Koniec połączeń między kurortami. Czy Mirsk na tym skorzysta?

3
1717

– Jeszcze tylko przez miesiąc możemy przejechać ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa- Zdroju darmowym autobusem – informuje burmistrz Szklarskiej Poręby

 

– Połączenie autobusowe Świeradów- Zdrój – Szklarska Poręba – Świeradów- Zdrój, dzięki któremu w weekendy możemy przejechać między dwoma krańcami Gór Izerskich za miesiąc zostanie definitywnie zamknięte. – dodaje Pan Mirosław Graf.

Burmistrz Świeradowa- Zdroju Pan Roland Marciniak w ubiegłym roku na spotkaniu ze świeradowskimi przedsiębiorcami przekazał informację o planach rezygnacji z jego zdaniem jednostronnej współpracy ze Szkolarską Porębą i skierowaniu bezpłatnej komunikacji w kierunku Mirska a w dalszych planach i Gryfowa Śląskiego. Burmistrz Świeradowa– Zdroju głośno mówił o autobusowym połączeniu Giebułtowa, Mirska, Krobicy i Orłowic z jego Miastem.

O sprawie pisaliśmy w materiale pt.: „Coraz więcej wątpliwości dotyczących bezpłatnej komunikacji”.

Po naszej publikacji włodarz uzdrowiska przybył na sesję Rady Miasta i Gminy Mirsk, gdzie przedstawił wszystkim radnym swój pomysł. Część mirskich rajców wpadła w zachwyt. Druga część miała wiele obiekcji. Pojawiały się głosy o „podbieraniu” dzieci z Mirska do świeradowskiej podstawówki, padały argumenty, że komunikacja tak, ale dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców oraz kluczowy motyw sprzeciwu jakim były koszty, jakie to miałby ponieść budżet Gminy Mirsk. Ten ostatni argument tłumaczony jest tym, iż Gmina ma wiele problemów i zadań do realizacji i jeżeli wyda pieniądze na bezpłatną komunikację dla części mieszkańców to nie starczy środków np. na szkoły, drogi, czy wodociągi.

Dziś do tych argumentów o konsekwencjach dofinansowania z budżetu gminy Mirsk bezpłatnej komunikacji autobusowej dochodzi także ten związany z realną szansą na przywrócenie połączenia kolejowego Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój. To zdaniem członka zarządu województwa mogłoby ruszyć za ok. dwa lata. Tylko, kto będzie płacić za bilety w pociągu, jeżeli będzie miał dostęp do darmowej opłacanej przez Gminę komunikacji autobusowej? Sens inwestowania w kolej jest tu wątpliwy.

Z przekazanej przez burmistrza Mirosława Grafa burmistrz Szklarskiej Poręby informacji jasno wynika, iż autobusy na linii nr 2 będą kursować do 28 czerwca. Później władze Świeradowa- Zdroju pożegnają się ze Szklarska Porębą. Jak na razie nie ma natomiast oficjalnych komunikatów, co do przyszłości linii nr dwa i tego, czy skierowana ona zostanie np. w kierunku Mirska.

3 KOMENTARZE

  1. Kto chce dac dziecko do szkoły w Swieradowie to i tak da nie ma na to wpływu ten transport a jeżeli chodzi o kolej to czym się łudzicie wiecie jaki jest kosz położenia nowych torów, przejazdy kolejowe drogi do przejazdow bo teraz jest tam wybudowanych kilka domów, infrastruktura nie wspomnę o moście kolejowym który musi przejść gruntowny remont sztuczne podniecenie pociągiem.

  2. Prawdopodobnie Mirsk w tym roku na tym nie skorzysta.  Główny powód to pieniądze –Mirsk ma się do niej dopłacać.  Świeradów –Zdr z powodu  panującej epidemii był na skraju bankructwa i na dzień dzisiejszy również się nie pali do tego pomysłu. Być może temat autobusu powróci w przyszłym roku. Natomiast co się tyczy tematu powrotu połączeń kolejowych na trasie  Śl/Świeradów-Zdr  komunikacja autobusowa nawet jak będzie funkcjonować to nie będzie stanowiła dla niej konkurencji. Zgodnie z założeniami autobus po pierwsze ma jeździć tylko w weekendy a po uruchomieniu linii kolejowej autobus nie będzie kursował do Świeradowa-Zdr w ciągu linii kolejowej przez Mroczkowice tylko prawdopodobnie na trasie Giebułtów/Mirsk/Rębiszów/Przecznica/Gierczyn/Krobica/Świeradów-Zdr. Pod warunkiem, że gminy się dogadają w tej kwestii. Trzeba przypomnieć, że pomysł autobusowej komunikacji padł w okresie kiedy powrót komunikacji kolejowej był mglistą i odległą w czasie wizją. Na dzień dzisiejszy ten  temat nabiera realnych kształtów czasowych. Urząd Marszałkowski na mocy porozumienia zawartego w listopadzie 2017 roku miedzy gminami Świeradów-Zdr /Mirsk/Gryfów Śl  realizuje zawarte w nim postanowienia.  Podpisy pod tym dokumentem złożyli Burmistrzowie  trzech gmin, ówczesny członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, ówczesny i obecny Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Wycofanie się gmin z tego przedsięwzięcia w obecnej sytuacji  byłby dość kłopotliwe dla wszystkich stron a w szczególności dla UMWD, który na dzień dzisiejszy mocno się już zaangażował w ten temat i poniósł już pewne koszty .  

         Należy sobie zadać pytanie kto na tym starci a kto zyska? Z pewnością zyskają mieszkańcy Gminy Mirsk, bo to po jej terenie w większości autobus będzie kursował natomiast  stracić może Świeradów-zdrój. Poważnym problem dla Świeradowa-Zdroju w przypadku uruchomienia bezpłatnej komunikacji autobusowej z Mirskiem , o czym autor artykułu nie wspomniał jest zagrożenie wycofania się przewoźników autobusowych z relacji Mirsk/Świeradów-Zdr.  Na spotkaniu w Mirsku zorganizowanym przez Burmistrza Jaśińskiego przedstawiciele firm transportowych zapowiedzieli, że w takiej sytuacji wszystkie kursy, które na dzień dzisiejszy dojeżdżają do Świeradowa-Zdr  zostaną skrócone do Mirska co w konsekwencji  spowoduje, że  komunikacja z dalszych części powiatu do Świeradowa zostanie ograniczona.  Dlatego wg mnie   bardzo ważnym  elementem komunikacyjnym  dla miejscowości turystycznej jaką jest Świeradów-Zdrój  jest przywrócenie do niej  połączeń kolejowych, które będą pełniły formę łącznika z dalszą częścią regionu.   Jednym z głównych elementów  rozwoju gospodarczego miejscowości o charakterze turystycznym jest dobra dostępność komunikacyjna bo potencjalny turysta wybierze zawsze to miejsce do którego łatwo może się dostać.    

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here