#KolejPlus. Wiemy już co zostanie zrobione w ramach tego programu

2
1275

Dziś Premier Mateusz Morawiecki poinformował o inwestycjach zaakceptowanych w ramach programu #KolejPlus. Program ten jest zaplanowany do 2028 roku.

 

Głównym celem Programu Kolej Plus jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i rozbudowa infrastruktury kolejowej. Program ma eliminować wykluczenie komunikacyjne poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja Kolei Plus wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski.

Zgodnie z założeniami programu #KolejPlus jest on skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program ten zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Program #KolejPlus zapewnia dofinansowanie, które wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. stanowić będą środki własne samorządów.

Budżet Kolej Plus początkowo wynosił wynosi 5,6 mld zł, dziś premier poinformował o jego zwiększeniu do kwoty 11 mld złotych.

Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny dla Polski program #KolejPlus, który mówi o odtworzeniu linii kolejowych. – mówił podczas wizyty w Janowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki – Polska nie może się rozwijać tylko fasadowo, musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi komunikacyjnej, tego co zwiększa możliwości rozwojowe również mniejszych miejscowości i terenów wiejskich. – wskazywał szef rządu, który podkreślał, że rząd chce zapomnieć o tym, jak dworce i przystanki kolejowe porastała trawa, niszczał sprzęt i budynki.

czytaj: Nadal nie ma kasy na usuwanie szkód popowodziowych

Niestety. Wielkie słowa i huczne zapowiedzi ominą nasz region. Tu nadal zabytkowy dworzec kolejowy w Pilchowicach będzie popadał w ruinę, rdzewieć będą tory na linii kolejowej z Lwówka Śląskiego przez Wleń do Jeleniej Góry, gnić podkłady na linii z Lwówka Śląskiego do Jerzmanowic- Zdroju.

czytaj: Które linie trafiły do programu Kolej Plus

Jak zakomunikował dziś premier na Dolnym Śląsku w ramach #KolejPlus zrealizowane zostaną trzy inwestycje i są to:

  • Budowa stacji w Środzie Śląskiej, co ma dać możliwość zwiększenia liczby pociągów aglomeracyjnych na trasie Wrocław – Środa Śląska.
  • Rewitalizacja linii kolejowej 284 na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, która ma pozwolić na reaktywację przewozów pasażerskich na tej trasie.
  • Rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia

 

2 KOMENTARZE

  1. Przez centrum wsi Radoniów koło Lubomierza wiedzie linia kolejowa Jelenia Góra – Zgorzelec. Przez sam jej środek. Wyremontowano ostatnio nawet pięknie wiadukt. Nie rozumiem, dlaczego nie może być stacji kolejowej w Radoniowie? Wystarczyłaby tablica i trochę betonu na peron, no i żeby te szynobusy się tu zatrzymywały. Sąsiednia wioska Młyńsko ma stację, a Radoniów nie. Niepojęte.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here