Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny dla dwóch mieszkańców powiatu lwóweckiego

15
5917
zdjęcie poglądowe, fot. policja Lwówek Śląski

Policyjna kontrola przestrzegania 14-dniowej kwarantanny przez mieszkańca Wlenia i Ubocza zakończyła się dla nich sporządzeniem wniosku o ukaranie. Mężczyzn nie było w domu, gdy ich obecność przyjechał sprawdzić patrol policji.

 

Policjanci codziennie sprawdzają czy objęte kwarantanną osoby przestrzegają zasad przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Najczęściej odbywa się ona w miejscu zamieszkania. Policjanci sprawdzają czy dana osoba przebywa w domu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

 

Podczas dwóch takich kontroli, które miały miejsce w Uboczu i we Wleniu policjanci nie zastali w mieszkaniach objętych kwarantanną mężczyzn.

Przypominamy!

Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

Ponawiamy apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

 

st.post. Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śląski

15 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobrze! Wleń mała mieścina, większość emerytów i rencistów w podeszłym wieku, którzy tym bardziej są narażeni. Dużo osób pozjeżdżało z pracy zza miedzy i spacerują/robią zakupy jak gdyby nigdy nic! Każdy myśli o swoich czterech literach. Mam nadzieję, że trochę to napędzi tym osobom stracha bo w przeciwnym razie osobiście zgłoszę do Sanepidu. Pamiętajcie tutaj każdy każdego zna.

  2. Po 30 tys dla przykładu. Ktory to taki bogaty z Wlenia, że stac go na takie kary. Swiadomie lamią prawo. Mam nadzieję, ze nikt przez takiego,, bezmozga,, nie ucierpi. Dziwi mnie, ze ludzie na takie coś pozwalają, przecież to chodzi o ich juz nawet nie zdrowie a życie. Wleń to małe miasto, dla wlasnego dobra powinno się zacząć stosować zasadę ,, uprzejmie donoszę,,

  3. A czy te osoby to mają nałożoną kwarantannę z powodu zakażenia wirusem czy też miały kontakt z osobą zakażoną czy to są osoby które przekroczyły granice po 15.03.2020 r.?? Bo jakoś nie było słychać, aby ktoś w naszym powiecie miał potwierdzenie zakażenia…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here