Jedno z bardziej rozpoznawalnych w Świeradowie- Zdroju drzew może zniknąć

1
1274

Ważą się losy jednego z bardziej rozpoznawalnych w uzdrowisku drzew. Wprawdzie nie jest ono pomnikiem przyrody, ale za to niejednokrotnie gościło na pocztówkach i zdjęciach turystów robionych w mieście.

 

Świeradów- Zdrój – pomniki przyrody

W Świeradowie- Zdroju znajduje się 6 drzew objętych ochroną w randze pomnika przyrody. Jak podaje świeradowski magistrat są to:

  1. Buk pospolity (Fagus sylvatica L.) – położony przy ul. Sienkiewicza, naprzeciwko posesji nr 6. Wiek – 150 lat, pierśnica 460 cm. Numer rejestru: 444.
  2. Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – położony przy ul. Bocznej 4, przy myjni – zrośnięty z bukiem pospolitym. Wiek 120-150 lat, pierśnica 383 cm. Numer rejestru: 445.
  3. Buk pospolity (Fagus sylvatica L.) – przy ul. Bocznej 4, przy myjni – zrośnięty z dębem szypułkowym. Wiek 120 – 150 lat, pierśnica 590 cm. Numer rejestru: 446.
  4. Klon Jawor (Acer pseudoplatanus L.) – położona w Czerniawie-Zdroju, przy ul. Sanatoryjnej 54, 2m od części narożnej budynku. Wiek 150 lat, pierśnica 437 cm. Numer rejestru: 450.
  5. Lipa drobnolistna (Tilia cordata T Mill.) – znajdujący się w Czerniawie-Zdroju przy ul. Górzystej, wiek 100 lat. Pierśnica 435 cm. Numer rejestru 452.
  6. Klon jawor (Acer pseudoplatanum L.) – znajdujący się w Czerniawie-Zdroju przy ul. Sanatoryjnej, naprzeciw budynku nr 45, wiek 100 lat. Pierśnica 424 cm. Numer rejestru 453.

Jednak to nie te drzewa są najbardziej rozpoznawalnymi w mieście, a jest nim właśnie rosnący u zbiegu ulic Parkowej i Zdrojowej, pomiędzy Domem Zdrojowym a fontanną z żabkami okazały buk. To w jego cieniu odpoczywają turyści obserwując pobliską fontannę.

Już parę lat temu w mieście mówiło się o konieczności wycięcia tego drzewa. Powodem ku temu miał być jego zły stan zdrowia. Jednak ostatecznie ani go nie wycięto, a nawet nie przycięto jego gałęzi. Nie wiemy natomiast czy przeprowadzono badania. Tak czy inaczej przyroda sama podjęła decyzję i wczoraj osłabiony konar złamał się.

Teraz urzędnicy zastanawiają się, co dalej zrobić z tym drzewem. Złamany konar przeleżał tak wczoraj przez cały dzień. Jednym z możliwych rozwiązań jest całkowite wycięcie wycie tego drzewa.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here