Kolejny krok do przejazdu pierwszego pociągu

1
1549

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg stanowiący kolejny krok na drodze do uruchomienia połączeń kolejowych na trasie Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój.

Linia kolejowa nr 317 relacji Gryfów Śląski – Mirsk i linia kolejowa nr 336 relacji Mirsk –Świeradów-Zdrój tworzą ciąg komunikacyjny między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrój. Linia kolejowa nr 317 została ukończona w 1884 roku. Natomiast linia kolejowa nr 336 została ukończona w 1909 roku. Obie linie są jednotorowe. Pociągi kursowały po nich regularnie przez blisko dziewięćdziesiąt lat. Jednak 30 listopada 1995 roku, w wyniku znacznego spadku zainteresowania i pogarszającego się stanu technicznego infrastruktury podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu pasażerskiego. Ostatni pociąg ze stacji Świeradów Zdrój odjechał 11 lutego 1996 roku. Linia zarastała i popadała w ruinę. Dopiero w ostatnich latach samorząd województwa przejął obie linie.

Pod koniec ubiegłego roku DSDiK ogłosiła przetarg na przygotowanie placu pod rewitalizację. W ramach zadania wykonawca musi dokonać demontażu pozostałych jeszcze szyn i akcesoriów kolejowych. Jego zadaniem jest także ścięcie górnej warstwy podsypki na całej długości szlaku tak, żeby plac został przygotowany pod rewitalizację. Prace ruszyły w maju bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła kolejny przetarg tym razem na szczegółowy przegląd wraz z zaleceniami remontowymi obiektów inżynieryjnych na linii kolejowej nr 317 i nr 336.

„Przedmiotem zamówienia jest opracowanie szczegółowego przeglądu wraz z zaleceniami remontowymi oraz kosztorysem wstępnym obiektów inżynieryjnych na linii kolejowej nr 317 relacji Gryfów Śląski – Mirsk od km 72,178 do km 80,061 i linii kolejowej nr 336 relacji Mirsk – Świeradów Zdrój od km -0,182 do km 7,890.” – czytamy w specyfikacji przetargu, w której znajduje się kilkadziesiąt obiektów mostowych, których stan trzeba sprawdzić. Dopiero wówczas będzie można podjąć kolejne decyzje dotyczące remontu, przebudowy i ewentualnie zakresu robót.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here