Kiedy pociągiem z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju?

2
2571

Za nami kolejny ważny krok na drodze do pierwszego przejazdu pociągu osobowego na linii Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój. UMWD dysponuje studium wykonalności.

 

Urząd marszałkowski przejął linie kolejową

Jak już informowaliśmy na początku czerwca br. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął linie kolejowe nr 317 i 336 z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju. Teraz z urzędu marszałkowskiego docierają kolejne dobre wiadomości przybliżające nas do pierwszego przejazdu pociągiem. Jest już gotowe studium wykonalności.

Studium wykonalności

Studium wykonalności jest szczegółową analizą zaplanowanego projektu, która obejmuje zarówno analizę finansowo-ekonomiczną, techniczną jak i prawną oraz instytucjonalną, której celem jest zbadanie zasadności przedsięwzięcia.

Z jaką prędkością pojadą pociągi?

W studium wykonalności dla linii kolejowej 317/336 rozważanych było kilka wariantów. Każdy z nich zakłada pozostawienie linii w obecnych działkach, bez zmiany geometrii. Uzyskana w ten sposób ma być maksymalna prędkość do 80 km/h z lokalnymi ograniczeniami do 60 lub 40 km/h z uwagi na ograniczenia geometryczne. – wyjaśnia Agnieszka Zakęś Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Pociągi spalinowe, czy elektryczne?

Będzie to linia niezelektryfikowana – pojadą tam pociągi spalinowe. Koszt rewitalizacji to blisko 50 milionów złotych – wyjaśnia Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, który przyznaje, iż w początkowym etapie opracowywania studium rozważano opcję połączenia z czeskimi Jindřichovicami pod Smrkiem przez Pobiedną, jednak zrezygnowano z tego elementu.

Bez połączenia z Czechami

Czesi realizują budowę trasy drogowo-rowerowej, która ma swoje miejsce w okolicach Jindrychovic pod Smrkiem, jednak między Hradcem a Świeradowem strona czeska uruchomi połączenie autobusowe, więc to również wartościowy przykład rozwiązania komunikacyjnego – dodaje Nowakowski.

Remont torowiska, przejazdów oraz peronów

Ostatecznie planowana jest rewitalizacja całej infrastruktury torowej, prace przy obiektach, przejazdach i sygnalizacji przejazdowej oraz obiektów okołotorowych (peronów). – tłumaczy Agnieszka Zakęś.

Pierwszy pociąg do Świeradowa- Zdroju

Urząd marszałkowski zapewnia, iż wkrótce można się spodziewać ogłoszenia przetargu na rewitalizację linii kolejowej, która ma potrwać ok. dwóch lat. Tak więc pod koniec 2022 lub z początkiem 2023 roku linią kolejową z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju powinien przejechać pierwszy pociąg.


Samorząd Województwa przejął linie kolejowe z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju

„Rozkład jazdy” i koszty rewitalizacji linii Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here