Ile komputerów, laptopów i tabletów trafi do dzieci z Lwówka Śląskiego?

8
479

Z 80 mln zł do ponad 586 mln zł wzrosła alokacja środków na program „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”, co ma wystarczyć na zakup 215 tys. laptopów i 3 tys. tabletów dla uczniów z gmin popegeerowskich.

 

Finansowanie

Laptopy, komputery stacjonarne, tablety, dostęp do internetu i niezbędne akcesoria – o taki sprzęt dla uczniów mogły wnioskować samorządy w całym kraju. Projekt sfinansowano w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Walka z wykluczeniem cyfrowym

Coraz szersze wykorzystanie nowych technologii w obszarze edukacji to nie tylko wielkie szanse, ale również ogromne wyzwania. Jednym ze zidentyfikowanych problemów jest zdalna nauka na terenach popegeerowskich. Ujawniła ona deficyt sprzętu komputerowego i znaczne utrudnienia w dostępie do Internetu, co negatywnie wpłynęło na realizację obowiązków szkolnych przez dzieci i młodzież. Projekt ma na celu wyeliminowanie tych ograniczeń poprzez wyrównanie szans w dostępie do cyfrowej edukacji.

Sposób realizacji projektu

Uczniowie i rodzice składali do szkół oświadczenia, które następnie gmina zbierała i przygotowywała na ich podstawie wniosek. Po uzyskaniu dofinansowania gmina będzie mogła zakupić sprzęt i przekazać szkołom, które następnie rozdysponują sprzęt pomiędzy uczniami, którzy kwalifikują się do dofinansowania.

Sprzęt na własność

Środki na sprzęt już zaczęły trafiać do samorządów, które zakupią sprzęt dla uczniów kwalifikujących się do dofinansowania. Komputery, laptopy i tablety, wraz z potrzebnym oprogramowaniem, zostaną przekazane dzieciom i młodzieży na własność.

Ponad pół miliarda złotych

Jak informuje Kancelaria Premiera dofinansowanie trafi do 1.604 gmin z całej Polski, a łączna kwota przeznaczona na ten cel to 586.222.805 zł. W całym kraju złożono wnioski na ponad 215 tys. komputerów i laptopów oraz przeszło 3 tys. tabletów o wartości 541.575.237 zł.

Czy komputery trafią do dzieci z gminy Lwówek Śląski?

Tuż po ogłoszeniu przez rząd tego programu na stronach Lwówecki.info pojawiło się kilka materiałów na ten temat. Już po pierwszych z nich do redakcji zaczęli zgłaszać się mieszkańcy gminy Lwówek Śląski z pytaniami o to, czy Gmina Lwówek Śląski też realizuje ten program, bo nigdzie nie było żadnych informacji o tym oraz o to, skąd można pobrać i gdzie składać wnioski.

„Okazuje się, że mieszkańcy Lwówka Śląskiego nie mogą składać takich wniosków na darmowy sprzęt komputerowy dla dzieci w ramach tego programu. Gmina Lwówek Śląski nie przystąpiła do niego. Powód? Gmina kiedyś przystąpiła do programów zdalna szkoła, z których otrzymała łącznie 52 laptopy, które teraz uczniowie mogą … wypożyczyć.” – informowała w październiku ubiegłego roku redakcja Lwówecki.info.

Dziś sprawdzając listę z wynikami, rozstrzygnięciem konkursu na 959 pozycji znajdujemy Lwówek, który otrzymał 950 tysięcy złotych. Ale nie jest to Lwówek Śląski tylko ten Lwówek (Wielkopolski). Naszego Lwówka Śląskiego niestety tam nie znajdujemy.

8 KOMENTARZE

  1. Ile inwestycji można było by za to zrobić drogi dziurawe, szpitale niedofinansowane rodzice dzieci chorych muszą sami zbiórki organizować na leki operacje a nasz rząd rozdaje komputery 30 latkom szkoda że gminy poszły na to…

  2. Jakim 30 latką??? To dla dzieci a nie doros£ych. Druga sprawa jeali się pieniedzy nie rozdysponuje to one przepadną. To fundusze unijne a nie z prywatnych kieszwni urzedników z Lwówka śląskiego.

    • Jasne. Wszystkim. Ja nie mam dzieci, więc niech mi rząd dopłaci do markowych szpilek. Czemu mam być stratna na wszystkich świadczeniach? Ponoszę mniejsze koszty??? Wręcz przeciwnie

    • Po prostu pani “Edytka z urzędu” nie miała w tym interesu. Może gdyby wśród rodziny albo znajomych była osoba, która mogła by na tym zyskać opłacałoby się ruszyć dupę

    • Ale co jest niesprawiedliwe? Przecież w Urzędzie uznano, ze jest tyle komputerów w Gminie, ze wiecej nie potrzeba. Urzędnicy ze Lwówka Śląskiego nie wzieli udziału w konkursie. NIKT NIE DOSTANIE. Taki pies ogrodnika, sam nie zje a komuś nie da.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here