Już ponad pół tysiąca uchodźców jest w powiecie lwóweckim

11
3378
Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Powiat Lwówecki znalazł się na trzecim miejscu na Dolnym Śląsku pod względem liczby przyjętych uchodźców z Ukrainy w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. Taką informację przekazał w piątek Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski.

Każdego dnia, do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają kolejni uchodźcy z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia. Dla nas jest to egzamin zarówno z człowieczeństwa, jak i ze sprawnego zarządzania oraz logistyki. Ważną rolę w tych procesach pełnią jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie wspierają działania na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom.” – napisał w mediach społecznościowych Wojewoda. – „Szczególne podziękowania kieruję do samorządowców z gmin i powiatów wymienionych na poniższej grafice. Współpraca z Państwem stanowi wzór prawidłowych relacji między administracją rządową a samorządem” – dodał Wojewoda Obremski.

Starosta Lwówecki tłumaczy, iż to w zasługa wielu osób, samorządowców z poszczególnych gmin powiatu lwóweckiego, ale także lokalnych przedsiębiorców i organizacji oraz wytężonej pracy pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

To wyróżnienie jest nie tyle dla Powiatu, co dla jednostek, które ściśle współpracują z Powiatem. – mówi Pan Daniel Koko.

I faktycznie samorządowcy z powiatu lwóweckiego stanęli na wysokości zadania. Do piątku 11 marca 2022 roku, do godziny 11:00 na terenie naszego powiatu zgłoszonych zostało do Wojewody 524 miejsca instytucjonalne dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Schronienie dla nich zapewnione zostało:

 • Gmina Gryfów Śląski – 30 miejsc
 • Gmina Wleń – 45 miejsc
 • Gmina Lubomierz – 53 miejsca
 • Gmina Mirsk – 63 miejsca
 • Gmina Lwówek Śląski – 115 miejsc
 • Powiat Lwówecki – 218 miejsc.

Starosta Lwówecki w rozmowie z nami nie kryje, iż z nieocenioną pomocą w tych trudnych chwilach przyszli także nasi mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy, parafie i fundacje. W ocenie Pana Daniela Koko bez tej pomocy samorządom było by niezwykle trudno realizować te zadania.

Ukłon dla tych jednostek, które stworzyły te miejsca. Szkoła w Rakowicach Wielkich – 88 miejsc, Fundacja św. Krzysztofa – 100 miejsc, Pałac Brunów – 19 miejsc i Dom Pomocy Społecznej w Mirsku 11 miejsc. – wyjaśnia Starosta, który dodaje, iż z tych przygotowanych 524 miejsc, w piątek wolnych było tylko 18, dlatego cały czas tworzone są nowe miejsca.

Jeszcze dziś powinny zostać oddane do użytku miejsca zorganizowane przez Powiat, tym razem na terenie ZPEW w Płakowicach, gdzie schronienie znajdzie 40 osób.

To te jednostki działające bardzo prężnie spowodowały, że dzisiaj możemy te wszystkie decyzje, które nakłada na nas poniekąd pan Wojewoda realizować płynnie i nie mamy tu się, czego wstydzić, bo to są miejsca o wysokim standardzie. – dodaje Pan Daniel Koko, który zwraca się jednocześnie z apelem do wszystkich osób prywatnych, które przyjęły już pod swój dach uchodźców żeby zgłaszać ten fakt do burmistrzów swoich gmin żeby te osoby były zarejestrowane, bo to stwarza możliwości uzyskania dofinansowania kosztów pobytu także osobom prywatnym.

Władze Powiatu podobnie, jak władze poszczególnych gmin starają się pozyskiwać pomoc w utrzymaniu przybyszy ze wschodu. – Staramy się pozyskiwać różną pomoc, jeżeli chodzi o wyżywienie, o chemię i różne najpotrzebniejsze w tej trudnej sytuacji rzeczy. Ta pomoc płynie z różnych stron. Do nas przyjechał TIR z Niemiec, którego wyładowaliśmy w Rakowicach Wielkich a drugi TIR przyjechał z Francji i tę pomoc przejęła Gmina Lwówek Śląski. – wspomina Starosta, który wystosował podziękowania dla społeczności NEUSS, która pośpieszyła z pomocą i przekazała na rzecz Powiatu dary dla uchodźców z Ukrainy.

„Starosta Powiatu Lwóweckiego w imieniu uchodźców z Ukrainy przyjętych na teren Powiatu Lwóweckiego dziękuje Społeczności NEUSS za pomoc humanitarną, która dotarła do naszego powiatu w dniu 05.03.2022 r. w ilości 2 samochodów 24 tonowych.” – czytamy w wystosowanych podziękowaniach.

Pomoc uchodźcom to kolejny trudne wyzwanie, z którym muszą się mierzyć samorządowcy. – Wydaje mi się, że na tą chwilę zdajemy kolejny raz egzamin z takich trudnych sytuacji. W tej kadencji mieliśmy COVID, czyli coś, czego wcześniej nie dało się przewidzieć i musieliśmy działać pod presją i realizować zadania. Dzisiaj mamy wojnę na wschodzie i to jest kolejna rzecz, na którą nie mogliśmy się wcześniej przygotować. W tej sytuacji bez dobrej organizacji i współpracy wszystkich samorządów nie jest się w stanie dobrze tego zrealizować. W mojej ocenie na tą chwilę jest to wszystko bardzo dobrze zorganizowane. – zapewnia Starosta Daniel Koko.

