Jakie kwiaty do pokoju dziecka?

0
470
Kwiaty w pokoju dziecka

Kwiaty doniczkowe w pokoju dziecięcym to bardzo dobry pomysł. Wiele gatunków i odmian domowych roślin działa bardzo pozytywnie na zdrowie, oczyszcza powietrze, pomaga się skoncentrować, a przy tym może być niezłym treningiem odpowiedzialności dla malucha. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre kwiaty doniczkowe mogą być niebezpieczne dla dzieci. Jakie kwiaty wybrać do pokoju dziecięcego? Inspiracje na dziecięce sypialnie znajdziesz w portalu AboutDecor, a listę dozwolonych i niebezpiecznych roślin domowych w tym artykule.

 

Dlaczego warto hodować kwiaty doniczkowe w pokoju dziecka?

Rośliny doniczkowe to prawdziwy hit ostatnich aranżacji we wnętrzach. Świetnie się sprawdzają jako dekoracja pokoju dziennego, jadalni, sypialnia, a nawet łazienki. Czy wiesz jednak, że kwiaty są doskonałym pomysłem także w pokoju dziecięcym? Jakie zalety mają kwiaty w dziecięcej sypialni?

Rośliny pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Poprawią nastrój i koncentrację. Wyciszają i uspokajają – naukowcy już dawno dowiedli, że przebywanie w otoczeniu zieleni sprzyja lepszemu zdrowiu i relaksowi oraz koi nerwy. Co więcej, wiele odmian kwiatów domowych nawilża i oczyszcza powietrze ze smogu, grzybów i drobnoustrojów.

Wybierając kwiaty do pokoju dziecka, trzeba jednak pamiętać, że najmłodsi bardzo interesują się swoim najbliższym otoczeniem. Mogą dotykać liści i kwiatów, a nawet próbować wziąć je do buzi. Koniecznie zadbaj, aby kwiaty, które wstawiasz do pokoju dziecka, były dla niego bezpieczne.

Kwiaty w pokoju dziecka

Jakich kwiatów doniczkowych nie wolno wstawiać do pokoju dziecka?

Lista gatunków i odmian roślin domowych, które nie powinny w żadnym wypadku pojawić się w dziecięcym pokoju, jest całkiem długa. Należą do nich przede wszystkim kwiaty doniczkowe trujące. Wiele z nich zawiera związki chemiczne, które powodują zaburzenia układu sercowego, nerwowego lub pokarmowego.

Które kwiaty są trujące, a więc zakazane w dziecięcym pokoju? Anturium, difenbachia, skrzydłokwiat, radifora, bluszcz doniczkowy, monstera dziurawa, filodendron, wilczomlecz (czyli popularna gwiazda betlejemska), kroton, barwinek różowy czy oleander pospolity.

W pokoju dziecka niewskazane są również kwiaty z kolcami i o ostrych brzegach liści, którymi maluch może się pokaleczyć. Nie wstawiaj więc na dziecięcy regał czy parapet kaktusów, dracen, juk domowych, echmei i innych roślin ananasowatych oraz miniaturowych róż.

Osobną kategorią roślin domowych, które nie powinny się pojawić w dziecięcym pokoju, są kwiaty mocno kwitnące. Choć zapach może urzekać, dłuższe przebywanie w ich otoczeniu, a zwłaszcza sen w ich towarzystwie może powodować bóle głowy i alergie. Które kwiaty mocno pachną? Hiacynty, lilie, narcyzy, jaśmin, popularne wiosną konwalie (są podwójnie niewskazane, bo mają też silnie trujące działanie) oraz kwiaty czeremchy. Zakaz dotyczy nie tylko kwiatów doniczkowych, ale też tych w wazonach!

Kwiaty, które powinny pojawić się w pokoju dziecka

Na szczęście odmian roślin domowych jest tak wiele, że mimo tak mnóstwa zakazów, możesz bez problemu znaleźć piękne i ciekawe kwiaty doniczkowe, które śmiało mogą być ozdobą dziecięcego pokoju.

Należy do nich: sanseweria, fiołek afrykański, różne odmiany zielistków, trzykrotki czy efektowne papirusy, czyli cibory. Dobrym pomysłem do pokoju dziecka będzie bardzo dekoracyjna smużyna płożąca, która pięknie się prezentuje np. pod sufitem. Idealnym wyborem jest również popularna pilea, zwana też pieniążkiem – śliczna roślina doniczkowa o okrągłych, ozdobnych liściach. Znakomitym towarzyszem do dziecięcego kącika będzie też paproć, która nie tylko fantastyczne się prezentuje, ale także oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń.

Poszukujesz inspiracji pokoju dziecięcego z ładnymi i bezpiecznymi roślinami doniczkowymi? Zajrzyj do portalu AboutDecor – znajdziesz tu piękne pomysły na modny i funkcjonalny pokój dziecka w każdym wieku.

-/materiał partnera/-mm

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here