Jak i kiedy można kupić OC na 30 dni?

0
270
www.pexels.com

Zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi posiadać ważną polisę oc. Klasyczne ubezpieczenie oc wykupywane jest na okres roku, ale ubezpieczenie samochodu może także występować jako oc krótkotrwałe. Kiedy można wykupić oc na miesiąc? Czu ubezpieczenie krótkoterminowe ma taki same zakres ochrony jak zwykłe ubezpieczenie auta? Kto może kupić oc krótkotrwałe? Ile kosztuje oc krótkotrwałe? Czym się różni ubezpieczenie roczne i ubezpieczenie oc krótkotrwałe?

 

 

Polisa oc i krótkoterminowe oc – czym się różnią?

Każdy, kto posiada pojazd lub maszynę, która porusza się po drodze, musi dysponować polisą oc. Jeśli taka umowa oc nie będzie zawarta lub przedłużona, może się do nas odezwać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i nałożyć na nas słoną karę.

Dobrze znane nam ubezpieczenie trwa zwykle 12 miesięcy, ale w niektórych przypadkach, prawo pozwala mieć OC na miesiąc

Co ma szczególne znaczenie, to to, że krótkoterminowa polisa ma dokładnie taki sam zakres ochrony jak roczna. Jedyna różnica oc krótkoterminowego polega na okresie jego trwania.

Ubezpieczenie krótkoterminowe oc. Zawierane jest zwykle w konkretnym celu, a gdy dojdzie do jego realizacji – polisa oc przestaje obowiązywać. Takim celem ubezpieczenia krótkoterminowego może być sprzedaż. Polisa na 30 dni często nazywana jest „komisowym”, gdyż często jest wykorzystywana przez sprzedawców aut, który niejako pośredniczą tylko między dotychczasowym właścicielem a nowym nabywcą i u których samochód znajduje się zwykle niezwykle krótko. W takim wypadku zakup krótkoterminowego ubezpieczenia oc ogranicza dodatkowe koszty przedsiębiorcy.

Pamiętać trzeba, że tymczasowe ubezpieczenie samochodu wygasa samoistnie po okresie, na jaki zostało zawarte, dlatego nie musisz go wypowiadać. Natomiast, jeśli chcesz je przedłużyć, musisz powziąć odpowiednie działania.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia?

Z krótkoterminowego oc mogą korzystać różne uprawnione do tego podmioty. Najczęściej takie ubezpieczenie jest kupowane przez komisy samochodowe, ale może też tyczyć aut do jazd testowych albo anglików, które mają kierownicę z prawej strony (najczęściej do okresu wyrobienia stałej rejestracji takiego pojazdu).

Poza tym, z ubezpieczenia krótkoterminowego mogą skorzystać oprócz przedsiębiorców handlujących samochodami, także właściciele pojazdów wolnobieżnych, właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo, właściciele pojazdów historycznych, a także właściciele aut sprowadzanych z zagranicy.

Gdzie wykupić oc krótkoterminowe i ile kosztuje?

W każdym przypadku, gdy chcesz ubezpieczyć samochód, musisz wykupić oc. Niezależnie czy jest to ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni czy zwykła polisa roczna, możesz to zrobić np. na stronie wowpolisa.pl

Ubezpieczenie krótkoterminowe należy do rodzajów taniego ubezpieczenia, jego koszt to kilkadziesiąt złotych, jeśli dotyczy pojazdów osobowych. W przypadku innych pojazdów np. ciężarowych, jego koszt może być wyższy i de facto nieopłacalny. Z tym, że trzeba wiedzieć, że niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, polisę liczy się tak samo jak roczną. Brane są pod uwagę standardowe ryzyka jak historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego doświadczenie, wiek czy miejsce zamieszkania.

Polisę oc na 30 dni możesz kupić u dowolnego agenta, stacjonarnie, jak i online.

Ponownie pamiętaj, że jako sprzedawca, nie musisz wypowiadać takiej polisy, gdyż wygasa ona sama, ale jeśli potrzebujesz ja wydłużyć – musisz się zwrócić bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, m.in. po to, aby nie dostać kary z UFG.

-/materiał partnera/-lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here