Jaki mop wybrać do swojego mieszkania?

0
381
mop
zdjęcie poglądowe (pexels.com )

Utrzymanie podłogi w czystości nie jest łatwym zadaniem. Każdego dnia osadza się na niej wiele nieczystości, które należy usuwać regularnie. Aby maksymalnie ułatwić sobie to zadanie, warto kupić dobry i sprawdzony mop. Sprawdź, który będzie najlepszy dla Ciebie!

 

  1. Na co zwrócić uwagę, wybierając mop?
  2. Mop płaski czy sznurkowy? Który sprawdzi się najlepiej?

Nie istnieje idealny mop do mycia podłogi. Każdy z dostępnych na rynku rodzajów ma swoje zalety i wady, a kluczem do sukcesu jest wybór tego, który najlepiej odpowiada na potrzeby domowników. Wybierając mop, należy więc kierować się własnymi preferencjami oraz rodzajem domowej podłogi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mop?

Nikt nie lubi mycia podłóg, dlatego mop powinien maksymalnie ułatwić to zadanie, a jednocześnie zapewniać wysoką skuteczność. Najlepsze mopy charakteryzują się dużą powierzchnią czyszczącą, dzięki której czas poświęcony na sprzątanie ulega znacznemu skróceniu. Końcówka powinna być też odpowiednio szeroka i miękka – w taką zostały wyposażone m.in. mopy gąbczaste. Odpowiednie właściwości ma także mikrofibra – mopy z powierzchnią czyszczącą z tego materiału są bardzo popularne.

Mycie podłóg to czynność wykonywana kilka razy w tygodniu przez różnych domowników, dlatego ważne jest, aby mop można było dopasować do ich indywidualnych wymagań. Dobrym rozwiązaniem jest mop posiadający regulowany uchwyt, np. drążek teleskopowy, którego długość można łatwo dopasować do wzrostu sprzątającej osoby. Przydają się również wymienne końcówki – jeśli jedna ulegnie uszkodzeniu, można łatwo wymienić ją na nową, nie inwestując pieniędzy w nowego mopa, a jedynie kilkanaście złotych w końcówkę.
Mop płaski czy sznurkowy? Który sprawdzi się najlepiej?

Dobry mop z wymiennymi końcówkami powinien się znaleźć w każdym domu. Warto wybrać ten, dzięki któremu czyszczenie podłogi w całym mieszkaniu potrwa krótko, a będzie skuteczne i łatwe.

Mop płaski

Jednymi z najchętniej kupowanych mopów są mopy płaskie. Bardzo dobrze sprawdzają się do mycia równych, dużych powierzchni, jednak znacznie gorzej radzą sobie z czyszczeniem obszarów, na których występują nierówności. Nie pozostawiają na podłodze smug i łatwo docierają w trudnodostępne miejsca, np. pod meble. W komplecie z tym mopem często można kupić wiadro z wyciskarką, które ułatwia wyciskanie wody z końcówki czyszczącej. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie sprzątanie, można zainwestować w mop ze spryskiwaczem.

Mop sznurkowy

Jednym z najtańszych rozwiązań jest mop sznurkowy. Łatwo nim umyć każdą powierzchnię, również tę nierówną. W przypadku uszkodzenia końcówki, wystarczy wymienić ja na nową – kolejna kosztuje zwykle zaledwie kilkanaście złotych. Można postawić zarówno na mop ze sznurkami bawełnianymi, jak i tymi wykonanymi z mikrofibry – oba rodzaje materiału dobrze chłoną wodę. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Przy częstym myciu podłogi, równie często trzeba wymieniać końcówkę. Do usunięcia nadmiaru wody konieczne jest użycie siły, a mocno zużyte sznurki mogą pozostawiać na podłodze nieestetyczne smugi.

Mop paskowy

Podobne cechy jak mop sznurkowy ma również mop paskowy, który od swojego konkurenta różni się tym, że zamiast sznurków ma paski. Najlepiej sprawdzają się te z mikrofibry, która szybko i łatwo usuwa z podłogi zabrudzenia. To odpowiedni mop do utrzymania czystości delikatnej podłogi, ponieważ nie tylko ułatwia codzienne porządki, ale również nie uszkadza delikatnych powierzchni. Co więcej, końcówkę często można prać w pralce. Za wadę uznaje się fakt, że zużyta końcówka może zostawiać na podłodze smugi, a odciśnięcie nadmiaru wody, podobnie jak w przypadku mopa sznurkowego, wymaga nieco siły.

Mop obrotowy

Mając do posprzątania dużą powierzchnię, warto rozważyć zakup mopa obrotowego. Mopy obrotowe są bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu, ponieważ zapewniają duży zakres ruchów. Mop rotacyjny często sprzedawany jest z wiadrem i systemem wyciskającym, dzięki czemu można szybko i bez wysiłku odcisnąć nadmiar wody. Jego wadą jest cena – za dobry zestaw trzeba zapłacić więcej niż za tradycyjny mop paskowy lub sznurkowy. Chcąc zaoszczędzić na zakupie, warto sprawdzić wyprzedaże letnie 2022 na Allegro – tam dostępne są tego rodzaju mopy w korzystnej cenie.

Mop parowy

Hitem ostatnich czasów stały się parowe mopy elektryczne. W ich przypadku można zapomnieć o wiadrze z wodą i wyciskaniu końcówki Oprócz dokładnego czyszczenia powierzchni, umożliwiają również usuwanie bakterii. Czyszczenie odbywa się bez konieczności używania detergentów lub z wykorzystaniem jedynie delikatnych środków. Tego mopa można używać nie tylko do mycia podłogi, ale również innych powierzchni, np. płytek ściennych – wystarczy zmienić końcówkę dołączoną do zestawu. W zależności od wybranego modelu, konieczne jest jednak zadbanie o poszczególne elementy mopa. Może się przydać, np. odkamieniacz, który usunie osadzający się w zbiorniku kamień. Ze względu na czyszczenie w wysokiej temperaturze i możliwość usuwania bakterii, parowego mopa elektrycznego często używają alergicy.

A Ty, który rodzaj mopa wybierzesz do swojego mieszkania?

-/materiał partnera/-lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here