Kolejny zrzut ścieków do rzeki Kwisa. WIDEO

22
2269

Mieszkańcy i turyści łapią się za głowę, samorządowcy z regionu piszą apele, a władze Świeradowa- Zdroju mogą spać spokojnie, bo przecież mają pozwolenie wodnoprawne wydane przez Wody Polskie.

 

 

W przypadku, gdy jesteś świadkiem lub podejrzewasz, że ktoś dokonuje zrzutów ścieków do rzeki, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi władzami, takimi jak burmistrz lub straż miejska, aby zgłosić ten fakt i poprosić o interwencję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organem właściwym do rozpatrywania, interwencji i prowadzenia postępowania w sprawach dotyczących nielegalnego zrzutu ścieków przez osoby fizyczne jest: wójt, burmistrz, prezydent miasta właściwy dla miejsca prowadzenia gospodarki ściekowej w sposób niezgodny z prawem.

Tu jednak takie zgłoszenia nie mają sensu, bo wszystko robione jest zgodnie z prawem, zrzuty ścieków dokonywane są zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym wydanym przez  PGW Wody Polskie. Więc władze uzdrowiskowego miasteczka mogą spać spokojnie. Wprawdzie pozwolenie dotyczy zrzutów awaryjnych i tych rocznie może zostać wykonanych średnio 10, jednak za każdym razem koszty ponosi środowisko, bo nieoczyszczone ścieki trafiają bezpośrednio do zbiorników wodnych, do rzeki płynącej przez Mirsk, Gryfów Śląski, czy Jezioro Złotnickie.

 

 

Po upublicznieniu na stronach Lwówecki.info uzyskanych przez Świeradów- Zdrój zgód oraz budowy niezbędnych do dokonywania zrzutów instalacji, tzw. przelewów burzowych samorządowcy z regionu wyrazili swoją dezaprobatę do takiego działania. Pod apelami o zaprzestanie dokonywania zrzutów nieczystości podpisali się burmistrzowie i radni: Gminy Mirsk, Gminy Gryfów Śląski oraz Gminy Leśna. a także radni Rady Powiatu Lwóweckiego. Apele te jak na razie nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku, w godzinach popołudniowych nasi czytelnicy odnotowali kolejny zrzut ścieków dokonywany przelewem burzowym zlokalizowanym przy ulicy Bocznej w Świeradowie- Zdroju, wprost do rzeki Kwisa.

Jak wspominają nam dziś mieszkańcy Świeradowa- Zdroju nad uzdrowiskiem nie było wyjątkowo intensywnych opadów deszczu. Z nieba zaledwie pokropiło. To jednak spowodowało, że w sieci kanalizacji ogólnospławnej zrobiło się ciasno. Ścieki komunalne płynące wraz z deszczówką miały coraz mniej miejsca i ponownie otwarty został przelew burzowy.

 

 

Nasi czytelnicy wskazują, że smród w pobliżu był tak duży, że trudno było tam dłużej wytrzymać. I to właśnie ten roznoszący się po okolicy zapach ich zaniepokoił i skłonił, by sprawdzić, co się tam dzieje.

To, co najmniej trzeci zrzut ścieków dokonany w 2023 roku przez władze tego miasta, przynajmniej tyle zarejestrowali mieszkańcy. Ile faktycznie tych zrzutów było? To skrupulatnie liczy burmistrz Roland Marciniak.

22 KOMENTARZE

  1. Jak siedziało sìę na krawężniku przy lewitujących deklach i za późno dowiedziało sie ze to jednak nie nadaje się do puszczania statków z papieru to tak jest. Ze się cieszy na widok fekaliów.

  2. A co na to burmistrz SzamboZdroju? Sadzi buka sztuk jeden , co odtrąbił wszem i wobec !!! Ale to już mu nic nie pomoże: szambo zaleje dotychczasowe i przyszłe dokonania Betonowego Rolka.

