Kierowcy pod wpływem metamfetaminy

3
2513

Analizator do wykrywania narkotyków w organizmie od ponad roku stanowi wyposażenie Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. Dzięki temu urządzeniu funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego wielu kierowców pod wpływem narkotyków. Tak również było w ostatnich dniach na drogach powiatu lwóweckiego.

 

Niestety często młodzi ludzie, świeżo upieczeni kierowcy, bywalcy dyskotek i weekendowych spotkań ze znajomymi, po zażyciu narkotyków siadają za kierownicę swoich pojazdów. Młodzież często nie ma na ten temat wiedzy i tkwi w błędnym przekonaniu, iż prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków jest bezpieczne i legalne, a to nieprawda. Jest to przestępstwo. Ponadto kierowca po zażyciu środków odurzających nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie środkami narkotyzującymi jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu, a skutki działania nielegalnych substancji są nieprzewidywalne. Kierowca pod ich wpływem stanowi śmiertelne zagrożenie.

W walce z tym procederem lwóweckim policjantom otrzymany analizator Alere, który służy do wstępnego badania kierowców na zawartość w organizmie środków odurzających. Najpierw na specjalną kasetę testową jest pobierana próbka śliny, następnie wędruje ona do analizatora i już po kilku minutach można odczytać wynik. Przed tym urządzeniem nie ukryje się nic, gdyż dokładnie rozpozna ono nawet najmniejsze dawki zażywanych narkotyków. Nie ma znaczenia, czy jest to tylko kilka pociągnięć “skręta”, czy twardy narkotyk. Urządzenie służy do testowania prób śliny pod kątem różnych narkotyków – amfetaminy i jej pochodnych, opiatów, kokainy i jej pochodnych, benzodiazepiny i kanabinoidów. Jeżeli pomiar wykonany przez Alere jest dodatni, wtedy od kierowcy pobierana jest próbka krwi, którą zbada specjalistyczne laboratorium.

Tak też było w nocy 6/7 maja w Uboczu, gdzie gryfowscy policjanci zatrzymali do kontroli 30- letniego kierującego pojazdem Opel Corsa. Po przebadaniu urządzeniem Alere okazało się, że mężczyzna znajduje się pod wpływem metamfetaminy.

Również w dniu wczorajszym (07.05) w Brzezińcu funkcjonariusze z Gryfowa Śląskiego zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Opel, którego 27- letni kierujący znajdował się pod wpływem metamfetaminy. Ponadto pasażer posiadał przy sobie zawiniątko z tym narkotykiem.

 

/ autor: st. post. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski/-

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here