Jesienne manewry sportowo- obronne w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

0
482

Za nami kolejne doroczne manewry sportowo- obronne uczniów klas mundurowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które w dniu wczorajszym odbyły się w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich.

 

101 uczniów klas mundurowych w 101. rocznicę

Celem manewrów było sprawdzenie młodzieży pod względem przygotowania fizycznego i wyselekcjonowanie najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali ZSE-T w zawodach międzyszkolnych oraz oczywiście realizacja założeń programu nauczania w klasach mundurowych wyjaśnia nam Pan Adam Dymitroca odpowiedzialny za przygotowanie manewrów nauczyciel ZSE-T.

Celem nadrzędnych manewrów było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości. – Organizujemy, co roku przy okazji 11 Listopada te manewry, żeby podkreślić tę walkę narodu polskiego o niepodległość i młodzi ludzie, mam takie wrażenie, że rozumieją to i angażują się szczerze w te działania podnosząc bezpieczeństwo państwa. – tłumaczył Pan Jan Czyczerski Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich, który przyznaje, iż manewry są rywalizacją sportową ale jest to także element wychowania w duchu patriotycznym – Oprócz tego szkolenia typowo wojskowego taka solidarność pomiędzy tymi młodymi ludźmi jest kształtowana właśnie w tej pozorowanej walce, którą przenoszą, mam nadzieję, na swoje zachowania prospołeczne i takie patriotyczne. – dodaje dyrektor ZSE-T.

W manewrach udział wzięli uczniowie klas licealnych o profilu wojskowym, policyjnym i strażacko- ratowniczym. – Bardzo fajnie się złożyło, że w 101. rocznicę mamy 101 uczniów w klasach mundurowych. – podkreśla Pan Adam Dymitroca nauczyciel wychowania fizycznego z ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Z wojskowymi, policjantami i strażakami

Uczniowie, którzy wybrali ZSE-T na co dzień mają do dyspozycji doskonałą bazę sportową oraz mogą liczyć na wsparcie doświadczonych nauczycieli – tak tych od wychowania fizycznego, jak i tych od przedmiotów kierunkowych: strażaków, policjantów, czy wojskowych.

Rakowicka szkoła na co dzień współpracuje z policją, strażą pożarną i wojskiem. Radości z tej współpracy, na której najwięcej korzystają młodzi ludzie, nie kryje dyrektor placówki – Cieszę się, że mogę w ZSE-T w Rakowicach Wielkich gościć naszych przyjaciół, którzy od lat wspierają szkołę swoim doświadczeniem. To jest ważne, żebyśmy przy okazji ćwiczeń wojskowych, pożarniczych, policyjnych mogli nabrać tego fachowego doświadczenia. Cieszę się, że nasi młodzi uczniowie, niedługo absolwenci pójdą w świat i przekażą to, czego nauczyli się wspólnie od naszych przyjaciół – mówił witając gości Pan Jan Czyczerski Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich, który życzył wszystkim uczestnikom manewrów, żeby odbyły się one w sposób bezpieczny i z pełną satysfakcją dla wszystkich stron.

Wśród tych, którzy zaszczycili swoją obecnością manewry nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim na czele z Komendantem bryg. Mariuszem Mrozem oraz kpt. Robertem Dulińskim, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim i Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim na czele z Zastępcą Komendanta kom. Wojciechem Czafurskim, przedstawicieli 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu i Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej Comando w osobach: st. szer. Żakliny Faltyn, szer. Jędreja Arkadiusza i mjr. Jana Kędziory. Oczywiście przy tak ważnych zajęciach nie mogło zabraknąć nauczycieli ZSE-T w Rakowicach Wielkich oraz najważniejszych tego dnia uczniów.

W ramach manewrów przeprowadzono zawody sportowo-obronne składające się m.in. ze strzelania z karabinka sportowego i pistoletu, crossu militarnego z pokonywaniem przeszkód, musztry, czy rzutu granatem na odległość i do celu. Ponadto uczniowie pogłębiali wiedzę z udzielania pierwszej pomocy oraz mieli okazję do zapoznania się z wycinkiem pracy w policji.