  3. A ja mam mam to na co dzień . Sąsiadka brudaska wypuszcza swoje smrody prosto do rowu przydrożnego. Ma na szczęście szambo na fekalia, ale ciężka chemię wypuszcza codziennie do rowu. Smród nie do opisania.
    Mówi , ze nie od niej, tylko ze powyżej jej posesji rów jest bez oznak zniszczenia chemia i płynie czysta woda. W najbliższym czasie biorę się za to. Dość tej degradacji środowiska . Żaden brudas, ani duży ani mały nie może spać spokojnie

  4. Nudzicie już z tym Świeradowem. Ciągle to samo. Przecież wiadomo, że przez tydzień, miesiąc czy rok nic się nie zmieni. Nie ma infrastruktury. To do czego podłączeniu są mieszkańcy to jeszcze Niemiec budował.
    Skoro jest zgoda wód a nie ma kasy na budowę czy przebudowę kanalizacji to będzie to trwało jeszcze kilka dobrych lat więc przestańcie o tym ciągle pisać. A gdzie swoje odchody wylewają mieszkańcy ze Złotnik Lubańskich? Wszyscy do jeziora i nikt nie widzi w tym problemu.

  5. To są właśnie polskie realia. Burmistrz Świeradowa Zdroju wspólnie z PGW Wody Polskie wykonali działania pozorowane, czyli w praktyce nie zrobili nic by poprawić żywot mieszkańców płacących podatki oraz przyjezdnych kuracjuszy. Fekalia będą sobie w przyszłości spływać po każdym większym deszczu, smród w znaczeniu dosłownym będzie coraz większy, a jako atrakcja dodatkowa będą się nadal pojawiać hotele – koszmary, niszcząc unikalne walory Gór Izerskich i pogłębiać problem dewastacji środowiska naturalnego. Ważne, że odpowiedzialni za ten żałosny stan rzeczy, regularnie biorą sowite wynagrodzenia oraz mają niezakłócone poczucie – dobrze spełnionego obowiązku !

  6. Znudzonemu proponuję : nie czytaj lwoweckie info ! Czytaj Pudełka , będziesz zafascynowany tematami ! Tutaj są za poważnie dla Ciebie! Od myślenia o przyszłości najbliższego otoczenia jeszcze głowa Cię rozboli!

    • Popieram!!!! To była moja pierwsza myśl kiedy xobaczylam tą rurę. Mieszkańcy Swieradowa i okolic zjednoczcie się w walce o wasze środowisko!!!!Cementowrgo rolanda wywieźć na taczce gnoju i do szamba !

  7. No, niestety. Pani Edyta Wilczacka Dyrektor Wód Polskich we Lwówku nie pomyślała o liczniku ilości ścieków wpuszczanych do Kwisy. Jakość tak jej zapomniało. A czy to ważne? Przecież pensja na pierwszego wpłynie na konto. I tylko to się liczy.

  8. W głowie się nie mieści !!! Rolek piece kazał wymieniać , bo zatruwają środowisko. Nakokoło grzmią o degradacji planety a tu co??? w świetle prawa szambo jest wylewane do rzeki. Ludzie w jakich czasach my żyjemy. Podwója moralność , prawo dla wybranych , oszustwo i prywata….rzygać się chce. Przecież to dopiero początek. Tyle już tych miejsc hotelowych powstało a jeszcze ile się buduje!!!! I każdy turysta korzysta z łazienki…. ludzie a skąd wody tyle nabrać. Myśli ktoś o tym ? Do “Na coc dzień z dziadostwem” Współczuję takiej sąsiadki. Też taką znam…. Jedyna w swoim rodzaju

  9. Ta pianka montażowa do dobry pomysł ! Albo jeszcze lepiej beton, ulubiony materiał Rolka ! Jak to mówią, kto mieczem wojuje ten od miecza ginie…Albo czym się zatrułeś tym się lecz..

  10. Najbardziej smutne jest, że przestępstwu przeciwko środowisku przydano walor legalności i jeszcze decydenci dobrze się z tym czują! Historia zna takich przypadkow mnóstwo! Mordowanie ludzi w obozach koncentacyjnych było legalne, oprawcy na wszystko mieli papier. Tak samo jest z mordowaniem Kwisy: papier jest, to legalne jest. W obu przypadkach nikt o konsekwencjach nie myślał. A one prędzej czy później wystąpią, a już społeczeństwo dopilnuje żeby decydentów rozliczyć, bo jest nas wielu, tych którym na Kwisie zależy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here