy, naruszaniu nietykalności i powodowaniu obrażeń ciała, nieuzasadnionego naruszania prawa własności, fałszowania dokumentów, czy też prowadzeniu czynności i formułowaniu pism w sposób mający wywołać przekonanie, że są one podejmowane przez organy publiczne lub inne instytucje nie zaś przez organizację społeczną.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z podległymi Prokuraturami Rejonowymi, podejmuje szereg działań zmierzających do surowego karania sprawców wszelkich zachowań noszących znamiona znęcania się nad zwierzętami. W samym 2018 roku w tego rodzaju sprawach skierowano do sądów 24 akty oskarżenia.

W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze powołany został także koordynator, który ocenia prawidłowość prowadzenia postępowań karnych z tego zakresu. Coraz częściej działania Prokuratury przynoszą efekt w postaci wyroków skazujących sprawców przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt, w tym także na kary pozbawienia wolności. Zdarzają się również sytuacje, w których dążenie Prokuratury do ukarania sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu zwierząt, wyrażające się w kierowaniu aktów oskarżenia, nie znajduje aprobaty w Sądzie gdzie zapadają wyroki uniewinniające.

autor: Prokuratura Okręgowa JG

17 KOMENTARZE

    • Ten czlowiek ratowal zwierzeta z rak wlascicieli oprawcow,a moze Tobie Ogrodniku odebral zaglodzone zwierze? I kto tu jest chwastem? Takich ludzi jak Konrad powinno byc wiecej!!!

      • To jest mało powiedziane chwast to jest szkodnik którego wszelkimi sposobami trzeba wytempić.Mamy do czynienia z przestępcą.Mydli ludzią oczy jak on się troszczy o zwierzęta.On nimi handluje.Teraz to przyjeżdżają w 5, 6 osób,bez wyjaśnień ludzią w oczy pryskają gazem pieprzowym i zabierają wystraszone psy po czym zwiewają tym psełdo ambulansem.W lesie przebierają się szybko ze swoich czarnych mundurków.To jest jego biznes.Jeszcze raz to jest przestępca

  1. znam i to dobrze czlowieka,z inspektoratu ochrony zwierza,jak rowniez moi znajomi .Mlody czlowiek,zepsuty,ponizajacy ludzi.Niestetyzlo wraca.Jestes zerem.Najbardziej interesuje tego czlowieka ile wplynelo na konto.Rozsiewasz zlo.pisze o i innym czlowieku.pana prezesa nie znam.ten czlowiek pracuje we Wr

  2. Ja również.To jest przestępca.Teraz to nawet biją ludzi.On kradnie psy szczególnie młode i rasowe i nimi handluje nikt nie wie gdzie one idą.Ludzie jesteście naiwni wszystkie te zdjęcia chorych zwierząt to kpina on się takimi psami nie zajmuje

  3. Coś za dużo tego głodzenia psów. Nikt normalny nie głodzi psa, jak go nie stać na utrzymanie psa, to odda. Moje psy mieszkają w domu, jedzą najlepsze karmy, śpią na kanapach i od jakiegoś czasu straciły apetyt, zaczęły chudnąć. Nie działało odrobaczanie ani leczenie u weterynarza. Zadziałał dopiero vitacon, który jest stosowany głównie jako odtrutka na trutkę na gryzonie oraz działa jako odtrutka na inne trucizny. Ktoś mi psy podtruwał, żeby chudły, pewnie takie Konradki, które by przybyły do mnie za jakiś czas, żeby ratować moje wychudzone psy rzekomo zagłodzone. Dodam, że mam drogie psy rasowe i nie mam sąsiadów, którym moje psy by przeszkadzały. Mieszkam praktycznie na odludziu, najbliżsi sąsiedzi są daleko. Psy są cały czas pilnowane, wyprowadzane na smyczy. Ktoś musiał nawrzucać trutki na moją posesję w tak małych ilościach, że nie sposób jej było zauważyć, a pies wyczuł i zjadł, gdy znalazł w trawie malutki smaczek. Mało tego my też mieliśmy objawy zatrucia i też pomógł vitacon. Psy nas liżą, my je całujemy, bo są czyste i zadbane. Zgłosiliśmy sprawę na policję, bo to był zamach również i na nasze życie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here