Lwóweccy policjanci ćwiczyli z młodzieżą przywrócenie ładu i porządku publicznego naruszonego przez nielegalnie protestujące osoby, które nie stosowały się do wydawanych poleceń. – Młodzieży prezentujemy sprzęt do naruszonego porządku publicznego, czyli tak zwany sprzęt PZ oraz również jak ogólnie wyglądają działania w pododdziałach zwartych – tłumaczy sierż. Rafał Kościelny z Policji w Lwówku Śląskim. Uczniowie ZSE-T w Rakowicach Wielkich już dziś mogli zobaczyć jak wygląda specjalny ubiór ochronny i na czym w praktyce polegają takie działania. Policjanci zaprezentowali także uczniom specjalne okulary tzw. narkogogle i alkogogle pokazujące świat widziany przez osobę pod wpływem. Młodzież w tych okularach musiała wykonać krótki slalom.

Działania strażaków polegały na szkoleniu klas mundurowych strażackich w zakresie pierwszej pomocy medycznejtłumaczy kpt. Robert Duliński KP PSP w Lwówku Śląskim, który dodaje, iż młodzież poznała m.in. zasady resuscytacji, czy opatrywania złamań a ponadto strażacy zaprezentowali uczniom sprzęt strażacki i pokazywali jak go używać w praktyce.

Ćwiczenia ze strzelania prowadzili żołnierze z bolesławieckiej jednostki oraz asp. Paweł Jaworski policjant, który na co dzień pracuje z uczniami.

Nad częścią sprawnościową czuwali nauczyciele wychowania fizycznego ZSE-T: Weronika Dymitroca, Joanna Łukasik, Marianna Zapart oraz nauczyciel przedmiotów mundurowych mjr. Jan Kędziora. A koordynatorem całości manewrów był Pan Adam Dymitroca.


W ZSE-T kształcą na najwyższym poziomie

Dyrekcja jak i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich stawiają bardzo duży nacisk na jakość kształcenia w placówce. Mimo, że od rozpoczęcia roku szkolnego upłynęły zaledwie dwa miesiące, to uczniowie klas mundurowych uczestniczyli już w wielu wydarzeniach patriotycznych, szkoleniowych, integracyjnych i każdorazowo promujących rakowicką szkołę. Wśród tych ważniejszych wydarzeń na uwagę zasługują:

7 IX – udział w 52. rocznicy utworzenia 62 KS Comando;
9-12 IX – udział w VIII Mistrzostwach Sportowo- Obronnych Klas Mundurowych o Puchar MON, gdzie drużyna mieszana zajęła 3 miejsce, drużyna chłopców 4 miejsce a drużyna dziewcząt 5 miejsce;
19 IX – udział w rajdzie integracyjnym klas I mundurowych – Wzgórze Kombatantów w Lwówku Śląskim;
28 IX – Zabezpieczenie II Biegu Dary Lasu im. Kamila Ugrynowicza w Lwówku Śląskim;
4 X – Szkolenie strażackie w KP PSP w Lwówku Śląskim;
7 X – Szkolenie z samoobrony i walki wręcz prowadzone przez st. szer. Mateusza Gawura z 23 ŚPA w Bolesławcu;
11 X – Nadanie wyższych stopni awansu zasłużonym kadetom klas mundurowych;
14-16 X – Obóz szkoleniowy klas I mundurowych w jednostce wojskowej w Bolesławcu;
18 X – XVII Powiatowa Gala Laureatów, podczas której wyróżniono osiem osób z klas mundurowych ZSE-T w Rakowicach Wielkich za osiągnięcia w roku szkolnym 18/19;
25 X – szkolenie strażackie w KP PSP w Lwówku Śląskim;
4 XI – szkolenie z samoobrony, walki wręcz prowadzone przez Krzysztofa Machała instruktora, komandosa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej Comando w Bolesławcu.

A to dopiero przedsmak tego, co w najbliższym czasie czeka uczniów ZSE-T. Już w piątek młodzież ze szkoły w Rakowicach Wielkich powalczy o jak najlepsze wyniki organizowanych w Bolesławcu zawodach sportowo- obronnych. – Liczymy, że zawody, które w piątek będą organizowane w Bolesławcu przez 23 Śląski Pułk Artylerii zakończymy zwycięstwem. – mówi dyrektor szkoły.

Manewry trwały cztery godziny. Uczniowie podczas nich wyciskali z siebie siódme poty jednocześnie nie kryjąc radości z osiągniętych wyników. Na zakończenie najlepsi otrzymali dyplomy. – Cieszymy się z mocnego wsparcia Rady Rodziców, która zasponsorowała poczęstunek dla uczniów. – mówi Pan Adam Dymitroca. Dzień zakończył się wspólną zabawą przy ognisku, która zawsze jest znakomitą okazją do integracji.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here