Jest zgoda na przejęcie kolejnej linii kolejowej

0
1648

Jest zgoda Ministerstwa Infrastruktury na przekazanie przez PKP urzędowi marszałkowskiemu linii kolejowej z Nowego Kościoła do Wojcieszowa.

 

Zabiegi o przejęcie przez samorząd województwa linii kolejowej toczą się od ponad dwóch lat. Dokładnie w lutym 2019 r. zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 312 między Jerzmanicami-Zdrojem a Wojcieszowem.

Kilka dni temu decyzję zezwalającą na przeprowadzenie przez PKP PLK procesu przekazania na rzecz samorządu województwa dolnośląskiego linii kolejowej nr 312 Marciszów-Jerzmanice, na odcinku Wojcieszów – Nowy Kościół, podpisał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak informuje Gazeta Złotoryjska z zielonego światła na przekazanie linii samorządowi cieszy się burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski, choć jednocześnie studzi przesadny optymizm.

– To dopiero początek bardzo długiej, długiej drogi – podkreśla. – Doświadczenie z przejmowania przez samorząd województwa innych linii pokazuje, że na dokumentację, a następnie na odbudowę infrastruktury trzeba czekać latami. Patrząc realistycznie, przywrócenie ruchu kolejowego ze Świerzawy do Złotoryi to sprawa kilku kadencji samorządu. Zwłaszcza że urząd marszałkowski rozpoczął już procesy inwestycyjne na innych liniach, przejętych wcześniej. – mówi burmistrz.

Warto wspomnieć, iż w 2019 r. województwo dolnośląskie przejęło inną zdegradowaną linię kolejową, na której niegdyś były realizowane połączenia pasażerskie a mianowicie linię Jerzmanice – Lwówek Śląski.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here