Kliknij w link a zamiast dostać paczkę stracisz oszczędności!

0
431
zdjęcie nadesłane przez czytelników Lwówecki.info - dziękujemy

Przestępcy uciekają się do coraz to nowszych metod oszustw. Kiedy przekonują się, że ich działania są skuteczne i mogą czerpać korzyści z tego procederu, nie ustępują i oszukują kolejne osoby.

 

W ostatnim czasie bardzo popularną metodą przestępców stało się wysyłanie linków mających na celu wygenerowanie kodu dostępu do przesyłki. Osoby, które czekają na zamówienie łatwo wpadają w pułapkę i przekazują numery kart bankomatowych, co w rezultacie kończy się utratą zgromadzonych na koncie środków pieniężnych.

Takie sms z informacją o paczce do odbioru w ostatnich dniach trafiły do sporej grupy mieszkańców powiatu lwóweckiego. Do redakcji Lwówecki.info piszą i dzwonią osoby z prośbą o uczulenie szczególnie osób starszych by w żadnym wypadku nie klikali w podany w wiadomości link, a najlepiej jak najszybciej usuwali taką wiadomość.

Obawiamy się jednak, że ofiar wśród ofiar może być także spora grupa osób, które po prostu zamówiły przedświąteczny prezent i czekają na odbiór paczki. SMS-y są oczywiście wysyłane masowo, do wszystkich. Negatywne skutki tego ataku dotyczą tylko użytkowników Androidów. Wiele osób, niestety, podświadomie kojarzy je ze swoimi zamówieniami “sprzed chwili”.

Innym sposobem działania oszustów jest wysyłanie wiadomości sms z prośbą o przelanie drobnej kwoty pieniędzy w celu realizacji zamówienia. Tutaj również czujność zostaje uśpiona i ofiara przestępstwa dochodzi do wniosku, że faktycznie mogła się pomylić, a przecież kwota nie jest zniewalająca i wynosi zaledwie kilka groszy. Również w tym przypadku dochodzi do kradzieży oszczędności podczas zatwierdzenia operacji wykonania takiego przelewu.

Apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie logować się na otrzymywane linki do stron internetowych i nie przekazywać numerów kart, czy haseł dostępu. Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do coraz to nowszych sposobów pozyskiwania pieniędzy z kont bankowych. Nie dokonujmy pochopnie transakcji mogących narazić nas na stratę pieniędzy. Każde zainstalowanie aplikacji na żądanie to próba oszustwa, a w rezultacie pozbawienie środków finansowych zgromadzonych na koncie.

Kliknąłem w linka – co robić?

Nie zawsze jest tak, iż samo kliknięcie w link powoduje konsekwencje. Czasami te pojawiają się dopiero po wykonaniu kolejnego kroku, jakim jest pobranie ze strony, na którą weszliśmy i zainstalowanie na telefonie szkodliwej aplikacji. Eksperci wskazują, żeby w przypadku gdy poprania szkodliwego oprogramowania natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem, dzwoniąc z innego urządzenia niż smartfon na którym dokonałeś instalacji, lub odwiedzając najbliższy oddział. Telefon powinien trafić także do specjalistów, którzy usuną szkodliwe oprogramowanie. Często (ale nie zawsze) wystarczy przywrócić ustawienia telefonu do fabrycznych.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here