Ile samochodów elektrycznych jest naszym powiecie?

0
977

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego stworzył specjalną, interaktywną mapę, na której można sprawdzić rozwój elektromobilności w Polsce wg stanu na koniec 2020 roku.

 

Ile jest samochodów elektrycznych?

Wszystkich elektryków w Polsce, biorąc pod uwagę auta typu BEV (wyłącznie na prąd) oraz PHEV (hybrydy plug-in) na koniec 2020 roku zarejestrowanych było ponad 20 tysięcy. Najwięcej samochodów z wtyczką, czego można się było spodziewać zarejstrowano w Warszawie – 4.947 szt. Kolejne miejsce podium elektromobilności w naszym kraju należy do Krakowa, aczkolwiek różnica w liczbie zarejestrowanych samochodów na prąd jest olbrzymia. W stolicy Małopolski na koniec ubiegłego roku aut takich było 1.483 szt. Na trzecim miejscu z 1.146 zarejestrowanych pojazdów jest Poznań a na czwartym miejscu Wrocław – 1.115 szt.

Jak zauważa Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego niekwestionowanym liderem regionów w skali kraju jest Mazowsze, gdzie zarejestrowanych jest blisko 1/3 wszystkich wtyczkowozów w Polsce.

Samochody elektryczne w powiatach

„Podsumowując sytuację w skali kraju: w 32 powiatach liczba aut elektrycznych przekroczyła 100 sztuk; w 19 wynosi od 51 do 100 sztuk, a w 135 powiatach takich aut zarejestrowano do tej pory od 11 do 50 sztuk. Co ciekawe, aż w 194 powiatach liczba samochodów elektrycznych nie przekracza 10 sztuk, z czego w 10 nie ma żadnej rejestracji.” – tłumaczy IBRM.

Mapa samochodów elektrycznych

Interaktywna mapa samochodów elektrycznych dostępna jest na stronie internetowej IBRM Samar. To ciekawy materiał zarówno dla osób interesujących się motoryzacją jak i inwestorów planujących np. instalację komercyjnego punktu ładowania samochodów elektrycznych.

Samochody elektryczne na Dolnym Śląsku

Na mapie elektryków na Dolnym Śląsku za Wrocławiem (1.115 szt.) jest powiat wrocławski z zaledwie 108 zarejestrowanymi autami na prąd. W powiecie lubińskim takich aut było 79, w świdnickim 25, w Jeleniej Górze 24, w Wałbrzychu 20, w Legnicy oraz powiecie trzebnickim po 19 szt., w powiecie legnickim 16, a w powiecie głogowskim 13.

Powiat górowski to jedyny powiat na Dolnym Śląsku, w którym na koniec 2020 roku nie było zarejestrowanego żadnego samochodu elektrycznego.

Ile jest samochodów elektrycznych w naszym regionie?

Samochodów elektrycznych nie brakowało także w naszym regionie. Najwięcej było ich w powiatach zgorzeleckim i bolesławieckim, gdzie na koniec ubiegłego roku zarejestrowano po 10 elektryków. Sześć wtyczkowców było w powiecie lubańskim, po 4 w powiatach jeleniogórskim i kamiennogórskim, 3 w powiecie jaworskim i jedno auto elektryczne było w powiecie złotoryjskim.

Samochody elektryczne w powiecie lwóweckim

Powiat lwówecki w tym względzie nie odstaje od reszty, u nas też są elektryki, aczkolwiek nie ma ich zbyt wiele. Według interaktywnej mapy IBRM Samar na koniec ubiegłego roku w powiecie lwóweckim były tylko 2 samochody elektryczne (BEV /PHE).

Sprawdziliśmy także w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim ile zostało wydanych zielonych tablic rejestracyjnych (dla aut typu BEV). Jak się okazuje dotychczas na terenie naszego powiatu zarejestrowano tylko jedno takie auto. Z naszych informacji wynika, iż jest to model produkowany przez amerykańską firmę założoną w 2003 roku przez Elona Muska.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here