11 KOMENTARZE

 1. Budujmy dziś nową historię pomiędzy naszymi narodami. To są wdzięczni ludzie. Oni nie przypuszczali, że spotka ich po drugiej stronie granicy tyle serca. To też z mistycznego punktu widzenia pewien sprawdzian dla Polski i Polaków. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad swary? Ponad to, co nas boli, ponad to, co w historii wyrządzili nam Ukraińcy i pójść w stronę dobra. Nie wiesz jak się zachować? Zachowaj się dobrze.

  • Chapeau bas za takie podejście i takie myślenie, aż przykro patrzeć jak z ludzi się wylewa “polskość” w ten negatywny sposób ostatnimi czasy tu na stronie w komentarzach jak i słuchając wypowiedzi w około. Oby więcej takich ludzi jak ty.

 2. Miejmy nadzieję że ta,, lekcja historii,, czegoś nas nauczy.
  Polacy jak nikt inny na świecie pomagali Żydom, dziś jak nikt inny na świecie jesteśmy oskarżani przez Żydów o to co im zgotował faszyści.
  Miejmy nadzieję że Ukraincy nie odpłacą nam tym, czym nam odpłacają Izraelici. Wojna jest tragedią i giną niewinni ludzie, bo ci winni siedzą razen z rodzinami w bezpiecznej odległości popijając drinki i patrzą jak ludzie cierpią. Nie zgadzam się na Żadną Wojnę, czy to uas czy gdzie indziej.

 3. Wszyscy wszystkim pomagają a ja we własnym kraju czekam na wizytę u kardiologa 1.5 roku bo nie chciałem iść za prywatną konsultację zapłacić 500zł. Na teleporadzie pani doktor chyba po zdalnym nauczaniu przepisała mi tabletki wogóle mnie nie badając, nie widząc i nawet nie przeprowadzając wywiadu, po których się przewracałem ale dowiedziałem się na kolejnej poradzie że to dobre tabletki i że nie powinienem się po nich przewracać. Jesteśmy w sytuacji, która dużo od nas wymaga i powinniśmy pomagać sąsiedniemu państwu w obliczu wojny ale czy własnym kosztem? Czy nie powinniśmy być zawsze na pierwszym miejscu we własnej ojczyźnie?

 4. Pomaganie. No cóż prawdziwe nie wymaga poklasku ani recenzji na stronach…pomaganie z serca …nie dla poklasku nie dla zysku nie dlatego że tak wypada. Pomagasz bo tak czujesz nie trąbisz o tym nie oczekujesz poklasku. To nie ranking…. kto więcej gdzie więcej…..a co będzie potem??? Dom. Praca. Przedszkole. Szkoła. Zwykłe życie gdzie i jak będzie?

 5. Czemu ludzie są tak obłudni przecież ci ludzie opuscili swoje domy a teraz muszą zacząć od początku żyć.Jak w Polsce nieroby którzy nigdy nie pracowali i z pomocy Mops-u korzystają obiadu leczenie na koszt podatników i alkoholikom zasiłki wypłaca panstwo to wszystko jest wpożadku nikt nie protestuje że ma niską wyplate i musi zyć cały miesiąć.Ukraincy sa w potrzebie i to państwo wpusciło ich do Polskim licząć że im pomogą ale teraz to dobrze sie tylko lansują w TV i głupoty gadają a ludzie pomagają jak mogą , a może do kazdego poliryka czy innej osoby ważnej zaaiedlić tych ludzi pomóc a nie pierdzielić glupoty, czemu Polska przyjęła taką ilosć a teraz mają problemy i ludzmi się wyreczają niech wkoncu coś zrobią by tą sytuację wyprostować, poco pojechali do Kijowa ? zajmujecie się tym co u was się dzieje.

 6. Pomoc pomocą. A za pół roku paliwo, gaz, energia, żywność 200% w górę.
  Wymusić na prezydencie UA złożenie broni. Tylko kapitulacja powstrzyma rozlew krwi.

 7. Ciekawe jak samorządowcy przygotowali nasz powiat na wypadek wojny. Brak schronów, brak zaopatrzenia kryzysowego, brak szkoleń i ćwiczeń. Ukraina od 8 lat, dzięki $$$ z USA przygotowała się na wojnę. 8 lat trwała tam wojna domowa. Przygotowano się na atak. A Polska? Od upadku komuny rozbrojeni i nieprzygotowani.

  • Tak ….a tych dwóch co gania po łące z wełną na grzbiecie ładuje nasz kraj w przepaść , ekonomiczną . A ten trzeci z tej łączki co gania jeszcze z hełmem będzie zamawiał trzy kajaki do niszczenia min …??? min ?? .A kto będzie nas minował na morzu ? My nie mamy nawet procy aby ustrzelić gołębia.Na zielonej łączce pasły się trzy brzdące……

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here