Jest komentarz GIOŚ ws. przywozu odpadów do Rębiszowa

42
3079
fot. GIOŚ

Sprawa wwozu na teren powiatu lwóweckiego ponad 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec odbiła się szerokim echem. W przekazach niektórych mediów pojawiały się nieprawdziwe, bądź niesprawdzone informacje, do których ustosunkował się GIOŚ:

 

W odniesieniu do doniesień medialnych dotyczących wydania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska decyzji na przewóz 40 tys. ton odpadów z Niemiec do Polski, informujemy:

Zezwolenia wydane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na przywóz odpadów do miejscowości Rębiszów w woj. dolnośląskim nie dotyczą przywozu odpadów komunalnych (tzw. „śmieci”) czy odpadów niebezpiecznych, jak sugerowane jest w przekazach medialnych.

Przywożone odpady przeznaczone są do wypełnienia nieczynnego wyrobiska poeksploatacyjnego, co jest kwalifikowane jako proces odzysku R5. Proces ten nie jest tożsamy ze składowaniem odpadów.

W wyrobisku deponowane są odpady mineralne, niewykazujące właściwości niebezpiecznych, takie jak: zużyte rdzenie i formy odlewnicze z odlewnictwa żelaza, gleba i kamienie, mieszanki gruzu, betonu i cegieł, odpady w postaci pyłów odlotowych, minerałów.

Firma rekultywująca wyrobisko posiada zezwolenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego na wypełnianie wyrobiska takimi rodzajami odpadów i tylko na te odpady GIOŚ może wydać decyzję na przywóz odpadów, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Marszałka Województwa.

Kontrole Dolnośląskiego WIOŚ prowadzone są na bieżąco i nie wykazują naruszeń w prowadzeniu rekultywacji wyrobiska i transgranicznego przemieszczania odpadów.

Ostatnia kontrola WIOŚ, zakończona w sierpniu br. podczas której pobrano próby odpadów oraz wody z dna wyrobiska do analizy, potwierdziła zarówno zgodność rodzajów przywożonych odpadów z zezwoleniami GIOŚ jak i brak przekroczeń warunków dopuszczalnych.

Powyższe zdjęcie z faktycznego miejsca rekultywacji.

Wydany przez GIOŚ komentarz nie zmienia decyzji tej instytucji, jej odpowiedzialności i stanu faktycznego. Wkrótce ponad 40 tysięcy ton odpadów w postaci pyłów gazów odlotowych, oznaczonych kodem 10 09 10 trafi na teren powiatu lwóweckiego, gminy Mirsk, sołectw Rębiszów i Proszowa. Po drodze odpady przejadą przez powiaty: zgorzelecki, lubański i lwówecki.

 

Mieszkańcy już zapowiadają protesty i blokady transportów. Jak duża jest ich determinacja? O tym przekonamy się zapewne wkrótce.


Ponad 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec trafi na teren naszego powiatu

Rada Powiatu Lwóweckiego protestuje przeciwko robieniu śmietniska z naszego regionu

Protest przeciw wwożeniu odpadów z Niemiec do Polski. Będzie blokada drogi

42 KOMENTARZE

 1. Jak zwał tak zwał, śmieci to śmieci, czy już w Polsce nie mamy odpadów, żeby zasypać tą dziurę? Pewnie transporty będą jechać w nocy tak jak do tej pory wwożą odpady do kraju.

 2. Jeżeli nie są to toksyczne odpady to dlaczego nie są składowane w Niemczech?. Tam też jest dużo wyrobisk po węglu brunatnym. Ktoś robi niezły wałek !.Wystarczy poszukać w google co to są pyły odlotowe i ich wpływ na zdrowie człowieka i zwierząt. Mieszkam w powiecie lwóweckim, co prawda nie w okolicy składowania ale jestem zaniepokojona i przerażona. Wyrażam swój sprzeciw.

 3. Niemcy z nieczynnych wyrobisk robią sztuczne jeziora, żeby przyciągnąć turystów, a kogo przyciągną zakopane śmieci? Człowiek na swojej posesji drzewa nie może ściąć bez pozwolenia, a tu wjeżdża 40000 ton i jest na to pozwolenie? Dzieci uczymy, żeby nie zaśmiecać lasów, parków,Ziemii, a z drugiej strony mamy smietnisko za przyzwoleniem rządzących

 4. Dobrze to znaczy, że można to sprawdzić i w razie nieprawidlowosci zawiadomić odpowiednie organa panstwowe tak to rozumiem? I w razie w kto będzie to egzekwowal? Bo rozumiem że to sprawdzą czy jest ok.

