Jak napisać dobre CV?

1
295
zdjęcie poglądowe (materiał partnera)

CV to najważniejszy dokument w procesie rekrutacyjnym – to właśnie na jego podstawie rekruter decyduje o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Dobre CV powinno stanowić podsumowanie dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej, ale musi też wskazywać na to, że posiadamy odpowiednie kompetencje i umiejętności do podjęcia pracy na wybranym stanowisku. Jak napisać dobre CV? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Dobre CV, czyli jakie?

Dobre CV powinno być przede wszystkim treściwe. Zwięzłość oraz umiejętność selekcji informacji jest kluczowa – powinniśmy przygotować dokument specjalnie pod kątem wymagań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. CV najlepiej jest stworzyć samodzielnie, korzystając z gotowego, sprawdzonego wzoru: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/cv-curriculum-vitae/. Schludna, przejrzysta estetyka dokumentu jest istotna, ale znacznie ważniejsza jest treść oraz zawartość merytoryczna. Jakie są najważniejsze elementy CV?

Choć wykształcenie wciąż ma znaczenie (szczególnie w niektórych zawodach), to pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na doświadczenie oraz praktyczne umiejętności. Dlatego należy dopracować te rubryki – przy każdym dotychczasowym miejscu pracy trzeba dołączyć krótki opis zakresu wykonywanych obowiązków, a umiejętności powinny odpowiadać wymaganiom zawartym w ogłoszeniu. Dobrym pomysłem jest rozbudowanie dodatkowych rubryk, takich jak certyfikaty, kursy, wolontariaty czy zainteresowania. Pracodawcy doceniają aktywnych, zaangażowanych pracowników.

List motywacyjny – czy wciąż ma znaczenie?

Pracodawcy coraz rzadziej wymagają od kandydatów napisania listu motywacyjnego. Jeszcze kilkanaście lat temu był to powszechny wymóg, ale dzisiaj zazwyczaj wystarcza CV oraz rozmowa kwalifikacyjna. Czasami jednak może pojawić się taka konieczność. Jak napisać list motywacyjny?

Najprostszym sposobem na napisanie listu motywacyjnego jest skorzystanie z gotowego wzoru: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/list-motywacyjny/. Dokument nie musi być zbyt długi czy rozbudowany – wystarczy jedna strona A4. Należy w nim opisać nasze najważniejsze zalety w kontekście wymagań pracodawcy, a także wyjaśnić, dlaczego zdecydowaliśmy się na uczestniczenie w rekrutacji. List motywacyjny powinien udowodnić, że to właśnie my, a nie inni kandydaci jesteśmy najlepszym wyborem!

Referencje pracownika

Jeśli poprzedni pracodawca był bardzo zadowolony ze współpracy, to warto poprosić go o referencje. To nieformalny dokument, który możemy wykorzystać w procesie rekrutacji jako rekomendację oraz potwierdzenie doświadczenia. Jak je napisać?

Warto zadbać o to, by referencje były jak najbardziej spersonalizowane. Należy wskazać w nich nie tylko ogólnikowe zalety pracownika, ale też konkretne osiągnięcia zawodowe. Jeśli nie mamy pomysłu, możemy skorzystać z gotowego wzoru referencji. Dokument nie musi być długi – czasami kilka zdań sprawdzi się znacznie lepiej od rozbudowanego elaboratu. Gotowe referencje pozwalają zaoszczędzić dużo czasu, a więcej innych wzorów dokumentów znajdziecie na blogu ALEO. Warto tam zajrzeć, by usprawnić pracę nad dokumentacją!

-/materiał partnera/-ss

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here