Jak znaleźć odpowiedni drewniany domek na swoją działkę?

2
614

Każdy, kto posiada własną działkę (nieważne czy rekreacyjną pod miastem czy ogródkową w mieście), docenia jej walory przyrodnicze. Miło jest posiedzieć w słońcu na własnym trawniku czy urządzić grilla. Nieodłącznym elementem sielankowego odpoczynku jest domek na działce. Można się w nim skryć przed nadmiarem żaru lub deszczem, można się w nim zdrzemnąć, przechować rzeczy i przede wszystkim można w nim przenocować w razie potrzeby. Ostatnim trendem jest budowanie ekologicznych domków z drewna. Taka konstrukcja posiada bardzo wiele zalet od energooszczędnych po prozdrowotne. Poza tym odpowiednio zaprojektowane i zbudowane drewniane domki są w stanie przetrwać naprawdę bardzo długo. Jak znaleźć odpowiedni drewniany domek na swoją działkę? Jak zabrać się za jego budowę? Ile to kosztuje i czy w ogóle się opłaca? Poruszyliśmy te wszystkie zagadnienia w rozmowie z panem Przemysławem Balcewiczem – dyrektorem wiodącej na rynku firmy Eko Architektura z Białegostoku, która oferuje między innymi projektowanie oraz montaż drewnianych domków oraz altanek na działki.

Jak wybrać projekt domku na działkę?

Gdy już zdecydujemy się na instalację drewnianego domku na działce, to musimy się jeszcze zastanowić czego od niego wymagamy. To ważna kwestia, ponieważ oprócz atutów ekologicznych, energooszczędnych oraz prozdrowotnych, które posiadają drewniane konstrukcje w naszej ofercie – istotna jest także estetyka oraz praktyczność takiego domku. Pierwszym krokiem jest, więc, wybór projektu. Wariacji jest naprawdę bardzo dużo, chociażby na naszej stronie jest dostępnych ponad 70 różnych, gotowych projektów drewnianych altan i domków na działkę. A można przecież także zaprojektować własny domek marzeń. Te wariacje projektowe dotyczą głównie liczby pomieszczeń, rozmieszczenia okien oraz drzwi, grubości ścian, nachylenia stropu, wysokości pomieszczeń… ale również tego, czy domek ma posiadać piętro lub dodatkową, zadaszoną werandę czy nie. Wszystkie te elementy, to kwestia indywidualna. My nie boimy się żadnych zleceń.

Czy wasza firma oprócz projektu oferuje również montaż?

Tak. Eko Architektura zajmuje się kompleksowymi rozwiązaniami. Produkujemy nasze domki, transportujemy oraz montujemy łącznie z przygotowaniem fundamentu. Wszystko według potrzeb klienta. Nie trzeba jednak w pełni korzystać z naszego kompleksowego rozwiązania. Drewniane domki na działkę naszej produkcji mają bardzo szczegółowo opisaną instrukcję, dzięki temu klient może swoją konstrukcję zainstalować na działce sam. Proces budowy jest prosty i dość szybki.

Czyli eko-domek w wersji zrób to sam?

Dokładnie! Montaż naszych drewnianych produktów może wykonać już nawet jedna osoba samodzielnie. W przypadku większych konstrukcji wystarczą zaledwie dwie osoby. Wszystko dlatego, że drewniane elementy każdego domku czy innej konstrukcji, wcale nie są aż takie ciężkie. Wszystkie są także odpowiednio oznaczone, poprzycinane i nie wymagają żadnego dodatkowego zaangażowania. Klienci porównują składanie naszych drewnianych domków do budowania z kloców Lego. Jeżeli mogę coś doradzić, to najwięcej uwagi należy poświęcić montażowi fundamentu. Bardzo ważne jest, aby jego wymiary były zgodne z projektem. Przekątne fundamentu muszą być koniecznie równe, w przeciwnym razie konstrukcja budynku może się wykrzywić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy samodzielnym montażu domku na działce?

Razem z fachowcami z naszej firmy zalecamy, aby montaż konstrukcji odbył się jak najszybciej po dostarczeniu elementów. To ze względu na samo drewno. Gdy elementy będą musiały poczekać jakiś czas na montaż, to należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, deszczem oraz wilgocią. Te czynniki mogą wpłynąć na jakość elementów. Poza tym trzeba wiedzieć, że drewno to materiał budowlany, na które pod wpływem wilgoci czy temperatury potrafi się rozszerzyć lub skurczyć. Również sam montaż powinien się odbywać, gdy nie pada deszcz i nie wieje silny wiatr. Jak już wspominałem, Eko Architektura zajmuje się również kompletną instalacją konstrukcji – jednak wiem, że satysfakcja klienta z własnoręcznie zbudowanego drewnianego domku jest bezcenna.

Jakie jeszcze produkty oferujecie?

Słuszne pytanie, w końcu na działce można sobie zbudować nie tylko drewniany domek ogrodowy. W naszej ofercie znajdują się także altany, domki letniskowe, sauny, garaże, wiaty, a nawet domy całoroczne z izolacją. Wszystkie produkty wykonane są z drzewa iglastego – najczęściej jest to sosna lub jodła z północnych regionów, ponieważ właśnie to drewno jest odpowiednio suche, a dzięki temu jest wytrzymałym budulcem. I oczywiście, wszystkie nasze produkty można także zmontować samemu. Uważam, że klienci nie powinni się bać spełniania swoich marzeń dotyczących drewnianych domków. Czasem słyszę, że klienci “nie chcą wydziwiać”, a my – jako Eko Architektura – właśnie czekamy na wydziwianie. Dzięki klientom z wyobraźnią i wymaganiami, nasza firma mogła (i nadal może) się do tej pory szybko i efektownie rozwijać oraz zdobywać niezbędne doświadczenie.

Dyrektor Balcewicz mocno podkreślił, że nie powinniśmy się bać spełniać marzeń, szczególnie tych dotyczących drewnianego domku na działce. Wydziwiajmy więc! Wymyślajmy nowe konstrukcje i projekty. Z pomocą takich firm jak Eko Architektura zamiana naszej działki w bajkowe miejsce idealne do wypoczynku jest na wyciągnięcie ręki.

„Materiał partnera”

2 KOMENTARZE

  1. ja zamówiłem w tamtym roku u Pana Przemka domek Gdańsk – nie mieszkam w nim cały rok jednak na lato jak znalazł 😉 W sumie fajna sprawa na lato. Można pogrillować, zrobić imprezkę i spędzić czas na świeżym powietrzy 😉

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here