 5. Najpierw wszystkiemu winny był burmistrz, a teraz nagle pewne polityczne osobniki obudziły się, że to jednak inna instytucja jest odpowiedzialna za ten odpadowy bałagan. Retoryka kampanijna opluwania z 2018 r. jak widać straciła sens, a po stronie plującej tematem (który był jedynym paliwem wyborczym): “odpady Rębiszów” nagle zapadła głucha cisza (jednak okazało się, że burmistrz nie jest Bogiem, i na wszystko i wszystkich nie ma wpływu na tym świecie – bowiem istnieje takie pojęcie w administracji jak “właściwość organu”). A protestować to radzę na ul. Wawelskiej w Warszawie, tam będziecie zauważeni.

 6. W Niemczech jest zakaz utylizacji tych odpadów czyli są szkodliwe!
  Ale w Polsce można wszystkie śmieci z Europy wysypać i to się nazywa rekultywacja.
  Mało mamy swoich śmieci?
  Jeszcze trochę to Turów tak załatwią.
  Teraz taka moda na Eko a takie numery nam robią.
  Przekop mierzei wiślanej to problem dla UE ale z wysypywaniem syf u nas to “no problem”
  Wstyd dla wszystkich co podpisali się pod tym zezwoleniem.
  Mafia śmieciowa zarobi konkretne euro.

 7. Gówno się leje do Wisły winna Trzaskowskiego- Ma odejść Śmieci Toksyczne sypią się w rebiszowie winna Dudy i Morawieckiego – Maja Odejść (gówno wpłynie do morza i popłynie mamy nadzieję że do Niemiec A gówno wysypane zostanie.

 8. Jak są takie bezpieczne i nieszkodliwe to niech sobie Niemcy swoje wyrobiska nimi zasypują. Trzeba być bezgranicznie głupim żeby tego nie rozumieć, że pozbywają się tego co u nich zakazane. Z jakiego powodu????

 9. Czym różni się “Proces odzysku R5” od składowania odpadów? Odpady zmienią się w coś innego? Zakwitną? Jak dojrzeją, to się je wykopie?
  “R5 Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych” – KTO TU COŚ ODZYSKUJE ?!!!

 10. Ludzie ludziska kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa nikt z nas nie jest w stanie nawet sobie wyobrazić jakie pieniądze z tego płyną .
  Kopalnia bazaltu nawet w najlepszych czasach działania nigdy nie zarobiła na wydobyciu tyle co teraz na zasypaniu tego śmieciami

 11. Ja mam 1ha pola uprawnego. Chętnie tez przyjmę kilkaset ton odpadów, wezmę pieniądze i jeszcze jutro wyjadę z tego antyludzkiego państwa. Co komu zrobi ta kupa odpadów i tak żyjemy w chlewie

 12. No tak odpadów się nie chce, ale własne śmieci to gdzie trafiają? Nie jestem za zanieczyszczaniem środowiska, ale raczej burmistrz i starosta nie mają tu dużo do zrobienia, z resztą radni powiatu coś na ten temat muszą wiedzieć. Przecież nie powiat wydaje zezwolenia tylko GIOŚ. Zgoda musiała przyjść z góry. A co mają powiedzieć mieszkańcy pomorza, tam wszystkie śmieci płyną z całej Polski, także te nasze z lwóweckiego!

 13. Ludzie nie dajcie się otumanić, to wszystko co przywiozą do Polski to są odpady niebezpieczne.
  Będą chorowały dzieci i całe rodziny, nikt tego nie powstrzyma , będzie skażona ziemia i wody gruntowe a w studniach będzie sama chemia rakotwórczych związków !
  Zablokujcie te transporty za wszelką cenę, dajcie szansę do życia dla waszych dzieci i ich dzieci.
  Lubomierz sprzedał się i dał zgodę na śmietnisko a teraz wszyscy chorują od dziecka po dorosłych. Wody gruntowe skażone, studnie zlikwidowane a smród na całą okolicę, a choroba zbiera żniwo, głównie zdrowie dzieci i starszych osób. Tak być nie może ! Brońcie się i chrońcie środowisko, bo to wasze życie i waszych rodzin.

 14. KOD ODPADU NIE JEST CIEKAWY , TO NIE PAPIER, SZKŁO ITP, TE PYŁY TO NIEZŁY SYF, DOBRZE JEŚLI BĘDĄ ROBIONE KONTROLE CO TO TAK DOKŁADNIE PRZYJEDZIE, AKURAT DZIAŁAM W BRANŻY TRANSPORTOWEJ I NIE BARDZO TAKIE ODPADY CHCĄ WOZIĆ KIEROWCY A CO DOPIERO GDY TO BĘDZIE LEŻEĆ I LUDZIE MAJĄ TO WDYCHAĆ , PRZEWOŹNICY BĘDĄ ZADOWOLENI MAJĄ C Z CZYM WRACAĆ DO POLSKI, CZESI TAK SAMO BO BLISKO, JESTEM JESZCZE CIEKAWY GDZIE TO BĘDZIE ŁADOWANE KTO TU PREZENT SZYKUJE. MOŻE COŚ SIĘ NA GIEŁDACH POJAWI KOLEDZY PRZEWOŹNICY. NUMER DOBRY ODWALONY DLA OKOLIC. CO TAM KASA SIĘ LICZY.

