Jest kasa na informatyzację. Ale jest też haczyk

0
339

Są pieniądze na zakup sprzętu komputerowego, programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, czy przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami.

 

„Cyfrowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Kwota przeznaczonego dla nich wsparcia to ponad 178 milionów złotych. Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W pierwszym naborze na wsparcie samorządów przeznaczone zostało ponad 178 milionów złotych, z czego prawie 23 miliony zł. na wsparcie 91 dolnośląskich gmin.

Jak informuje kancelaria premiera w ramach programu „Cyfrowa Gmina” każda gmina, która weźmie w nim udział, może liczyć na wsparcie – minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna – 2 000 000 zł. Wysokość wsparcia zależy od wielkości (liczby mieszkańców) i zamożności gminy (wskaźnika podatkowego G). Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin.

To od samorządowców ma zależeć, na co przeznaczą pieniądze. Mogą je wydać na sfinansowanie m.in. dalszej cyfryzacji urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami czyli na przykład wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, czy wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

Program przewiduje 100% finansowania, bez wkładu własnego oraz łatwe rozliczenie, a także możliwość refinansowania wydatków poniesionych od lutego 2020 r.

W całości jest tylko jeden drobny haczyk. Jedno działanie będzie obowiązkowe to audyt cyberbezpieczeństwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here