Ile osób już się zaszczepiło?

3
2373
zdjęcie poglądowe

Od 30 grudnia w Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim trwają szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19. Obecnie szczepiona jest tzw. „grupa zero”, czyli personel medyczny i niemedyczny służby zdrowia. Są to osoby z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, które są najbardziej narażone na zakażenie.

 

Koroanawirus nie odpuszcza, każdego dnia pojawiają się tysiące kolejnych zakażeń i setki zgonów. Wirus i wprowadzane przez rządu obostrzenia paraliżują życie społeczne i gospodarcze. Niestety, jak na razie nie ma lekarstwa, a jednym sposobem zminimalizowania ryzyka zakażenia się są szczepienia.

Mamy 8.790 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1216), kujawsko-pomorskiego (1034), pomorskiego (987), wielkopolskiego (774), zachodniopomorskiego (554), śląskiego (548), łódzkiego (546), podkarpackiego (490), warmińsko-mazurskiego (486), dolnośląskiego (461), lubelskiego (403), małopolskiego (352), podlaskiego (293), lubuskiego (233), opolskiego (96), świętokrzyskiego (89). 228 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną” – podało dziś Ministerstwo Zdrowia, które przekazało także informację o ponad trzystu zgonach:

„Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby”.

Od początku epidemii w kraju potwierdzono już zakażenia u 1.365.645 osób. Niestety, w ciągu tych jedenastu miesięcy zmarło 30.574 osoby.

Tylko ostatniej doby na Dolnym Śląsku potwierdzono zakażenia u 461 osób. Zmarło 13 osób, w tym sześć w wyniku zakażenia COVID-19, a siedem w wyniku chorób współistniejących.

Na terenie powiatu lwóweckiego wczoraj odnotowano zaledwie trzy nowe zakażenia, dziś resort zdrowia informuje o 11 nowych przypadkach, co nieuchronnie zbliża nas do tysiąca zakażeń w powiecie. Od początku epidemii na terenie powiatu lwóweckiego odnotowano już 969 przypadków zakażenia. Zmarło 29 osób.

Darmowe i dobrowolne szczepienia

Dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia podało, iż liczba zaszczepionych osób w kraju przekroczyła 188 tysięcy.

W powiecie lwóweckim szczepienia prowadzone są od końca grudnia. Dokładnie 30 grudnia 2020 roku w Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim zaszczepione przeciw koronawirusowi zostały pierwsze osoby. Na razie szczepiona jest tzw. „grupa zero”. Szczepienia tylko dla tej grupy będą prowadzone jeszcze przez niespełna tydzień.

Do szpitala węzłowego, jakim jest PCZ w Lwówku Śląskim chęć zaszczepienia się zgłosiło ok. 450 osób uprawnionych z „grupy zero”. Do dziś zaszczepionych zostało nieco ponad 250 osób. Zgodnie z obowiązującymi procedurami dyrekcja szpitala w każdy czwartek zgłasza zapotrzebowanie na szczepionki, które do placówki docierają w poniedziałki. Chętni z „grupy zero” nadal mogą się zgłaszać, zapisy cały czas trwają.

“Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach” – informuje resort zdrowia, który przypomina, iż za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może on przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Zapisy na szczepienia dla osób z „pierwszej grupy”

Od połowy stycznia ruszają zapisy i szczepienia dla tzw. „pierwszej grupy”, w której zaszczepieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. To też osoby starsze powyżej 60. roku życia, jak również służby mundurowe. Według wyliczeń serwisu money.pl uprawnionych do szczepień w tej kategorii w kraju mamy ok. 10 milionów osób. Rząd zapowiada, iż w pierwszej kolejności będzie się tu chciał skupić na osobach starszych, co podyktowane jest tym, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zgonu z powodu COVID-19.

Rejestracja na szczepienia

Od 15 stycznia 2021 roku będzie można zacząć się rejestrować na szczepienie w dowolnej placówce medycznej, pod warunkiem, że jest wpisana do rejestru punktów szczepień.

Procedura szczepień krok po kroku

Sama procedura związana z procesem szczepień nie jest skomplikowana. W każdym przypadku zaczynamy od wyrażenia własnej chęci, woli zaszczepienia się. Następnie dokonujemy rejestracji. W tym celu udostępnione zostały cztery kanały, poprzez które pacjent będzie mógł się zapisać, a mianowicie poprzez wizytę u lekarza POZ, przez dedykowaną stronę internetową, infolinię, lub Internetowe Konto Pacjenta. Po otrzymaniu skierowania na szczepienie w wyznaczonym dniu stawiamy się do punktu szczepień, gdzie lekarz kwalifikuje nas do szczepienia. Następnie wykonywane jest szczepienie, po którym następuje kilkunastominutowa obserwacja. Szczepienie zostaje powtórzone po kilkunastu dniach. Dokładnie po ilu zależeć będzie od szczepionki, którą otrzymamy. Na drugą wizytę nie będziemy musieli się już rejestrować.

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych,
u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Lista punktów szczepień w naszym powiecie dostępna jest >tutaj<

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here