 15. Ktoś wie kto jest właścicielem tego wyrobiska? Może warto pójść tropem właściciela, który być może ma inne jeszcze podobne wyrobiska na których mogą być skadane podobne bomby zegarowe.Oczywiście zakładam i pytam więc nie jest to stwierdzenie. Gdaczą jak kury od Marszałka, po staroste, po burmistrzów, że idziemy w turystykę i ekologię. Farsa panowie. Polska to skansen, zabraniają budować drogi, zakłady ale odpady czemu nie…. Na papierze będzie, że nieszkodliwe

 16. Co w tej sprawie ma do powiedzenia STAROSTWO POWIATOWE ????Proszę zabrać głos jako WŁADZA POWIATU ,mam nadzieje że w nocy będziecie pełnić dyżury,razem z protestującymi,jeżeli wcześniej nic w tym kierunku nic nie zrobiono

  • Utworzono wiele lat temu powiaty, bo samorządy będą blisko ludności lokalnej, będą znały ich potrzeby bolączki, będą je rozwiązywać, wspierać i będą reprezentować ich interesy na wyższych szczeblach władzy. Minione lata i doświadczenia pokazały, że jest to złudne, ponieważ decyzje są podejmowane bez konsultacji społecznych, liczą się interesy, zależności i układy różnych środowisk. Dobro, opinia i bezpieczeństwo mieszkańców niewiele znaczy. Zatem pytam Radnych Powiatu i innych decydentów naszego kraju: skoro Niemcy potrzebują pozbyć się swoich odpadów, pyłów i innego szajsu, to dlaczego nie zostawili sobie wyrobiska w Goerlitz, żeby zasypywać je swoimi odpadami, a utworzyli tam piękne jezioro, teren rekreacyjny z długą ścieżką rowerową i wybudowali tam hotel??? Przecież tak ogromne wyrobisko mogłoby przyjmować odpady z całych Niemiec. Może warto wziąć z nich przykład i zamiast robić z Polski międzynarodowy śmietnik, zadbać o taką rekultywację terenu, aby mieszkańcy mogli się zrelaksować i odpocząć nie narażając ich na dodatkowe zanieczyszczenie środowiska i stres z tym związany. Czy ktoś nam zagwarantuje, że za kilka lat metale ciężkie i inne związki nie przedostaną się do naszych studni, gdzie mamy ujęcia wody pitnej. I pomyśleć, że tereny wokół są objęte programem NATURA 2000. Gdzie tu sens, logika i uczciwość wobec mieszkańców??? Ktoś naprawdę myśli, że ludzie ze wsi i małych miejscowości są tak tępi i głupi, że nie widzą tych wszystkich absurdów??? Naprawdę nie zasługujemy na szacunek i uwagę rządzących, pomijając okresy wyborów???

 17. Dlaczego władze Gminy Mirsk i sołectwo wsi Rębiszów nie odwoła się społeczeństwa o zablokowanie tego bandyckiego procederu i ingerencji w naturalne środowisko po wyrobisku. Przecież na pewno są na to inne sposoby zagospodarowania terenu.

 18. Ten kraj istnieje tylko teoretycznie jak już ktoś z poprzedniej władzy zdążył zauważyć. Zmieniają się tylko ekipy, które w danym momencie załatwiają swoje interesy, łupią naród bez litości i napychają mafijne konta.

 19. Tą sprawą powinna zająć się prokuratura. Ktoś dostał ogromne pieniądze, i to nie jedna osoba, żeby te toksyczne dla środowiska odpady tam zrzucić. Dlaczego władze Świeradów Zdrój nic z tym nie zrobiły? Decyzja Inspektora Ochrony Środowiska to jakiś żart. W Niemczech jest zakaz składowania tego typu odpadów! A wam wciskają że w okolicach Świeradowa Zdroju jest to bezpieczne?

 20. Ludzie GIS kłamie sprawdzie kody niemieckie to zobaczycie co to za radioaktywny syf polecem strone m-forum A.V live tam gość przedstawia papiery co to jest .Jest terz na yt jack caleib to sobie zobaczcie

 21. Skoro te odpady nie są szkodliwe to dlaczego na autach które to wożą z firmy zielińscy i syn pt “samotny wilk “widnieje tabliczka z literą A ???która oznacza przewóz niebezpiecznych odpadów i dlaczego od ponad dwóch lat nikt nic nie zrobił żeby ich powstrzymać tylko teraz jak jest za późno???codziennie można ich spotkać na trasie z Niemiec do Rębiszowa

 22. Czarownice na stanowiskach oszukują ludzi zamiast tworzyć obszary wodne zasypują każde wyrobisko o pienjadze za śmieć nie ogłaszają ludziom ile otrzymali a to w euro niech burmistrzowie ogłoszą jaki haracz dostali od mafi śmieciowej za branie tego gówna

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here