Jeśli skreślisz NIE, burmistrza Wlenia wybiorą radni

9
989

Burmistrzem Wlenia wcale nie musi być Artur Zych. Radni mogą to stanowisko powierzą znakomitemu fachowcowi. Jednak to Ty wcześniej musisz zdecydować.

 

 

Wybory samorządowe 2024

Zgodnie z ordynacją wyborczą wybory wójta (burmistrz, prezydent miasta) są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. I co do zasady burmistrz wybierany jest bezpośrednio. Może się jednak zdarzyć, że tego wybierze rada gminy.

Burmistrz z wyboru rady

Jak wskazuje Państwa Komisja Wyborcza będzie tak wtedy, gdy w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta) w danej gminie wystartuje tylko jeden kandydat i nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W takiej sytuacji wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

Jeden kandydat na burmistrza Wlenia

W gminie Wleń jest tylko jednej kandydat na burmistrza – Artur Zych. Jednak wcale nie oznacza to, iż będzie on piastował to stanowisko. Zgodnie z przytoczonymi powyżej zapisami jeżeli ponad połowa biorących udział w głosowaniu na burmistrza, na karcie skreśli NIE, to burmistrza wybiorą radni.

Jak głosować?

Wyborcy we Wleniu będą mieli trzy opcje:

  1. skreślić TAK – jeżeli większość zrobi to samo burmistrzem będzie Artur Zych
  2. skreślić NIE – jeżeli większość zrobi to samo burmistrza wybiorą radni
  3. nic nie skreślić – głos nieważny

Kogo na burmistrza wybiorą rani?

Radni stanowisko burmistrza z pewnością powierzą wówczas dobremu menagerowi, fachowcowi od zarządzania. Ten w trakcie pracy będzie musiał liczyć się z wolą mieszkańców i zdaniem radnych, bo może stracić posadę.

Ile zarabia burmistrz?

Miesięczna pensja wójta, prezydenta czy burmistrza nie może przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jest to ta sama kwota która stanowi podstawę do wyliczania diet radnych, czyli aktualnie 1 789,42 zł.

W praktyce oznacza to, że miesięczne wynagrodzenie burmistrza Wlenia, czy prezydenta Poznania w 2024 r. nie może być wyższe niż 20 041,50 zł, ale nie niższe niż 16 033,20 zł.

Przy takich zarobkach o fachowca z pewnością nie będzie trudno.


9 KOMENTARZE

  1. Oby większość wyborców nie poparło burmistrza i to byłaby najlepsza zapłata za te wszystkie lata a powiem inaczej stałby się „Cud „ bo to wola suwerena .

  2. Mam pytanie odnośnie kandytowania Pani sekretarz urzędu miasta i gminy. W ordynacja wynika ze nie może kandydować vw swojej gminie, a u nas kandyduje czy ktoś to weryfikował. Proszę o szybkie i rzetelną odpowiedź. Zbieram informację odnośnie protestu wyborczego

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here