Kategoryzacja szpitali. Jaką kategorię uzyskał szpital w Lwówku Śląskim?

19
5147
Szpital w Lwówku Śląskim. (fot.: Lwówecki.info)

Tylko jeden szpital w regionie uzyskał taką samą ocenę, jak lwówecki szpital, czyli nasze Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim.

 

Reforma szpitalnictwa

Od kilku miesięcy w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad ustawą o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Kilka dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się już projekt ustawy. Ten zakłada szeroką reformę i wprowadza zmiany, które w sposób znaczący mają wpłynąć na funkcjonowanie placówek szpitalnych w Polsce.

Kategoryzacja szpitali

Jednym z podstawowych założeń projektowanej ustawy jest podział szpitali na cztery kategorie: A, B, C i D, gdzie kategoria „A” to najwyższa ocena a kategoria „D” to najniższa. Czynnikiem warunkującym przypisanie do danej kategorii jest sytuacja finansowana danej placówki. Te, które znajdą się w kategorii “C” i “D” będą musiały wdrażać plany naprawczo- rozwojowe, a prezes nowopowstałej agencji będzie mógł powoływać i odwoływać ich dyrektorów. Agencja będzie też mogła wprowadzić nadzorcę zastąpić nim zarząd.

Obowiązkowej ocenie szpitale mają podlegać począwszy od 2023 r. i ta ma być wystawiana co trzy lata.

Jak oceniono szpitale w regionie?

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia i są wynikiem ustaleń z posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Opracowany materiał jest symulacją na bazie danych za rok 2020. Na resortowej liście znalazły się wszystkie szpitale w kraju. „Przyznane” im wstępnie kategorie z pewnością wielu zaskoczą. Redakcja Lwówecki.info poniżej pokazuje, które kategorie uzyskały szpitale z naszego regionu.

Kategoria “D”

 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bogatyni, ul. Wyczółkowskiego 15

Kategoria “C”

 • Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, Al. Tysiąclecia 30;
 • Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, ul. Ogińskiego 6;
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Sp. z o.o., ul. Zawidowska 4;
 • Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o, Złotoryja, ul. Hoża 11;
 • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, ul. Szpitalna 9;
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, ul. Iwaszkiewicza 5

Kategoria “B”

 • Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, ul. Lubańska 11-12;
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Jeleniej Górze, ul. Cieplicka 69/71;
 • Głogowski Szpital Powiatowy Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, ul. Kościuszki 15.

Kategoria “A”

 • Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, ul. Jeleniogórska 4

Jakie jest efekt inwestycji w Lwówku Śląskim i Gryfowie Śląskim?

„Takich inwestycji w lwóweckim szpitalu nie było od trzydziestu lat. Intensywne prace remontowe i nowoczesny sprzęt sprawiają, iż obiekt staje się coraz bardziej nowoczesny i komfortowy.” – informowała wiosną 2021 roku redakcja Lwówecki.info. Wskazywała wówczas te bardziej znaczące zadania, jak przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby bloku operacyjnego oraz centralnej sterylizatorni, utworzenie Pracowni Tomografii Komputerowej, zakup nowoczesnego sprzętu USG, zakup specjalistycznych łóżek do Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz profesjonalnego sprzętu do dezynfekcji. Ponadto przypominaliśmy, iż w szpitalu zmodernizowana została także centrala gazów medycznych, co jest niezwykle pomocne m.in. w leczeniu osób z COVID-19.

Cudze chwalicie, swego nie doceniacie

Zmiany, jakie w zdarzyły się w lwóweckim szpitalu – Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim przyniosły wymierne efekty. A jakość zarządzania palcówką sprawiła, że nasz szpital został oceniony bardzo wysoko, co z pewnością jest powodem do dumy nie tylko dla samych władz spółki, ale i wszystkich mieszkańców powiatu lwóweckiego.

Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. Gustawa Morcinka 7 w Lwówku Śląskim otrzymało kategorię “A”.

Lwówecki szpital został oceniony na równi ze szpitalem w Bolesławcu uzyskując najwyższą kategorię i zostawiając w tyle szpital w Zgorzelcu, szpital w Jeleniej Górze, czy szpital w Lubaniu.

19 KOMENTARZE

 1. Tylko ta lokalizacja szpitala w srodku miasta jest beznadziejna!
  W Gryfowie byla super lokalizacja i piekne otoczenie parkowe ale trzeba bylo to zniszczyc pozamykac i zrobic z tak pieknego szpitala umieralnie

 2. Kategoryzacja uwzględnia tylko sprawy finansowe ale już te które decydują o świadczeniach medycznych i personelu medycznym daleko w tyle pewnie na samym końcu w województwie . Każdy pacjent wie o czym pisze i znam ludzi którzy przeżyli horror w tym szpitalu na wewnętrznym.

 3. Nie jestem młodym człowiekiem .Kilka razy musiałem poddać się specjalistycznemu leczeniu. Wszędzie tylko nie Lwówek tutaj mogę być jak będzie to poza moją świadomością.

 4. Zasługa Pana Prezesa Zdaniuka, mądrego i odpowiedzialnego człowieka, i nie dziwi fakt że stawiają PCZ na równi z Bolesławcem gdyż tamten szpital przez wiele lat był właśnie przez Niego zarządzany.

 5. Zaskakujące są dla mnie niektóre opinie o szpitalu! Znalazłem się tam przypadkowo , nigdy nie miałem okazji tam być ! Obsługa pacjenta , czas, forma i stosunek do mnie był na wysokim poziomie. Niejedni mogliby uczyć się od załogi tego szpitala podejścia do pacjenta ! Nie wspomnę o czystości i organizacji ! Gratuluję takich lekarzy i pielęgniarek!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here