Jak wykorzystać każdą przestrzeń w domach z poddaszem użytkowym?

0
204
zdjęcie poglądowe (fot.: pexels)

Obecność poddasza użytkowego sprawia, że możesz mieć duży dom bez konieczności zajmowania większej powierzchni działki. Polacy wybierają takie nieruchomości z wielu względów – dla wygody, przestrzeni, ale również oszczędności. Jak wykorzystać każdą przestrzeń w domu z poddaszem użytkowym?

 

 

Jakie domy budują Polacy?

Od lat zauważalny jest trend budowy coraz mniejszych obiektów mieszkalnych. Z analizy przeprowadzonej przez serwis Gratka.pl wynika, że w 2022 roku średni metraż domu budowanego na użytek własny wynosił 155 mkw., a przeciętna powierzchnia działki – 500 mkw. 10 lat wcześniej budowaliśmy znacznie większe obiekty. Wtedy średnia powierzchnia wynosiła ok. 200 mkw. Z badania wynika, że Polacy najczęściej decydują się na domy parterowe z poddaszem użytkowym. Dzięki temu mogą optymalnie wykorzystać powierzchnię działki, uzyskać duży metraż domu i jednocześnie znaleźć miejsce na ogródek. Mimo wszystko przeciętna przestrzeń w obiekcie jest mniejsza niż jeszcze kilka/kilkanaście lat temu. Dlatego szukaj projektów, w których wykorzystano je perfekcyjnie. Znajdziesz je na stronie pracowni Domowe Klimaty – https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/. Skorzystaj z opcji filtrowania wyników, aby znaleźć propozycję, która Ci odpowiada.

Dom z poddaszem użytkowym – jak wykorzystać każdą przestrzeń?

Obecnie w projektach stawia się na optymalne wykorzystanie powierzchni. Z tego względu pod schodami możesz mieć obszerny schowek, a nad garażem – pralnię i garderobę. Dom z poddaszem użytkowym wiąże się ze skosami. Na górze domu znajdują się zazwyczaj sypialnie i łazienka. Jak optymalnie wykorzystać tę przestrzeń?

Warto ustawić łóżko pod skosami, a obok niego – szafkę nocną. Dzięki temu uwolnisz przestrzeń w pozostałych częściach pomieszczeń i ustawisz tam wysoką szafę, biurko czy komodę.  W przypadku gdy skosy schodzą do samej podłogi, warto tę część zabudować i zorganizować, np. schowek lub szafę z szufladami. W przypadku pokojów dziecięcych pod skosami możesz umieścić kufry na zabawki.

W łazience pod skosami ustaw toaletę i bidet, ewentualnie wannę lub pralkę. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Czy wygodnie będzie się wstawać z wanny lub siadać i wstawać z bidetu? Ewentualnie pod skosami możesz zbudować półki na wymiar.

Pomieszczenia ze skosami mogą się również znakomicie sprawdzić jako miejsce na garderobę. Dzięki temu możesz skutecznie zagospodarować tam niemal każdy kąt. Jeśli w tym pomieszczeniu znajduje się okno, tam, gdzie pada światło, ustaw lustro.

Nie masz pomysłu, jaki projekt z poddaszem użytkowym będzie najlepszy? Sprawdź propozycje na https://www.domoweklimaty.pl. Skontaktuj się z doradcami z pracowni Domowe Klimaty, którzy pomogą Ci wybrać optymalny projekt. 

-/materiał partnera/-wp

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here