Jak naprawić odpadające płytki na balkonie lub tarasie?

0
879
zdjęcie poglądowe (materiał partnera)

Marzysz o pięknie wykończonym balkonie lub tarasie, ale odpadające płytki stwarzają problem? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby naprawy tego uciążliwego problemu. Odpadające płytki mogą być nie tylko niewygodne, ale także stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy Ci więc krok po kroku, jak skutecznie naprawić odpadające płytki na balkonie lub tarasie, abyś mógł cieszyć się pięknym i trwałym wykończeniem konstrukcji. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z pojedynczymi płytkami, czy większymi obszarami, poniższe wskazówki pomogą Ci rozwiązać Twój problem.

 

 

Co jest przyczyną odpadających płytek na tarasie lub balkonie?

Odpadające płytki na tarasie lub balkonie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej jest nim jednak wilgoć, której obecność wynika z nieprawidłowego wykonania odwodnienia konstrukcji. Jej obecność w połączeniu ze zmiennymi temperaturami, na które narażone są tarasy oraz balkony doprowadza natomiast nie tylko do osłabienia właściwości kleju mocującego płytki, ale także rozsadzeń termicznych, w wyniku których powierzchnia tych konstrukcji pokrywa się pęknięciami. Do innych przyczyn pękających i odpadających płytek na balkonach oraz tarasach zaliczyć można natomiast:

  • ich nieprawidłową instalację,
  • starzenie się materiałów, 
  • uszkodzenia mechaniczne.

Jak uniknąć odpadania płytek na balkonie lub tarasie?

Aby uniknąć problemu odpadających płytek na balkonie lub tarasie, kluczowe jest odpowiednie wykonanie odwodnienia tych konstrukcji. Składa się ono wobec tego z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest warstwa izolacji przeciwwodnej, która odpowiedzialna jest za zabezpieczenie płyty betonowej balkonu lub tarasu przed wnikaniem w jej głąb wody oraz ułatwia odprowadzanie wilgoci poza konstrukcje. Drugim elementem skutecznego odwodnienia tarasu lub balkonu jest natomiast prawidłowo wykończona strefa okapowa

Co zrobić gdy płytki na balkonie lub tarasie pękają i odpadają?

Jeśli zastanawiasz się czym przykleić odpadające płytki na tarasie lub balkonie, powinieneś wiedzieć, że takie działanie przyniesie jedynie krótkotrwały efekt. Rozwiązaniem problemu z odpadaniem płytek na tego typu konstrukcjach jest wyłącznie przeprowadzenie ich remontu z zastosowaniem odpowiedniej jakości materiałów. Znaleźć je można w ofercie marki Renoplast, która jest producentem systemowych rozwiązań przystosowanych do wykonywania odwodnień tarasów i balkonów wykończonych zarówno za pomocą płytek na zaprawie klejowej, jak i układanych na specjalnych podkładkach oraz kamiennych dywanów. 

Samo przeprowadzenie remontu i naprawa odpadających płytek na tarasie lub balkonie powinna się składać natomiast z takich etapów jak:

  • usunięcie starej posadzki i przygotowanie podłoża od nowa,
  • zamontowanie profili okapowych na krawędzi tarasu lub balkonu,
  • wykonanie hydroizolacji przeciwwodnej przy użyciu specjalnych membran EPDM lub mas uszczelniających, wraz z połączeniem jej ze strefą okapową,
  • układanie nowej nawierzchni tarasu lub balkonu przykładowo na podkładkach, tworząc tym samym posadzkę uniesioną, wentylowaną, która jest bardziej odporna na pękanie i odpadanie płytek.

Podsumowując, odpadające płytki na balkonie lub tarasie są najczęściej wynikiem złej izolacji przeciwwodnej tych konstrukcji. Dlatego też rozwiązaniem tego problemu jest przeprowadzenie ich remontu z użyciem odpowiednich materiałów i technik.

-/materiał partnera/-wp

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here