Kłusownictwo nad zbiornikiem

2
1671

Takie zjawiska na naszym terenie nie dzieją się zbyt często, ale niestety się zdarzają. Mowa o kłusownictwie. 29 września dzięki czujności wędkarzy Społeczna Straż Rybacka Powiatu Lubańskiego wraz z funkcjonariuszem policji udaremniła nielegalny proceder.

 

Wędkarze wybrali się nad zbiornik Złotnicki w godzinach porannych. W pewnym momencie zauważyli, że w sąsiedztwie zapory akwenu z wody wyłania się jaskrawy sznurek.

Podejrzliwi wędkarze podpłynęli do niego i zrobili wstępne oględziny. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się z Komendantem Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Lubańskiego.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie od wędkarza, że w wodzie najprawdopodobniej znajduje się zarzucona sieć rybacka. Na miejsce udał się patrol wraz z funkcjonariuszem policji, którzy potwierdzili kłusowniczy proceder – powiedział Wiesław Wojtoń, komendant SSR.

Podczas ściągania kłusowniczego narzędzia okazało się, że znajduje się w nim mierzący około 40 cm okoń. Piękna ryba została uwolniona. Sieć o długości około 20 metrów typu drgawica zabezpieczyła policja, która będzie prowadziła dalsze czynności w sprawie. Za naszym pośrednictwem Społeczna Straż Rybacka Powiatu Lubańskiego pragnie podziękować wędkarzom, którzy widząc dziejące się nad wodą „zło” nie bali się zareagować.

– Działamy społecznie. Do tego jest nas bardzo niewielu dlatego nie jesteśmy w stanie sami wszystkiego upilnować. Współpraca z wędkarzami jest dla nas na wagę złota. Tylko dzięki niej wyeliminowanie kłusownictwa i nieetycznych zachowań na szeroką skalę będzie możliwe. Musimy wspólnie dbać o nasze wody – zaznacza komendant.

Jak podkreślą strażnicy świadomość wśród wędkarzy systematycznie się poprawia. Ci widząc nieprawidłowości nad wodą reagują. Wielu z wędkarzy ponadto złowionym okazom zwraca wolność, zdecydowana większość dokonuje połowu zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb. Jednak jak w każdym środowisku są też „czarne owce”…

-/autor: eLuban.pl/-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here