Fałszywa policjantka oszukała seniora. Mężczyzna stracił 70 tysięcy złotych

0
759

Podająca się za policjantkę kobieta poinformowała mężczyznę, że jego córka spowodowała wypadek drogowy, w wyniku którego ciężarna kobieta straciła dziecko.

 

 

W ostatnich latach oszustwa “na policjanta” stały się coraz bardziej powszechne. To wyrafinowana metoda przestępcza, która wykorzystuje zaufanie do służb mundurowych, by dokonać oszustwa. Ofiarami oszustów padają głównie osoby starsze, jednak w ostatnim czasie coraz częściej oszczędności życia tracą także dwudziesto, trzydziestolatkowie.

– W środę, do 87-letniego mieszkańca Bolesławca zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta podszywająca się pod policjantkę i poinformowała, że jego córka spowodowała wypadek drogowy, w wyniku którego ciężarna kobieta straciła dziecko. Do telefonu podano „córkę”, która płacząc, prosiła mężczyznę o pomoc i przekazanie 145 tysięcy. – wspomina asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska oficer prasowa bolesławieckiej policji.

Senior stwierdził, że pomoże, ale dysponuje mniejszą gotówką. Fałszywa policjantka powiedziała wówczas, że przy określonej kwocie prokuratur zgodzi się na wypuszczenie córki, ale trzeba szybko działać, dopóki ofiara wypadku jeszcze żyje.

– Jednocześnie oszustka wyciągnęła od starszego pana jego numer telefonu komórkowego i połączyła się z nim na drugiej linii. Po pieniądze do mieszkania 87-latka przyszedł rzekomy adwokat. – tłumaczy policjantka.

Kiedy dwie godziny później w jego domu pojawiła się prawdziwa córka z obiadem, mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą przestępców.

Policjanci nie kryją, iż celowo podają szczegółowy opis sposobu działania oszustów, aby uświadomić, z jakimi sytuacjami możemy się spotkać i jakie elementy stale są powtarzane. Mundurowi zwracają się do członków rodzin o rozmawianie z seniorami, opisywanie im sposobów działania przestępców oraz wyczulenie na pewne charakterystyczne elementy wykorzystywane przez oszustów.

4 zasady bezpiecznego seniora:

1. Nigdy nie wręczaj pieniędzy osobie obcej.
2. Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę.
3. Zadzwoń do bliskich i zapytaj, czy faktycznie potrzebują pomocy.
4. O próbie wyłudzenia natychmiast powiadom Policję.


NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here